• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Japońska myśl chóralna w Gdańsku

Stefan Wesołowski
25 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Kompozycje Kô Matsushity wykonywane są przez chóry na całym świecie. Kompozycje Kô Matsushity wykonywane są przez chóry na całym świecie.

W najbliższych dniach można będzie dokonać interesującego porównania dwóch, skrajnie odmiennych, współczesnych myśli kompozytorskich - dalekowschodniej muzyki chóralnej i niezwykle świeżych kompozycji instrumentalnych gdańskich kompozytorów młodego pokolenia.



Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis to bez wątpienia najbardziej doceniana i rozpoznawalna w świecie instytucja muzyczna z Trójmiasta. Dowodem tego jest chociażby jego ostatni sukces - nagrany przez zespół komplet dzieł chóralnych Krzysztofa Pendereckiego znalazł się w zaszczytnym gronie tytułów wyróżnionych mianem IRR Outstanding, przyznawanym przez krytyków muzycznych publikujących w magazynie International Record Review.

Schola, choć obecna na lokalnych scenach, nie występuje jednak w Trójmieście przesadnie często. Koncert 26 listopada w Dworze Artusa będzie więc wspaniałym wydarzeniem dla miłośników muzyki chóralnej, tym bardziej, że bohaterem wieczoru będzie niezwykła postać - kompozytor i dyrygent Kô Matsushita.

Wydawać by się mogło, że Japonia nie należy do krajów o dużych tradycjach chóralnych, tymczasem stamtąd właśnie pochodzi Matsushita i tam głównie uprawia swoją sztukę, będąc jednak doceniany także w Europie. Jest zapraszany na międzynarodowe warsztaty i konkursy w charakterze jurora i wykładowcy, a w 2005 roku, jako pierwszy Azjata, otrzymał Nagrodę Roberta Edlera w dziedzinie muzyki chóralnej, przyznawaną najwybitniejszym dyrygentom, kompozytorom lub chórom.

28 listopada zaś, po raz kolejny w tym miesiącu , zagości w Ratuszu Staromiejskim muzyka współczesna. Tym razem posłuchać będzie można tang Urosa Rojko i Astora Piazzolli oraz improwizacji na ich temat, w interpretacji znanych już trójmiejskiej publiczności poszukiwaczy nowych muzycznych horyzontów - Pawła Zagańczyka (akordeon) i Ignacego Jana Wiśniewskiego (fortepian).

W drugiej części koncertu będziemy mieli szansę zapoznać się z twórczością najmłodszego pokolenia gdańskich kompozytorów, studentów tutejszej Akademii Muzycznej. Usłyszymy prawykonanie "Medytacji" na wiolonczelę, kotły, klarnet basowy, puzon i perkusję Pawła Kwapińskiego, oraz powstały dwa lata wcześniej utwór Agaty Krawczyk, pt. "Towards Awakening" na skrzypce, gitarę i fortepian. Wykonawcami będą studenci i młodzi pedagodzy gdańskiej uczelni.

Cieszy taka aktywność młodych trójmiejskich muzyków, którzy z ogromnym zaangażowaniem realizują własne przedsięwzięcia, co wyjątkowo mocno zauważalne było w kończącym się powoli listopadzie. Gdy w tygodniu jest miejsce i na taki występ, i na koncert doświadczonego i uznanego Polskiego Chóru Kameralnego, i na odbywający się właśnie w Filharmonii festiwal pianistyczny, można uznać, że lokalna oferta kulturalna zmierza we właściwym kierunku.

Wydarzenia

Koncert muzyki japońskiej

30 zł
muzyka poważna

Prezentacja nowej muzyki gdańskiej młodych kompozytorów: Paweł Kwapiński, Agata Krawczyk

muzyka poważna

Miejsca

Opinie (3)

  • młody gdańszczanin

    Normalnie na to czekałem!! Nic w tym Gdańsku się nie dzieje ciekawego, brak słów!

    • 0 0

  • lepiej nich mlodzi pisza (1)

    niz odtwarzaja stare

    • 0 0

    • na koncercie zagra zagańczyk On nie jest stary www.zaganczyk.com.pl

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?

 

Najczęściej czytane