• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża - twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 9 stycznia 2022 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".

12 kwietnia - 19 maja 2024, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Ekspozycja czasowa pt. "Marian Mokwa. Kolekcja zgromadzona w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku" to zróżnicowany zbiór liczący 36 obrazów, które przedstawiają całe spektrum zainteresowań uznanego malarza marynisty. Wśród prezentowanych dzieł po raz pierwszy od ponad 80 lat pokazana zostanie publiczności monumentalna "Bitwa pod Oliwą w 1627 roku" z cyklu "Apoteoza Polski Morskiej". Obraz ten, odrestaurowany przez prof. Dariusza Markowskiego - cenionego konserwatora i kierownika Zakładu Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu - do niedawna uważany był za zniszczony przez Niemców w 1939 r. podczas plądrowania Galerii Morskiej w Gdyni.

Z tego samego cyklu pochodzi również obraz "M.s. Piłsudski", który po wojnie został przemalowany tak, aby przedstawiał statek m.s. "Batory". Po przekazaniu go do naszego muzeum obraz odzyskał pierwotny wygląd i temat. Z dzieł powojennych wystawione będą m.in. "Wodowanie Sołdka" z 1948 r. czy "Prace w porcie", ukazujące rozbiórkę wraka pancernika "Gneisenau" zatopionego u wejścia do portu w Gdyni przez wycofujące się wojska niemieckie. Obok dzieł o charakterze narracyjnym oraz wizerunków statków i okrętów - jak obraz przedstawiający ORP "Iskra" - wśród prezentowanych prac znajdą się obrazy i akwarele, przedstawiające wyjątkowość barw i klimatu polskiego wybrzeża oraz chmurne piękno Bałtyku, dla zobrazowania którego Mokwa wypracował swoiste i niepowtarzalne środki malarskiego wyrazu.

Marian Mokwa urodził się w 9 kwietnia 1889 r. Pierwsze lekcje rysunku pobierał w gimnazjum w Starogardzie Gdańskim. Malarstwo studiował w Norymberdze, Monachium i w Berlinie. Jako korespondent "Gazety Grudziądzkiej" podróżował po Bałkanach, Bliskim i Środkowym Wschodzie. W odrodzonej Polsce artysta zyskał sławę jako malarz marynista. Zaangażował się w promowanie idei Polski morskiej - uczestniczył w wystawach w kraju, m.in. w warszawskiej "Zachęcie" i za granicą (Niemcy, USA). Stworzył wielki historyczny cykl "Apoteoza Polski Morskiej", eksponowany w należącej do Mokwy Galerii Morskiej w Gdyni. Po II wojnie światowej malarz podjął współpracę z przedsiębiorstwami związanymi z gospodarką morską, malował też na zamówienie dowództwa Marynarki Wojennej i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Całe życie cieszył się uznaniem odbiorców. Zmarł 15 czerwca 1987 roku.

Opinie

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?