• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jubileusz 70 urodzin Konstantego Wileńskiego

26 stycznia zapraszamy na Jubileusz 70 urodzin Konstantego Wileńskiego, Koncert "Ragtime" w Kościele Zielonoświątkowy Zbór Radość Życia w Gdańsku.

"Wielki Muzyk...", "Światowej stawy artysta..", "Niekwestionowany autorytet.." Konstanty Wileński pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek kompozytor Ilia Wileński był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli trzech teatrów dramatycznych. Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. Studinował u znanych pedagogów, takich jak: A.Sztogarenko (kompozycja) R.tysenko (fortepian). Równocześnie konsultacji z zakresu kompozycji udzielali mu Rodion Szczedrin i Aram Chaczaturian. Ukońiczył także studia podyplomowe.

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


Jako profesor Konserwatorium w Kijowie, prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizaca
Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasyki i jazu
Uprawia różnie gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, teatraina,
kameralną po jazzowa. Koncertuje na całym świecie, z tak znakomitymi orkiestrami, jak Królewska Orkiestra w Brukseli, Jerozolimską Symfoniczna Orkiestra czy Filharmonia Moskiewską. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych i jest laureatem szeregu z nich. Ma w swoim dorobku osiem płyt z własnymi kompozycjami.

Jako pianista-wirtuoz i kompozytor muzyki fortepianowej w ostatnich latach cieszy się dużym uznaniem pianistów światowej sławy, zamawiających i wykonujących jego kompozycje. Do najbardziej znanych utworów Konstantego Wileńskiego zaliczyć można: SONATE, szwedzka gazeta BLT (Blekinge Läns Tidning) pisata po wykonaniu tej sonaty-Podobieństwo między utworami obecnie żyjącego Wileńskiego a genialnego romantyka Franza Lista, który zmart w 1886, jest bardzo bliskie. Obydwaj są doskonali w wirtuozowskich passatoch, które potrzebuj wspaniafej techniki i ogromnej kompetencji muzycznej.

WARIACJE NA TEMAT PAGANINIEGO na fortepian, trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, KONCERT- FANTAZJE NA TEMATY GERSHWINA na fortepian, trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, Pierwsze dzwięki The man
I love zapoczqtkowały nostrojowe, mistrzowskie pod względem formy Koncert-Fantazje na tematy George'a Gershwina".

Dwanaście genialnie ujętych w utworze, słynnych gennowskich tematów, jednych - ledwo zamarkowanych, innych - nakreślonych wyraziście, połączyło się płynnie w idealną całość.(Gazeta Wyborcza7.06.99)

Opinie

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?