• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kanał przez mierzeje i inne wystawy. Malarstwo - Marynistyka

Galeria na Wyspie w Lęborku i Muzeum Sala BHP Solidarność w Gdańsku. Wystawa - Malarstwo - Marynistyka - "Kanał przez mierzeje i inne wystawy marynistyczne...".

Wystawa malarstwa czynna już od 20 marca br przez 7 dni w tygodniu do godz 18.00, w wersji mini ekspozycji. Oficjalne otwarcie w Muzeum Sala BHP Solidarność Gdańsk 20 kwietnia godz 16.00 i planowana jest na 2 miesiące. Także bezpłatnie jako wystawa równoległa dostępna jest dla odwiedzających w Galerii na Wyspie w Lęborku.

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Kultura społeczna oparta o własne środki jest w pewnym konflikcie z kulturą z publicznych pieniędzy. Wystawa malarstwa nt kanału przez Mierzeje Wiślaną ma charakter społeczny i jest zrealizowana przez malarzy bez dofinansowania. Pomoc posła Janusza Śniadka w jej ulokowaniu w Gdańsku miała charakter interwencji społecznej.

Galeria na Wyspie z największa polską prywatna kolekcją antyków morskich zajmuje się marynistyką tj sztuką (historia?) związaną z morzem. Uczestniczy w wystawach, konferencjach na terenie Polski i Niemiec. Posiada własne depozyty w muzeum w Prus Zachodnich w Warendorf i w morskim w Laboe/Kiel. Ma dotychczas znaczacy odbiór w mediach i publikacjach, a ma minimalny w formie lokalnych odwiedzin.

Galeria ma także ofertę dla dzieci jak piwnica z tajemnicami, do której wpływa z zewnątrz woda. Cały budynek jest stylizowany marynistyczne, w którym wewnętrzna ścianę stanowią średniowieczne mury obronne. Kręcenie kołem sterowym, telegrafem okrętowym i bicie w dzwon jest tam także praktykowane. Można się zainspirować nie tylko do uprawiania sztuki ale i do profesji związanych z morzem i statkami. Galerię można opuścić także z nową wiedzą nie tylko na temat sztuki ale co to jest bulaj albo naktuz....

Kanał przez mierzeję

Wystawa nt Kanału przez mierzeje w innym składzie obrazów i ograniczona do członków Stowarzyszenia Marynistow Polskich miała już swoją prezentację. Gościła mimo trudności w Nowym Dworze Mazowieckim, elbląskim ratuszu i Warszawie (Fort Wola). W sali BHP na temat kanału będzie prezentowanych 12 obrazów twórców także z innych środowisk.

Kanał przez Mierzeję Wiślana to wydarzenie społeczne ale i architektoniczne czyli sztuka. Zainteresowało malarzy, którzy na wybrzeżu nie maja zbyt wiele obiektów do malowania, zwłaszcza takich dominujących w kompozycji czy nowych. Wcześniej można by wymienić chyba tylko molo w Sopocie. Prowadzący Galerie na Wyspie Wojciech Pasko-Porys związany był z tym projektem od początku, a w sali BHP jest komisarzem tej rozbudowanej wystawy.

100 lat marynarki wojennej
Jedna z wystaw towarzyszących głównej to seria obrazów okrętów na 100 lecie marynarki wojennej Marka Koguta. Obietnica dużej wystawy w Muzeum Wojska Polskiego nie została jednak mu zrealizowana. Niektóre obrazy się rozproszyły, ale są też inne nadal malowane. Ekspozycja 4 obrazów z tej serii, w tym dwóch z Lęborka, to także uznanie za patriotyczny wysiłek gdyńskiego malarza i jego 50 lat aktywności artystycznej.

100 lat marynistyki polskiej
Inna wystawa, która dostanie w sali BHP trochę sprawiedliwości to "Łeba, Rowy a la Pechstein". To wystawa na 100 lecie polskiej marynistyki, a za 2 lata będzie już 105 lecie...., a nie miała jeszcze oficjalnej prezentacji. Ma co prawda listy okolicznościowe od pani prezydentowej RP Agata Duda Korhauser i Konsul Gen RFN z Gdanska pani Kornelia Pieper, także publikacje na ten temat. Jest nim malarz Max Pechstein, który w Łebie spędził okres 1920 -1945, a zmarł w 1955 r. jako rektor Akademii Sztuki w Berlinie.

