• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ko Murobushi

Teatralnej fety ciąg dalszy – czyli kolejna, tym razem japońska wisienka na urodzinowym torcie Klubu Żak. Gościem jesiennej edycji Minifestiwalu Tańca Butoh będzie jeden z najwybitniejszych japońskich tancerzy butoh – Ko Murobushi. Uznawany na całym świecie za geniusza butoh i mistrza metamorfozy, Ko Murobushi zaprezentuje w Żaku odurzający intensywną cielesnością spektakl „Quicksilver”. Tancerz poprowadzi także warsztaty tańca butoh.
Ponadto w programie wykłady dotyczące teatru i tańca Japonii oraz projekcje video.

Występy Ko Muriobushiego odbywają się dzięki wsparciu Bunkachō - Japan Agency of Cultural Affairs.

Program Minifestiwalu Tańca Butoh 2-6.10.2007:
2-5.10.2007 - Warsztaty tańca butoh
(2-4.10, g. 16.00-19.00; 5.10, g. 16.00-18.00)
4.10.2007, g. 19.30 – Wykład dotyczący tańca butoh – „Butoh zbliżenia: Kazuo Ohno” (wykład z projekcją video, prowadzenie Katarzyna J. Pastuszak)
6.10.2007, g. 19.00 - spektakl „Quicksilver” oraz rozmowa pospektaklowa

Ceny biletów:
(w przedsprzedaży do 2.10):
25,- normalny, 15,- ulgowy, 8,- zniżkowy (karta klubowa lub bilety okresowe SKM)
(od 2.10):
30,- normalny, 20,- ulgowy, 10,- zniżkowy (karta klubowa lub bilety okresowe SKM)

Karnety na warsztaty:
(w przedsprzedaży do 30.09):
80,- normalny, 60,- ulgowy, 50,- zniżkowy (studenci AST, karta klubowa, bilety okresowe SKM)
(od 30.09):
100,- normalny, 80,- ulgowy, 70,- zniżkowy (studenci AST, karta klubowa, bilety okresowe SKM)

UWAGA PROMOCJA:
Dla tych, którzy do 02.10 wykupią karnety na dowolne zajęcia warsztatowe Alternatywnej Szkoły Teatralnej mają prawo do karnetu promocyjnego w cenie: 30 PLN

Sprzedaż i rezerwacja biletów - tylko w Klubie ŻAK.
Kasa czynna codziennie: g.15.00 - 21.00, w sb od g.16.00, w nd od g.14.30
(kasa@klubzak.com.pl; 58 344 05 73 w.117)
Nie ma możliwości rezerwacji biletów oraz karnetów w cenie przedsprzedaży.
Rezerwacje należy odebrać nie później niż pół godziny przed przedstawieniem i koncertem. Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane.

Informacje o warsztatach:
Warsztat skierowany jest do osób pragnących poznać technikę japońskiego tańca butoh, pogłębić świadomość ciała i poznać nowe metody pracy z improwizacją pozwalające wyzwali twórczy potencjał ciała. Warsztat Ko Murobushiego będzie składał się z następujących elementów:
1. Oddech. Oddech i jego transformacja, kombinacje różnych „form” oddechu. Uwalnianie głosu.

2. Chodzenie. Krok jako pytanie filozoficzne i punkt wyjścia improwizacji tanecznej. Kto chodzi? Skąd przychodzi i dokąd idzie? Czy potrafimy wyobrazić sobie chodzenie bez stóp?

3. Dotknij ziemi, skocz, tańcz: wprowadzenie terminów tamafuri i tamashizume. Tamafuri i tamashizume to terminy pochodzące z Szintoizmu. Tamafuri oznacza ożywienie osłabionej duszy przez trzęsienie ludzkim ciałem lub rytualnym przedmiotem. Może to oznaczać także kuszenie ducha, by wszedł do ciała. Tamashizume, oznacza uspokojenie duszy i umieszczenie jej w centrum ciała.

4. Ruchy ósemkowe. Ósemka nie ma ani początku, ani końca; jest jak wstęga Möbiusa - dwuwymiarowa rozmaitość topologiczna istniejąca w przestrzeni trójwymiarowej.

5. Transformacja: stawanie się martwym ciałem, różnymi formami istnienia takimi jak: ciecz, ciało stałe, gaz. Nauka płynnego przechodzenia z jednego stanu w drugi.

6. Improwizacje. Forma wkrada się w działanie. Przerwa, drżenie, zmiana formy. Cierpienie, wibracje, wiązanie poszczególnych elementów ruchowych, relaksacja, dziwne ruchy ciała, aż do całkowitego rozluźnienia i śmiechu.

Zgłoszenia na warsztaty: kasia.pastuszak@klubzak.com.pl, kasa@klubzak.com.pl


Informacje o artyście:
Ko Murobushi - tancerz i choreograf, od 1968-1986 pobierał lekcje u Tatsumiego Hijikaty i tańczył w jego choreografiach. Na pewien czas przerwał karierę taneczną, by zostać górskim mnichem „Yamabushi”. Był współtwórcą ważnych japońskich zespołów butoh - Dairakudakan (razem z Ushio Amagatsu i Akaji Maro) i dwóch żeńskich zespołów: Ariadone (z Carlottą Ikedą) i SEBI, dla których stworzył wiele choreografii. Dairakudakan i Ariadone należały do pierwszych zespołów butoh, które pojawiły się w Europie w latach 1970-tych i odegrały ważną rolę w zaistnieniu tego gatunku na zachodnich scenach. W 1974 dzięki Murobushiemu powstał magazyn poświęcony butoh pt.: „Hageshii Kisetsu” (Gwałtowny sezon).

W latach późniejszych Ko Murobushi przeniósł się do Paryża, skąd drogi jego nomadycznego artystycznego życia prowadziły i nadal prowadzą go do wielu zakatków świata. Artysta regularnie występuje w Indiach, Brazylii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Austrii. Oprócz działalności solowej artysta od 2003 r. prowadzi także własny zespół butoh - Ko&Edge, z którym występował na takich festiwalach jak: ImPulsTanz Festival, Montpellier Dance Festival, London Butoh Network Festival. Spektakl Ko&Edge pt. „Handsome Blue Sky” pokazywany był m.in. na wieczorze spektakli poświęconych pamięci Tatsumiego Hijikaty „JADE 2003 Hijikata Memorial”.

Ko Murobushi określany jest jako spadkobierca głównych twórców butoh - Tatsumiego Hijikaty i Kazuo Ohno.
„Taniec butoh i umiejętność bycia wiecznym podróżnikiem życiowym są dla mnie niezwykle ważne. Spędziłem połowę życia podróżując i poprzez butoh ukazuję moją własną tożsamość, jak i tradycję mojej kultury".
(Ko Murobushi)

Informacje o spektaklu:
„Quicksilver” (Rtęć)
6.10.2007, g. 19.00

Reżyseria, choreografia, wykonanie: Ko Murobushi
Tekst: Ko Murobushi
Muzyka: Osamu Goto, Ko Murobushi
Reżyseria świateł: Krisha Piplits
Manager techniczny: Ayumu Ohkubo
Produkcja: Junko Hanamitsu (NPO KAIBUNSHA)
Premiera: czerwiec 2006 (Azabau die pratze, Tokio)

Spektakl „Quicksilver” to obraz człowieka na pograniczu kilku światów i przechodzącego metamorfozy w poszukiwaniu własnej niepowtarzalnej formy, własnej tożsamości. O Ko Murobushim krytycy mówią, że jest radykalnym minimalistą butoh, którego taniec to połączenie opanowanej ekstazy i humoru. Spektakl „Quicksilver” podbił serca publiczności i zdobył sobie wysokie uznanie krytyków na festiwalach i wydarzeniach międzynarodowych takich jak: Festiwal Kazuo Ohno Jokohama – Japonia (2005), Festiwal Tańca - Venezia Biennale – Włochy (2006), Centre National de Danse Contemporaine w Angers – Francja (2006), Festiwal Tańca w Rzymie – Włochy (2007).

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?