• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Jesień na Plutonie - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny teatr lalek
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. 20 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
IV Tydzień Ukraiński
10
2 oceny
Jesień na Plutonie

Odważ się spojrzeć prosto w oczy lękowi przed starością. Cichy niepokój pojawia się w podświadomości, nie zagłusza go ani tempo codziennego życia, ani kultura popularna. Dlatego warto się z nim zmierzyć.

Twórcy pracując nad spektaklem spędzili rok z mieszkańcami domu spokojnej starości. Tak powstało przedstawienie o tęsknocie za światem idealnym.

"Jesień na Plutonie" to niezależny projekt teatralny Saszko Bramy oparty na wywiadach przeprowadzonych z mieszkańcami domów spokojnej starości, ale przedstawienie dalekie jest w formie od typowego teatru dokumentalnego. Młodzi aktorzy operują naturalnej wielkości lalkami przedstawiającymi osoby starsze. Lalki stanowią wierne kopie pięciorga wybranych pensjonariuszy i przemawiającymi ich zarejestrowanymi na taśmie głosami. Doświadczenie starości zostaje podwójnie zapożyczone i to zapożyczenie nie swojego doświadczenia, również staje się tematem spektaklu.

Skąd tytuł? Realizatorzy wyjaśniają, że Pluton jest najbardziej oddaloną planetą w Systemie Słonecznym i podobnie jak tam, również w społeczeństwie istnieją mało zbadane zakątki - jednym z nich jest rzeczywistość domu starców. Jesień jest porą, która kojarzy się z gaśnięciem życia i zbiorem plonów. W tym przypadku plonem jest życiowe doświadczenie. Spektakl dotyczy przemijania, niedołężności, samotności, lęku przed śmiercią i społecznych wymiarów starości.

Koncepcja, tekst, inscenizacja: Sashko Brama przy współpracy z Andre Erlen i Marią Bakalo
Lalki: Oksana Rossol, Olexandr Serhienko
Dźwięk: Timur Gogitidze
Rejestracja i edycja dźwięku: Faust,
Światło: Volodymyr Fanta

Obsada: Andrii Buchko, Valeriya Petruk, Julia Smetanska, Anastsia Lisovska, Marharyta Pidluzhna, Yurii Shorobura.

Spektak prezentowany w ramach IV Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku, który jest coroczną, szeroką prezentacją kultury ukraińskiej, zapoczątkowaną z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i małżonki Tetiany Yermak oraz inspirowana sukcesem Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2016, który został zorganizowany wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.

-----

Saszko Brama (urodzony w 1988 roku) jest ukraińskim dramaturgiem, reżyserem i akcjonistą, którego główne zainteresowanie artystyczne oscyluje wokół teatru eksperymentalnego tworzonego na bazie dokumentu. Twórca od kilku lat prowadzi badania nad wybranymi aspektami ukraińskiej rzeczywistości (m.in. system oświaty, konflikt na Wschodzie kraju). Stają się one podstawą jego spektakli dokumentalnych.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery