• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaką operę zobaczymy na Targu Węglowym? - czytelnicy Trojmiasto.pl mają głos

Łukasz Rudziński
5 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Opera na Targu Węglowym? Czytelnicy mają głos

Nagranie którego z tytułów chciał(a)byś obejrzeć podczas plenerowego pokazu na Targu Węglowym?

"Czarodziejski flet", Bregenz Festival. "Czarodziejski flet", Bregenz Festival.

Po raz kolejny Targ Węglowy zamieni się w przestrzeń sztuki. Na wielkim ekranie diodowym zaprezentowane zostanie nagranie opery, której tytuł wybiorą czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu. O tym, który spektakl zobaczymy 19 lipca zadecydują wyniki ankiety, umieszczonej przy artykule.



Plenerowe pokazy spektakli operowych wrosły już w wakacyjny klimat Gdańska. W czerwcu lub lipcu spektakle grane na Targu Węglowym ubarwiają krajobraz Głównego Miasta. Po raz trzeci wybór tytułu uzależniony jest od preferencji czytelników Trójmiasto.pl. Będący gospodarzem wieczoru znawca i miłośnik opery Jerzy Snakowski wybrał pięć tytułów, spośród których wybrany zostanie spektakl, którego nagranie zobaczymy na Targu Węglowym w lipcu.

Przedstawiamy propozycje tegorocznej opery "pod chmurką":

Wolfgang Amadeusz Mozart, "Czarodziejski flet" - spektakl z Bregenz Festival (Austria)
Reżyseria: David Pountney
Dyrygent: Patrick Summers
Chór Filharmonii Praskiej, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna
W głównych partiach: Alfred Reiter (Sarastro), Norman Reinhardt (Tamino), Ana Durlovsk (Królowa Nocy), Bernarda Bobro (Pamina), Daniel Schmutzhard (Papageno). Spektakl z 2013 roku. Czas trwania: 149 min.

- Spektakl bez gwiazdorskiej obsady, ale czy tylko gwiazdy potrafią śpiewać? Ta inscenizacja czarodziejskiej opery Mozarta powinna przypaść do gustu zarówno pokoleniom wychowanym na Szancerze, jak i tym, które gustują w Tolkienie. To widowisko totalne, które rozgrywa się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Są tu i potężne lalki, i akrobacje, i pirotechnika, i nurkowie, i unosząca się w powietrzu Królowa Nocy. Warto zabrać dzieci - może nie wytrwają do końca, ale jest szansa, że zobaczywszy choć fragment tego dynamicznego i baśniowego spektaklu łykną bakcyla teatru. Nagranie jest zapisem plenerowego spektaklu wystawionego na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji - tłumaczy Jerzy Snakowski.

"Cyganeria", Metropolitan Opera. "Cyganeria", Metropolitan Opera.
Giacomo Puccini, "Cyganeria" - spektakl Metropolitan Opera w Nowym Jorku (USA)
Inscenizacja: Franco Zeffirelli
Dyrygent: Nicola Luisotti
Orkiestra i Chór Metropolitan Opera
W głównych partiach: Angela Gheorghiu (Mimì), Ramón Vargas (Rudolf), Ainhoa Arteta (Musetta), Ludovic Tézier (Marceli). Spektakl z 2008 roku. Czas trwania: 120 min.

- Metropolitan Opera w Nowym Jorku nie lubi eksperymentów scenicznych, za to kocha gwiazdy. "Cyganeria" z proponowanego nagrania jest taka, jaką ją Pan Bóg i Puccini stworzyli. Pod reżyserią podpisał się sędziwy mistrz Franco Zeffirelli, co gwarantuje bogatą, realistyczną scenografię, dynamiczne sceny zespołowe i pełne niuansów aktorstwo. Do głównych partii zaproszono śpiewających bosko Angelę Gheorghiu i Ramona Vargasa. Wspaniale grają zakochaną parę, a ona umiera tak pięknie, że czeka nas seans zbiorowego popłakiwania. Nic tylko sycić oko i ucho - przyznaje Jerzy Snakowski.

