• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Kieślowski. Zbliżenie - premiera

Zapraszamy na premierę książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej pt. "Kieślowski. Zbliżenie". Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zbiega się z 30. rocznicą zdobycia Złotych Lwów przez Krzysztofa Kieślowskiego za "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości".

Spotkamy się z Autorką biografii oraz z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera. Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka.

***
- Co porabiasz, Krzysiek?
- No, jestem w Warszawie, staram się nakręcać jakieś filmy, kombinuję, czasem mi wychodzi, czasem nie wychodzi...

Krzyśkowi, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, "nakręcanie filmów" ostatecznie wyszło. Jak mało komu w polskiej kinematografii. Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? I dlaczego - jak określił to jeden z przyjaciół - sam siebie aż tak bardzo "zarzynał"?

Kieślowski zawsze osiągał cel, a jednak niemal nigdy nie był z siebie zadowolony. Zmagał się z widmem niespełnienia i zadręczał pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.

Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i legendą, mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek "Mokradełko" i "Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość".

O książce powiedzieli:

Książkę Katarzyny Surmiak-Domańskiej czyta się jak gotowy scenariusz filmu o jednym z największych twórców kina europejskiego.
Grażyna Torbicka

Człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie poznać do końca. Szczególnie gdy tym człowiekiem jest ktoś tak niezwykły, wybitny i oryginalny jak Krzysztof. Dzięki tej książce możemy się trochę do niego zbliżyć. Było dla mnie zaszczytem przeczytanie jej w wersji na audiobooku.
Artur Barciś

Katarzyna Surmiak-Domańska stworzyła portret Kieślowskiego, jakiego dotąd nikomu się nie udało. Porządkujący nieznane szczegóły życia, zrywający aurę dystansu, którą reżyser - pilnie strzegący dostępu do swojej prywatności, roztaczał. Benedyktyńska praca zaowocowała reporterską, fascynującą książką. Wreszcie wiadomo, skąd się to wszystko wzięło: smutek, wyobcowanie, lęk, nieprzejednanie i spokój, który okazał się dla Kieślowskiego pułapką.
Janusz Wróblewski, "Polityka"

Partnerem wydania książki jest portal LegalnaKultura.pl
Patronem medialnym KinoPolska.pl

Opinie

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to: