• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kaszubi w Gdańsku-wystawa

KASZUBI W GDAŃSKU to wystawa, której otwarcie odbędzie się w przededniu X Zjazdu Kaszubów w Gdańsku. Organizatorami są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Zadaniem wystawy GDAŃSK A KASZUBI, KASZUBI W GDAŃSKU jest utwierdzenie w przekonaniu o stołeczności Gdańska, a także przypomnienie niezwykłej roli tego najważniejszego miasta Pomorza w kaszubskich dziejach. Trzeba pamiętać, iż to miejsce nad Motławą jest do dzisiaj miejscem wyjątkowym, można rzec nawet magicznym, również dla wielu innych nacji. Jest bowiem tylko jedno takie miasto, które przez wieki budowali Kaszubi, Polacy, Niemcy, Szkoci, Anglicy, Żydzi, Flamandowie, Holendrzy i wiele innych ludów. Dla Kaszubów było to zawsze miejsce szczególne, bajeczna kraina, pojawiająca się również w wielu podaniach i mitach.

Gdańsk to książęcy gród kaszubskich Subisławów, Świętopełków, Samborów i Mściwojów. Miejsce jednocześnie obce i swojskie, w którym na Kaszubów, oprócz dowcipów gdańskich bówków, czekały też groźne pokusy wielkiego portowego miasta. Przede wszystkim Gdańsk dla Kaszubów stanowił ziemię obiecaną, gdzie można było zrealizować marzenia, m.in. o lepszym życiu.

Myślą przewodnią wystawy jest plan miasta Gdańska z zaznaczonymi na nim punktami upamiętniającymi ważne dla historii Gdańska i Kaszubów osoby, wydarzenia i miejsca. Takimi punktami są m.in.

- Archikatedra w Oliwie - nekropolia książąt pomorskich,

- Targ Rybny i Kaszubski - miejsce handlu prowadzonego przez Kaszubów,

- Ul. Straganiarska - kamienica, w której mieszkał Mrongowiusz,

- Targ Rybny - kamienice, w których mieli pracownie Lech Bądkowski - pisarz

i Ryszard Stryjec - artysta malarz,

- Ul. Grunwaldzka - pierwsza siedziba Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, itp.

Na wystawie wykorzystane będą eksponaty z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centralnego Muzeum Morskiego, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk i osób prywatnych.

W trakcie oglądania wystawy będzie można również posłuchać kaszubskiej mowy, która zawsze rozbrzmiewała na gdańskich ulicach. Przygotowane nagrania to fragmenty najważniejszych dzieł - "Żëce i przigodë Remusa" oraz "O panu Czorlińscim co do Pucka po sece jachoł" - opowiadające o Gdańsku. Spacer urozmaici także lektura kopii wybranych kaszubsko-pomorskich czasopism.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

W którym roku odbyła się pierwsza polska edycja zawodów Red Bull Air Race?