stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Justyna Orłowska | Postrzyżyny

Justyna Orłowska | Postrzyżyny | 2014: technika: performance dokamerowy; obiekt wykonany techniką własną z włosów naturalnych i syntetycznych,sierści zwierząt, źdźbeł traw; fotografia.

Projekt realizowany w Pracowni Działań Transdyscyplinarnych prof. G.Klamana, kierunku Intermedia, Wydziale Rzeźby i Intermediów, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Projekt "Postrzyżyny" jest podsumowaniem moich dotychczasowych prac, które realizowałam w Gdańsku, będąc studentką na Akademii Sztuk Pięknych od 2010 roku na kierunku Intermedia. W szczególności były to prace: "Plant.BioLab" (Gdańsk 2011/2012), "Zambrów, miasto kobiet" (Zambrów / Gdańsk 2011 - realizowany do chwili obecnej), "Oczyszczenie" (Gdańsk / Poznań 2013) i "Zagnieżdżenie" (Gdańsk 2013) oraz "Relacje" (Gdańsk 2013).

Inspiracją do realizacji performance "Postrzyżyny" był obrzęd inicjacji zaczerpnięty z kultury ludowej. Było to symboliczne przejście 8-10 letnich chłopców spod opieki matki pod opiekę ojca. Było to przejście młodego mężczyzny w świat dorosłych. Justyna Orłowska: "Przewartościowałam ten obrzęd na stronę kobiecą i współczesną młodej dorastającej kobiety, która mierzy się z rzeczywistością. Stawiam w tej pracy problem młodej dziewczyny w kontekście miejsca życia, pochodzenia, bytu w społeczeństwie, rodzinie i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. Obrzęd Postrzyżyny symbolizuje tu odejście spod bezpiecznego miejsca na uczelni i opieki rodziców w dorosłe życie, poprzez symboliczne obcięcie włosów".

Projekt jest przejściem w kolejny działanie w rodzinnej miejscowości artystki. Będzie to "Zambrów, miasto kobiet."


Justyna Orłowska - ur. 26.09.1988 r. W roku 2012 dyplom licencjacki Plant.BioLab w pracowni Działań Interdyscyplinarnych prof.Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku oraz przy współpracy dr Anny Białej z Wydziału Genetyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku. Obecnie studentka 2 roku II st. kierunku Intermedia na Wydziale Rzeźby i Intermediów, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się wideo, instalacjami, działaniami multimedialnymi, bioartem i performance. Interesują ją działania zarówno post konceptualne, jak i sztuka zaangażowana. Remiksując ze sobą różne media tworzy nowe konteksty. W 2014 roku I Nagroda Grand Prix w konkursie digital art now na Międzynarodowym Festiwalu Digital_ia 14 w Szczecinie. W 2013 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2013/2014, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla najlepszego studenta I roku akademickiego 2012/13 kierunku Intermedia II st. na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Od 2013 roku członkini grupy artystycznej atelieR z Gdańska/Warszawy.
Od 2014 roku członkini grupy filmowej ARTsight w Gdańsku.

vimeo.com/justynastychaorlowska
www.asp-intermedia.pl/intermedia-asp-START.html

Dyplomy absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w GGM
Justyna Orłowska | Postrzyżyny

Wernisaż: 27 czerwca 2014 | godz. 13:00
Wystawa: 28.06 - 04.07.2014
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27-29
Godziny otwarcia galerii: wt-śr 11:00-17:00, czw.- niedz. 11:00-19:00
WSTĘP WOLNY

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Festiwal Szekspirowski, jedna z najważniejszych imprez teatralnych w Polsce, odbędzie po raz: