• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jan Wojnarski - malarstwo, rysunek, grafika

Salon wystawowy Sopockiego Domu Aukcyjnego zaprasza na wystawę krakowskiego grafika i pejzażysty, ucznia Leona Wyczółkowskiego, profesora ASP w Krakowie, Jana Wojnarskiego (1879 Tarnów-1937 Kraków).

26 kwietnia - 6 czerwca 2024

Gdańsk, ul. Jana z Kolna 11
Wstęp wolny

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Biografia tego artysty ściśle wiąże się z historią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie miał możliwość pobierania nauki u tak znakomitych artystów, jak Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski czy Józef Pankiewicz.

Ten ostatni zaszczepił w nim fascynację grafiką, która bardzo szybko stała się główną gałęzią twórczości artysty. Praktykował różne techniki graficzne- akwafortę, miedzioryt i litografię, a eksperymentując z nimi uzyskał ciekawe rezultaty, m.in. prace pastelograficzne. Ta praca oraz liczne sukcesy i nagrody, przyniosły mu miano środowiskowego autorytetu, ogólne uznanie i prestiżowe zlecenia państwowe. Równocześnie lata te poświęcił Wojnarski na rozwój katedry grafiki na ASP, przejmując ją po Pankiewiczu i kształcąc liczną grupę grafików.

Wystawa prezentowana w SDA obejmuje olejne i graficzne prace z różnych okresów twórczości artysty oraz jego próby rysunkowe. Gromadzi zestaw intymnych studiów modelek lub starców, wykonanych w różnych technikach graficznych. Prace te, podobnie jak rysunki, cechuje lekkość i delikatna kreska, znamionująca umiejętności rysownika i uważnego obserwatora.

W tym zbiorze grafik wyróżnia się również nastrojowy cykl ilustrujący zabytki Krakowa, m.in. ceniona praca przedstawiająca krucyfiks z katedry wawelskiej oraz pastelograficzne studium fal morskich. Kolekcjonerskim rarytasem jest rysunek przedstawiający stary Gdańsk. Obrazu twórczości artysty dopełnia grupa licznych pejzaży. Malowane na małych tekturkach podczas wyjazdów wakacyjnych i zimowych, były dla niego powrotem do studenckich poszukiwań, prowadzonych pod okiem Stanisławskiego oraz do zabawy kolorem, stosowanym tu szerokimi plamami.

Wystawa połączona ze sprzedażą.
Wstęp wolny.
Godz. otwarcia: poniedziałek - piątek 11:00-18:00
sobota 11:00-15:00


Opinie

Sprawdź się

Co to są rzygacze?