Wiadomości

Kolejki przed trójmiejskimi bibliotekami

Kolejka w bibliotece Manhattan to stały obrazek. W dniu otwarcia, 12 maja, placówka ta przeszła prawdziwe oblężenie, obsługując 600 osób w obecnym rygorze sanitarnym.
Kolejka w bibliotece Manhattan to stały obrazek. W dniu otwarcia, 12 maja, placówka ta przeszła prawdziwe oblężenie, obsługując 600 osób w obecnym rygorze sanitarnym. fot. Piotr Hukało / trojmiasto.pl

Od dzisiaj otwartych jest większość filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Tłumy chętnych ustawiających się w kolejkach po książki potwierdzają, jak bardzo brakowało nam kontaktu z książkami.Kolejki w GdańskuNowe zasady korzystania z bibliotekiTuż po otwarciu pierwszych filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zaczęli pojawiać się pierwsi czytelnicy. Przypomnijmy, że 12 maja otwarte zostały trzy filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: Biblioteka Główna (w tym Biblioteka dla Dzieci i American Corner), Biblioteka Manhattan oraz Biblioteka Kokoszki. Przez pierwsze dni wspomniane filie odwiedziło ponad 3,5 tys. czytelników. 12 maja pojawiły się kolejki, zwłaszcza w bibliotece Manhattan. Pierwszego dnia Mediatekę odwiedziło prawie 600 osób.

18 maja zostały otwarte pozostałe placówki. Nieczynne pozostają jeszcze tylko biblioteka Żabianka (ze względu na trwające skontrum będzie otwarta 20 maja) oraz biblioteka Lawendowa (nieczynna do odwołania z powodu awarii światłowodu - w filii nie działa internet i telefon). Przed niektórymi oddziałami ustawiały się kolejki, o czym informowali nasi czytelnicy w Raporcie.

- Dziś do godz. 15 w filiach WiMBP w Gdańsku pojawiło się prawie 3 tys. czytelników. Podobnie jak nasi czytelnicy również nie mogliśmy doczekać się otwarcia bibliotek. Wyjątkowa sytuacja spowodowała jednak, że korzystanie z oferty biblioteki odbywa się na innych zasadach. Bardzo prosimy naszych czytelników, by zaplanowali pierwszą wizytę w bibliotece po otwarciu. Przede wszystkim, by zapoznali się z procedurami dotyczącymi przebywania w bibliotece oraz nowymi zasadami korzystania ze zbiorów. Ważne jest także zwrócenie uwagi na godziny otwarcia poszczególnych filii. Wszystkie informacje dostępne są na http://www.wbpg.org.pl/koronawirus oraz znajdują się przy wejściu do bibliotek - mówi Marcin Haftkowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Tak wyglądała biblioteka Pilotów w dniu otwarcia, 18 maja.
Tak wyglądała biblioteka Pilotów w dniu otwarcia, 18 maja. fot. Piotr Hukało / trojmiasto.pl
Termin zwrotu wypożyczonych przez czytelników książek został automatycznie przedłużony do 2 czerwca 2020 roku. Wizytę w bibliotece można więc na spokojnie zaplanować.

Jak wygląda sytuacja bibliotek w Gdyni i Sopocie?Biblioteka Gdynia otworzyła swoje filie 14 maja w samo południe. W ciągu doby filie biblioteki odwiedziły 1874 osoby. W niektórych filiach także trzeba było postać w kolejkach, by móc wypożyczyć książki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie im. Józefa Wybickiego w Sopocie należała do pierwszych otwartych w Trójmieście instytucji kultury. Już 6 maja była otwarta dla czytelników. Od tego czasu działają dwie placówki - Sopoteka i filia Broadway (zlokalizowana na Brodwinie). Pierwszą odwiedziły 882 osoby, do drugiej, malutkiej filii Broadway przyszło jak dotąd prawie 200 czytelników.

- Wiemy, że naszym czytelnikom jest trudno. Wielu z nich to seniorzy, którzy są przyzwyczajeni do bezpośredniego kontaktu z bibliotekarzami, rozmowy o książkach. Teraz takie interakcje zostały ograniczone - wyjaśnia Ewa Lewandowska, kierownik Sopoteki.

Wydarzenia online w najbliższym czasie


Podobnie sytuacja wygląda w filii Broadway.

- Na Brodwinie mieszka wiele starszych osób, dla których nasza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale przede wszystkim miejsce spotkań i rozmowy. Teraz kontakt ten został zredukowany, jednak nasi czytelnicy znaleźli na to sposób. Częściej do nas dzwonią, zwierzają się i w dalszym ciągu dopytują o nowości wydawnicze i lektury warte polecenia. Często przechodząc obok, zatrzymują się i machają do nas, by się z nami przywitać. To bardzo miłe. Cieszy nas, że mamy z nimi stały kontakt, chociaż z racji jednego stanowiska od poniedziałku do środy możemy jedynie przyjmować książki, a od czwartku do piątku je wydawać, co dla czytelników stanowi dodatkowe utrudnienie - wyjaśnia Karolina Osowska, kierownik filii Broadway.

Opinie (52) 2 zablokowane

 • czy książki zdezynfekowano w środku ? profesjonalnym środkiem antybakteryjnym ?

  • 5 50

 • Fajnie, że Polacy czytają ;)

  • 80 6

 • Więcej tak pozytywnych wiadomości !

  • 36 2

 • tak

  każdą stronę posmarowano żelem

  • 23 1

 • i tak trzymać !

  • 3 1

 • Szczególnie starą osobą nie jestem i też lubię interakcje z bibliotekarkami.

  Dyskusyjne kluby książkowe praktycznie już nie funkcjonują, czasem jakiś zapaleniec taki poprowadzi i parę spotkań w roku da się zorganizować. Rozmowy o literaturze zostały wyparte przez opowiadanie o kolejnym tasiemcowym serialu produkowanym na masową skalę dla potrzeb internetowych platform streamingowych.

  • 18 7

 • To ile teraz przypadnie przeczytanych książek na jednego Polaka w roku?

  Jedna?
  Kto da więcej?

  • 6 11

 • Biedaki

  Ja sobie kupuję książki.

  • 6 78

 • Zostają poddane 72 godzinnej kwarantannie.
  Link jest w artykule.

  • 10 1

 • Chorzy ludzie

  Tyle się mowi o wirusie a ci nagle będą czytać książki gdzie może być wirus...

  • 6 73

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07

lutego

Marek Dyjak Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Nieudane randki. Komu się przydarzyły?
O randkach, które się nie udały
Śmiechem w marne czasy. Felietoniści wykpili miniony rok
Felietoniści wykpili miniony rok

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy hot dogi
Jedzenie do domu: testujemy hot dogi
Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni
Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?

 

Najczęściej czytane