stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Joanna Babula. Malarstwo

Zapraszamy na wystawę malarstwa Joanny Babula.

20 sierpnia - 2 września 2021, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wernisaż wystawy - 06.12 / piątek / godz. 19.00
wystawa - 06.12 - 31.12 / Galeria Sztuki Nowy Warzywniak 01


Joanna Babula urodziła się w Tarnowie, gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, broniąc dyplom na ocenę celującą w pracowni dra hab. Rafała Borcza. Jej pierwsze wykształcenie, to mgr inż. geofizyki środowiska.

Od blisko dziesięciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt opublikowanych tytułów. Prezentuje malarstwo z pogranicza abstrakcji geometrycznej i grafiki, często odwołujące się do symboli. Geometryczny niemal dwuwymiarowy styl, który wypracowała, to jej naturalny sposób interpretacji otaczającej rzeczywistości, odnoszenia się do ludzi spotkanych po drodze, również do siebie samej.

Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka drugiej nagrody konkursu malarskiego "Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie 2017" organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, finalistka 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych "Promocje 2017", Galeria Sztuki w Legnicy. Zwyciężczyni konkursu "Bryły Platona 2017", nad którym honorowy patronat sprawuje ASP we Wrocławiu. Na stałe jest związana z Galerią Platon we Wrocławiu.

Anita Wincencjusz-Patyna: W malarstwie Joanny Babuli znajdziemy "zwyczajną figurację" (w rozumieniu tej odnoszącej się do powszedniości, zwyczajności zdarzeń). [...] To kadry malarskie jak ujęcia z filmu o zwykłym życiu zwykłych ludzi. [...] Na drugim biegunie twórczości Babuli znajdują się kompozycje abstrakcyjne o silnie zgeometryzowanych układach. [...] Jeśli przyjrzymy się im wystarczająco dokładnie albo choćby tylko odczytamy tytuły prac, okazują się one maksymalnie uproszczoną, ale jednak figuracją, naznaczoną wyrazistym rytmem, multiplikacją form, powtarzalnością schematów kompozycyjnych lub pojedynczych motywów. [...] To linie przede wszystkim konstruują obrazy Babuli. Malarka o temperamencie graficzki wyczuwa je znakomicie. Buduje nimi portrety, sceny rodzajowe, alegorie, pejzaż i kompozycje abstrakcyjne lub quasi abstrakcyjne. Poddaje je swoistej dyscyplinie, co świadczy o dużej dojrzałości artystki i jej świetnym opanowaniu formy.
 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?