• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kobiety, 100lat - prelekcje

Był rok 1918. Zdeterminowana grupa kobiet walczyła o prawa wyborcze Polek pod mokotowską willą Piłsudskiego. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" oraz że: "Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze".

Po stu latach chcemy świętować stulecie praw wyborczych kobiet, ale także okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie byłoby niepodległego, wolnego, demokratycznego kraju tam, gdzie nie byłoby równych praw dla wszystkich jego obywateli i obywatelek.

Jak świętujemy? Każdy według woli. My proponujemy dyskusję przy piwie czy lampce dobrego wina.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy panel wystąpień! Jednym z tematów wystąpień jest "Kobieta w prawie karnym jako ofiara i... sprawca". Prezentację tę wygłosi Krzysztof Woźniewski, naukowiec i wykładowca UG. Kolejna to opowieść "Uczestnictwo kobiet w wyprawach polarnych - polarnik czy polarniczka?", którą wygłosi Dagmara Bożek-Andryszczak, tłumaczka, autorka książki "Dom pod Biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". Na koniec prelekcja o kobietach w badaniach polarnych, którą wygłosi Jan Marcin Węsławski, biolog morza i Dyrektor IO PAN.

Opinie

Sprawdź się

Który tytuł jest najdłużej wystawianą sztuką na świecie?