"Aida", Arena di Verona. "Aida", Arena di Verona.
Giuseppe Verdi, "Aida" - spektakl z Arena di Verona (Włochy)
Reżyseria: Gianfranco De Bosio
Dyrygent Daniel Oren
Chór i Balet di Verona
W głównych partiach: Hui He (Aida), Marco Berti (Radames), Andrea Ulbrich (Amneris), Ambrogio Maestri (Amonasro ), Roberto Tagliavini (Faraon). Spektakl z 2012 roku. Czas trwania: 150 min.

- To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy się z "Aidą" najbardziej - na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od stu lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marsza, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny, na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida czyli fenomenalna Chinka Hui He - komentuje swoją "nominację" Snakowski.

"Napój miłosny", Opera Wiedeńska. "Napój miłosny", Opera Wiedeńska.
Gaetano Donizetti, "Napój miłosny" - spektakl Opery Wiedeńskiej (Austria)
Reżyseria: Otto Schenk
Dyrygent: Alfred Eschwe
Chór i Orkiestra Opery Wiedeńskiej
W głównych partiach: Rolando Villazón (Nemorino), Anna Netrebko (Adina), Leo Nucci (Belcore), Ildebrando D'Arcangelo (Dulcamara). Spektakl z 2005 roku. Czas trwania: 130 min.

- To spektakl dla tych, którzy lubią operę na słodko. Słodkie jest samo dzieło pełne ślicznych melodii. Słodka jest Anna Netrebko. Takoż Rolando Villazón, z którym Rosjanka tworzy duet doskonały. W końcu słodka jest sama inscenizacja z Opery Wiedeńskiej. Reżyser, Otto Schenk, wyczarowuje realistyczną, zalaną słońcem włoską wioskę, w której rozgrywa się urocza historia naiwnego chłopca zakochanego w lubiącej przekomarzać się spryciuli, z szarlatanem i samolubnym żołnierzem w tle. Podobnie jak w przypadku "Cyganerii" z Metropolitan Opera myśleć przy tym nie trzeba; tylko patrzeć i słuchać - zauważa gospodarz wieczoru.

"Antraserse", Opéra National de Lorraine. "Antraserse", Opéra National de Lorraine.
Leonardo Vinci, "Artaserse" - spektakl z Opéra National de Lorraine w Nancy (Francja)
Reżyseria: Silviu Purcarete
Dyrygent: Diego Fasolis
W głównych partiach: Philippe Jaroussky, Max Emanuel Cencic, Valer Barna-Sabadus, Jurij Mynienko i Franco Fagioli; Concerto Köln. Spektakl z 2012 roku. Czas trwania: 201 min.

- Wprawdzie nazwisko kompozytora, jak i dzieło z roku 1730 są mało znane szerszej publiczności, ale nie mam wątpliwości, że osoby, które kochają muzykę barokową zagłosują właśnie na ten spektakl. Po pierwsze - to przepiękna muzyka. Po drugie - niezwykle inteligentna, błyskotliwa i smaczna zabawa w teatr, a po trzecie - nazwiska realizatorów i wykonawców wywołują dreszcz podniecenia u "barokofilów". W przedstawieniu bierze udział aż pięciu słynnych, dysponujących pięknymi głosami i oszałamiającą techniką kontratenorów. Jednak panowie nie konkurują, ale pokazują czym jest gra zespołowa. Spektakl jest bardzo, bardzo długi, ale tym samym szybciej nadrobimy nasze gdańskie barokowe zaległości - zapewnia Jerzy Snakowski.

Głosowanie potrwa tydzień, do 11 maja. Spektakl, którego rejestrację ujrzymy na Targu Węglowym, będzie znany już 12 maja.

Zobacz relację z ubiegłorocznego pokazu opery na Targu Węglowym.

Wydarzenia

Opera na Targu Węglowym: Czarodziejski flet (3 opinie)

(3 opinie)
opera / operetka, projekcje filmowe

Miejsca

Opinie (19)

  • Opera Bałtycka

    Tosca
    17.06 (wtorek) godz. 19:00

    • 1 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w:

 

Najczęściej czytane