• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Kolonie" Karolina Wojtas & Maciek Cholewa

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Karoliny Wojtas i Maćka Cholewy KOLONIE 13 maja, piątek, w godzinach 18.00-21.00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29.

maj 29

poniedziałek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Artystka i artysta: Karolina Wojtas, Maciek Cholewa
Kuratorka: Daria Grabowska
Koordynacja: Andżelika Kliś
Identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek
Wystawę będzie można oglądać do 10 lipca 2022 r. Godziny otwarcia: wt.-niedz., 12.00-19.00

Wystawa "Kolonie" opowiada o absurdach związanych z pogonią za wyprawami kosmicznymi. Parafrazując Stanisława Lema, kosmiczne podboje ludzkości wydają się być najkosztowniejszym ze wszystkich możliwych, rodzajem dezercji. W czasie, w którym SpaceX, amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego dowodzone przez Elona Muska konkuruje o pierwszeństwo na podium z NASA, artyści pytają: "w jakim celu?". Granice Ziemi wydają się już niewystarczające. Pogoń za ucieczką ukrytą pod płaszczykiem kosmicznej eksploracji jest aktem panicznej próby zagwarantowania ludzkości bezpiecznej przystani po. Pytanie, po czym? W konsekwencji wystawa "Kolonie" jest chwilowym zatrzymaniem się i zakwestionowaniem podboju kosmosu jako potrzebnego ludziom zjawiska. Bez wcześniejszych politycznych, ekonomicznych i strukturalnych rozwiązań wypracowanych na Ziemi, będzie to jedynie kontynuacja aktualnego świata, tylko w bardziej śmiertelnych, bo marsjańskich warunkach.

Karolina Wojtas (ur. 1996) - fotografka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi oraz czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się po prostu przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się na nich dzieckiem - pobawić się, czymś porzucać i pobazgrać. W 2019 roku w wakacje otworzyła swoje własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.
www.instagram.com/matriioszka

Maciek Cholewa (ur. 1991) - artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, reprezentowany przez Galerię Szarą. Tworzy obiekty, grafiki, fotografie oraz wideo. Skupia się na tematach związanych z peryferiami, miastem, społecznością lokalną oraz wizualną interpretacją tekstów kultury. W swoich narracjach stosuje przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów. Mieszka w małym mieście, które traktuje jako ważne źródło odniesień i inspiracji. Autor profilu "Pozdrowienia z małego miasta".
www.instagram.com/pozdrowienia_z_malego_miasta/

Daria Grabowska (ur. 1993) - przede wszystkim dicemakerka i backseat gamerka. Okazjonalnie kuratorka i krytyczka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Piszem.in. dla magazynu SZUM czy "Zeszytów Artystycznych". Jedna z dwóch organizatorek ogólnopolskiej konferencji na temat aktualnego stanu polskiej krytyki artystycznej (z Pauliną Brelińską, #StanKrytyczny, 2016). Autorka pracy magisterskiej poświęconej zmianom polskiej krytyki artystycznej po 1989 roku ("Gdzie macie swoich krytyków?", 2018). Pomysłodawczyni i realizatorka konkursu artystycznego Tekken Art Tournament (z Piotrem Polichtem oraz Jankiem Owczarkiem, 2019). Przez nudniejszy okres życia (2017-2022) działająca jako etatowa kuratorka, koordynatorka a pod koniec kariery kierowniczka działu programowego w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w jednym z miast mniejszych - Błaszkach.

Patroni Medialni:
Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Linia, Prestiż Magazyn Trójmiejski, gdańsk.pl

Opinie

Sprawdź się

Nowy gdański festiwal poświęcony muzyce dawnej nazywa się: