Impreza już się odbyła

Jurij Wasiliew - Russian Red

Od 2001 r. mieszkający w Kaliningradzie rosyjski artysta Jurij Wasiliew realizuje cykl prac Russian Red, które przybierają formę wideo, fotografii, performansu czy instalacji.

Tytułowa czerwień jest dla Rosjan nie tylko kolorem rewolucyjnej flagi sowieckiej, lecz również kolorem hipnotyzującej ekscytacji. Artysta pragnie ukazać rosyjską duszę odbywającą drogę od stanu bezkształtu i bezbarwności, do zamierzonego najwyższego poziomu energetycznego. Przewrotnie, to kolor biały będzie dominować w wideoinstalacji Wasiliewa. Ma on symbolizować życie na Ziemi i powszednią egzystencję rosyjskiego społeczeństwa, na którą składa się niewiara w sens własnego działania, bezcelowość podejmowanego trudu i doświadczenie okrucieństwa losu. Czerwień, występująca jako kontrapunkt dla bieli, ma być odbiciem boskiej światłości.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu Bliski nieznajomy: promocja wzajemnego zrozumienia pomiędzy mieszkańcami Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy poprzez umożliwienie wymiany w dziedzinie współczesnej sztuki i kultury. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa - Polska - Rosja 2007 - 2013.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?