Jak ćma do ognia, czyli komiksowy smak wolności

Praca "Pod prąd" Wojciecha Gdowskiego nagrodzona pierwszą nagrodą w kategorii "cartoon".
Praca "Pod prąd" Wojciecha Gdowskiego nagrodzona pierwszą nagrodą w kategorii "cartoon". mat. prasowe

O kwestiach tak trudnych, a zarazem abstrakcyjnych, jak wolność, można mówić na wiele sposobów. Prace nagrodzone w konkursie "Draw your freedom. Draw your solidarity" udowadniają, że można to robić bez zadęcia, z dystansem i humorem.Komiks pt. "Smak wolności", autorstwa Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "komiks".
Komiks pt. "Smak wolności", autorstwa Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "komiks".
Konkurs zorganizowany przez Europejskie Centrum Solidarności trwał trzy miesiące - od początku kwietnia, do końca czerwca. - Uznaliśmy, że komiks to niezależna i bardzo ciekawa forma wypowiedzi artystycznej, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród młodych artystów - mówi Agata Postek, koordynatorka projektu.- Ilość nadesłanych prac potwierdziła tę teorię: otrzymaliśmy prawie 150 rysunków z Polski, Belgii, Grecji, Macedonii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

W konkursie wzięli udział zarówno amatorzy, jak i rysownicy znani już ze swoich publikacji, co sprawiło, że poziom nadesłanych prac był bardzo zróżnicowany. - Większość twórców potraktowała pojęcie wolności dość ironicznie, pokazując, że istnieje rozziew pomiędzy ideą i jej spełnieniem lub zwracając uwagę, że wolność jednych może oznaczać niedolę innych - mówi Jerzy Szyłak, przewodniczący komisji konkursowej. - Stosunkowo niewielu twórców odwoływało się do wydarzeń historycznych. Nadesłane prace w większości można zaliczyć do utworów fantastycznych lub parabolicznych. Jest to o tyle zrozumiałe, że forma komiksu zdaje się sprzyjać posługiwaniu się alegoriami.

Wyróżniona pierwszą nagrodą w kategorii "komiks" praca "Smak wolności" Grzegorza Janusza (scenariusz) i Ernesto Gonzalesa (ilustracje) to metaforyczna, a zarazem żartobliwa opowieść o ćmie lecącej prosto w ogień, która przypadkiem ląduje w pajęczej sieci. Komisja konkursowa doceniła m.in. "uniwersalność przesłania i nieoczywiste podejście do tematu" oraz "bardzo wysoki poziom grafiki i umiejętne operowanie językiem komiksu". Drugą nagrodę zdobyła "Ballada o froncie wschodnim" autorstwa Tomasza Kontnego (scenariusz) i Pawła Piechnika (rysunek).

Natomiast w kategorii "cartoon" jury postanowiło nagrodzić Wojciecha Gdowskiego za rysunek zatytułowany "Pod prąd". - Prace oceniane w tej kategorii zdradziły, że wielu młodym twórcom trudno jest znaleźć ten właściwy, godny uchwycenia moment, czy wyobrazić sobie jedną sytuację, w której ujawnia się portretowany problem. Większość rysunków zaliczonych do tej kategorii operowała dość sztampowymi pomysłami i opierała się na obiegowych rozwiązaniach - komentuje Jerzy Szyłak.

Wszystkie wyróżnione prace będzie można obejrzeć już w najbliższą sobotę, na wystawie obok Ratusza Staromiejskiego. Dodatkową atrakcją będą darmowe warsztaty komiksowe prowadzone przez pracowników i gości Gdańskiej Pracowni Komiksowej. O godz.14 odbędzie się debata "Narysuj swoją wolność - komiksowe drogi do wolności w Polsce". Wezmą w niej udział m.in. Jerzy Szyłak, znawca filmu i komiksu z UG, Paweł Timofiejuk z wydawnictwa "Timof i cisi wspólnicy", Sebastian Frąckiewicz, autor recenzji komiksowych dla "Przekroju" i Marek Lachowicz, twórca komiksu "Człowiek Parówka".

Opinie (2)

  • hehe... i tak wole LOBO !!! ;D

    • 1 0

  • Sman wolności...

    A da się zrobić tak, żeby na tym obrazku po jego otwarciu możliwe było przeczytanie tekstu?
    Czy zrobienie zdjęcia/skanu w wyższej rozdzielczości przekracza możliwości redaktorów 3m?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Dwa spektakle Teatru Wybrzeże zarejestrowała Telewizja Polska w ostatnich kilku latach i wyemitowała w TVP Kultura. Jakie?