Wystawa obejmuje obrazy marynistyczne malowane obecnie w ekspresjonistycznym starym stylu Pechsteina. Według tej terminologii to temat tylko dla koneserów, ale same obrazy sa łatwe w odbiorze. Ponadto temat znany to Łeba i Rowy. Po wycofaniu sie patrona znalezienie odpowiedniego miejsca i okazji na tą wystawę sie nie powiodło. Z tej nadal oczekującej wystawy przedpremierowo jest prezentowane 5 obrazów z 30 posiadnych przez Galerie na Wyspie w Lęborku.

Plenery i wystawy w Ustce
Kolejna uzupełniająca wystawa to 10 obrazów z plenerów "M jak Morze" w Ustce. Organizowane sa co roku od 10 lat w pensjonacie i kampingu Borowinka. Sam kurort ma długa historię malarstwa marynistycznego, różnych grup i plenerów. Latem ubiegłego roku na plenerach spotkały się tam 3 grupy po 20 uczestników plus goście.

Wystawy poplenerowe odwiedzają potem różne miejsca na Pomorzu. Ponadto malarze polscy i zagraniczni prezentują malowane wtedy obrazy także w innych miejscach. W sali bhp będzie prezentowanych 10 obrazów z 30 posiadanych przez Galerie na Wyspie z tych plenerów. Nie wszyscy malarze to absolwenci akademii, ale większość to seniorzy z wieloletnim dorobkiem.

Historia morska w gdyńskim kościele
W dniu 18 marca br w kościele o. redemptorystów w Gdyni miała miejsce coroczna już 27 msza św. poświęcona ofiarom ewakuacji Hannibal 1945. Towarzyszyła jej jak zwykle wystawa plakatu i kolejnego obrazu nt statków operacji tj największego wydarzenia w historii Bałtyku. Zbiór tych obrazów znajduje się w Galerii na Wyspie w Lęborku. Opuszczają to miejsce czasami w delegacji na wystawy i konferencje. W sali BHP będzie prezentowany skromnie jeden obraz Anastasji Fietysowej i plakat.

Piaski (plaże) świata w Gdańsku
Prezentuje się także w sali BHP gdańska grupa "Mal Foto Art" i jej szefowa Barbara Wypustek z seria "Piaski (plaże) świata". Sa to obrazy malowane akrylem z wykorzystaniem piasku z całego świata. Ten projekt miał już 5 wystaw i jego pełna realizacja może uczynić z niego jedną z atrakcji kulturalnych Gdańska.

Wanessa Bąkowska to 14 letnia artystka i gość specjalny z własnym obrazem na wystawę w sali BHP. Mimo choroby na zespół Downa miała już kilka własnych wystaw, a za podarowany królowej Elżbiecie obraz dostała od niej podziękowanie. Gdyby nie uhonorowanie jej obrazu na wystawie, to nie można by go odróżnić od innych.

Obrazy z tej gdańskiej grupy i na temat kanału przez mierzeję sukcesywnie będą się pojawiać w Galerii na Wyspie w Lęborku. Będzie można je więc zobaczyć w obu miejscach. Tak się składa, że w Lęborku i Gdańsku obrazy są prezentowane tak samo w towarzystwie antyków, modeli i pamiątek.

Sala BHP w Gdańsku ma rangę muzeum narodowego i uczestnicy projektu mają nadzieję na stworzenie wydarzenia roku w polskiej marynistyce ?.... Organizatorem wystawy głównej w sali BHP jest Wojciech Pasko-Porys, a większość obrazów pochodzi z Galerii na Wyspie, rz. Łeba w Lęborku. Warto podkreślić, że to miejsce największej polskiej prywatnej kolekcji antyków morskich. Będzie tam też wystawa równoległa do tej głównej i obie są już czynne i obie zapraszają. Oficjalne otwarcie 20 kwietnia.

Opinie

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?