Wiadomości

stat

Jaką operę zobaczymy na Targu Węglowym? - czytelnicy Trojmiasto.pl mają głos

Nagranie którego z tytułów chciał(a)byś obejrzeć podczas plenerowego pokazu na Targu Węglowym?

"Czarodziejski flet" Mozarta 34%
"Cyganerię" Pucciniego 29%
"Aidę" Verdiego 18%
"Napój miłosny" Dionizettiego 9%
"Artaserse" Vinciego 10%
zakończona Łącznie głosów: 880
"Czarodziejski flet", Bregenz Festival.
"Czarodziejski flet", Bregenz Festival.

Po raz kolejny Targ Węglowy zamieni się w przestrzeń sztuki. Na wielkim ekranie diodowym zaprezentowane zostanie nagranie opery, której tytuł wybiorą czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu. O tym, który spektakl zobaczymy 19 lipca zadecydują wyniki ankiety, umieszczonej przy artykule.Plenerowe pokazy spektakli operowych wrosły już w wakacyjny klimat Gdańska. W czerwcu lub lipcu spektakle grane na Targu Węglowym ubarwiają krajobraz Głównego Miasta. Po raz trzeci wybór tytułu uzależniony jest od preferencji czytelników Trójmiasto.pl. Będący gospodarzem wieczoru znawca i miłośnik opery Jerzy Snakowski wybrał pięć tytułów, spośród których wybrany zostanie spektakl, którego nagranie zobaczymy na Targu Węglowym w lipcu.

Przedstawiamy propozycje tegorocznej opery "pod chmurką":

Wolfgang Amadeusz Mozart, "Czarodziejski flet" - spektakl z Bregenz Festival (Austria)
Reżyseria: David Pountney
Dyrygent: Patrick Summers
Chór Filharmonii Praskiej, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna
W głównych partiach: Alfred Reiter (Sarastro), Norman Reinhardt (Tamino), Ana Durlovsk (Królowa Nocy), Bernarda Bobro (Pamina), Daniel Schmutzhard (Papageno). Spektakl z 2013 roku. Czas trwania: 149 min.

- Spektakl bez gwiazdorskiej obsady, ale czy tylko gwiazdy potrafią śpiewać? Ta inscenizacja czarodziejskiej opery Mozarta powinna przypaść do gustu zarówno pokoleniom wychowanym na Szancerze, jak i tym, które gustują w Tolkienie. To widowisko totalne, które rozgrywa się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Są tu i potężne lalki, i akrobacje, i pirotechnika, i nurkowie, i unosząca się w powietrzu Królowa Nocy. Warto zabrać dzieci - może nie wytrwają do końca, ale jest szansa, że zobaczywszy choć fragment tego dynamicznego i baśniowego spektaklu łykną bakcyla teatru. Nagranie jest zapisem plenerowego spektaklu wystawionego na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji - tłumaczy Jerzy Snakowski.

"Cyganeria", Metropolitan Opera.
"Cyganeria", Metropolitan Opera.
Giacomo Puccini, "Cyganeria" - spektakl Metropolitan Opera w Nowym Jorku (USA)
Inscenizacja: Franco Zeffirelli
Dyrygent: Nicola Luisotti
Orkiestra i Chór Metropolitan Opera
W głównych partiach: Angela Gheorghiu (Mimì), Ramón Vargas (Rudolf), Ainhoa Arteta (Musetta), Ludovic Tézier (Marceli). Spektakl z 2008 roku. Czas trwania: 120 min.

- Metropolitan Opera w Nowym Jorku nie lubi eksperymentów scenicznych, za to kocha gwiazdy. "Cyganeria" z proponowanego nagrania jest taka, jaką ją Pan Bóg i Puccini stworzyli. Pod reżyserią podpisał się sędziwy mistrz Franco Zeffirelli, co gwarantuje bogatą, realistyczną scenografię, dynamiczne sceny zespołowe i pełne niuansów aktorstwo. Do głównych partii zaproszono śpiewających bosko Angelę Gheorghiu i Ramona Vargasa. Wspaniale grają zakochaną parę, a ona umiera tak pięknie, że czeka nas seans zbiorowego popłakiwania. Nic tylko sycić oko i ucho - przyznaje Jerzy Snakowski.

"Aida", Arena di Verona.
"Aida", Arena di Verona.
Giuseppe Verdi, "Aida" - spektakl z Arena di Verona (Włochy)
Reżyseria: Gianfranco De Bosio
Dyrygent Daniel Oren
Chór i Balet di Verona
W głównych partiach: Hui He (Aida), Marco Berti (Radames), Andrea Ulbrich (Amneris), Ambrogio Maestri (Amonasro ), Roberto Tagliavini (Faraon). Spektakl z 2012 roku. Czas trwania: 150 min.

- To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy się z "Aidą" najbardziej - na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od stu lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marsza, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny, na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida czyli fenomenalna Chinka Hui He - komentuje swoją "nominację" Snakowski.

"Napój miłosny", Opera Wiedeńska.
"Napój miłosny", Opera Wiedeńska.
Gaetano Donizetti, "Napój miłosny" - spektakl Opery Wiedeńskiej (Austria)
Reżyseria: Otto Schenk
Dyrygent: Alfred Eschwe
Chór i Orkiestra Opery Wiedeńskiej
W głównych partiach: Rolando Villazón (Nemorino), Anna Netrebko (Adina), Leo Nucci (Belcore), Ildebrando D'Arcangelo (Dulcamara). Spektakl z 2005 roku. Czas trwania: 130 min.

- To spektakl dla tych, którzy lubią operę na słodko. Słodkie jest samo dzieło pełne ślicznych melodii. Słodka jest Anna Netrebko. Takoż Rolando Villazón, z którym Rosjanka tworzy duet doskonały. W końcu słodka jest sama inscenizacja z Opery Wiedeńskiej. Reżyser, Otto Schenk, wyczarowuje realistyczną, zalaną słońcem włoską wioskę, w której rozgrywa się urocza historia naiwnego chłopca zakochanego w lubiącej przekomarzać się spryciuli, z szarlatanem i samolubnym żołnierzem w tle. Podobnie jak w przypadku "Cyganerii" z Metropolitan Opera myśleć przy tym nie trzeba; tylko patrzeć i słuchać - zauważa gospodarz wieczoru.

"Antraserse", Opéra National de Lorraine.
"Antraserse", Opéra National de Lorraine.
Leonardo Vinci, "Artaserse" - spektakl z Opéra National de Lorraine w Nancy (Francja)
Reżyseria: Silviu Purcarete
Dyrygent: Diego Fasolis
W głównych partiach: Philippe Jaroussky, Max Emanuel Cencic, Valer Barna-Sabadus, Jurij Mynienko i Franco Fagioli; Concerto Köln. Spektakl z 2012 roku. Czas trwania: 201 min.

- Wprawdzie nazwisko kompozytora, jak i dzieło z roku 1730 są mało znane szerszej publiczności, ale nie mam wątpliwości, że osoby, które kochają muzykę barokową zagłosują właśnie na ten spektakl. Po pierwsze - to przepiękna muzyka. Po drugie - niezwykle inteligentna, błyskotliwa i smaczna zabawa w teatr, a po trzecie - nazwiska realizatorów i wykonawców wywołują dreszcz podniecenia u "barokofilów". W przedstawieniu bierze udział aż pięciu słynnych, dysponujących pięknymi głosami i oszałamiającą techniką kontratenorów. Jednak panowie nie konkurują, ale pokazują czym jest gra zespołowa. Spektakl jest bardzo, bardzo długi, ale tym samym szybciej nadrobimy nasze gdańskie barokowe zaległości - zapewnia Jerzy Snakowski.

Głosowanie potrwa tydzień, do 11 maja. Spektakl, którego rejestrację ujrzymy na Targu Węglowym, będzie znany już 12 maja.
Zobacz relację z ubiegłorocznego pokazu opery na Targu Węglowym.

Zobacz relację z ubiegłorocznego pokazu opery na Targu Węglowym.

Opinie (19)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

grudnia

Remcon 2019 Gdynia, SP 31

16

grudnia

Kabaret Neo-Nówka Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

16

grudnia

Dziadek do Orzechów - Narod... Gdynia, Gdynia Arena

Rozrywka

Quiz w pubie dla miłośników serialu "Przyjaciele"
Quiz miłośników serialu "Przyjaciele"
Rekordowe Bakalie w Plenum
Rekordowe Bakalie w Plenum

Kulinaria

Nowe lokale: restauracje, bary i pijalnia
Nowe lokale: restauracje, bary i pijalnia
Romans tradycji z nowoczesnością. Otwarcie restauracji Monastico
Otwarcie restauracji Monastico

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?