• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak będzie zaaranżowane Muzeum II Wojny Światowej?

red
15 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Ogłoszono już konkurs architektoniczny Muzeum II Wojny Światowej. Co będzie zawierało jego wnętrze? Ogłoszono już konkurs architektoniczny Muzeum II Wojny Światowej. Co będzie zawierało jego wnętrze?

Najlepsze projekty konkursu na wizualizację wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, można oglądać tylko do 31 stycznia, w Zielonej Bramie w Gdańsku.



Do międzynarodowego konkursu na projekt wizualizacji wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zgłosiło się 12 firm, z czego 7 zagranicznych, z takich krajów jak: Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Słowacja, Szwajcaria. Ostatecznie członkowie jury oceniali 8 prac, które spełniły wszystkie wymogi formalne.

I nagroda I nagroda
Pierwszą nagrodę w wysokości 50 tys. euro otrzymała praca belgijskiej firmy Tempora S.A. Jury uznało, że w wysokim stopniu spełnia ona warunki wyznaczone przez organizatora konkursu. Szczególnie istotne w tym projekcie jest zdecydowane odejście od koncepcji ekspozycji planszowej w stronę zróżnicowanej ekspozycji przestrzennej. O atrakcyjności tej pracy decyduje również bogactwo form scenograficznych oraz oryginalność zaproponowanych rozwiązań wystawienniczych. Walory scenograficzne projektu stwarzają zwiedzającym możliwość emocjonalnej identyfikacji z kontekstem historycznym i indywidualnymi doświadczeniami ludzkimi
II nagroda II nagroda
czasów wojny. Według jury istotnie wzmacnia to przekaz merytoryczny.

- Przede wszystkim projekt Tempory jest niezwykle nowatorski - uważa sekretarz jury dr hab. Piotr M. Majewski.- Muzeum II Wojny Światowej to nie będzie miejsce w tradycyjnym stylu, z gablotami i narratorem. Chcemy, aby to było Muzeum, które zwiedzającego wciągnie emocjonalnie. Co nie znaczy, że nie będzie tu faktów czy chronologii. Dlatego belgijski projekt tak nam się spodobał, że jest otwarty i daje możliwość wspólnej pracy historyków i dizajnerów.

Drugą nagrodę w wysokości 15 tys. euro otrzymała
Wyróżnienie Wyróżnienie
praca złożona przez HSD/Haley Sharpe Design z Wielkiej Brytanii. Jury bardzo wysoko oceniło jej wyjątkową na tle innych projektów formę artystyczną: minimalistyczną, a przez to jasną i przejrzystą, w ślad za czym idzie konsekwentna dbałość o detale. Twórcy zaproponowali swoisty "słownik plastyczny": proste bryły i płaszczyzny, które usytuowane w przestrzeni wyrażają zróżnicowane emocje, zależne od prezentowanej problematyki.

Wyróżnienie w wysokości 3 tys. euro przyznano pracy przygotowanej przez Pracownię Projektowo-Dekoratorską Danuta Słomczyńska z Polski. Wyróżnienie przyznano za śmiałą  i interesującą koncepcję artystyczną, polegającą na wprowadzeniu lasu brzozowego do wnętrza gmachu Muzeum, który staje się ważnym elementem ekspozycji. Jury wyraziło jednak wątpliwość, czy takie rozwiązanie nie determinowałoby w zbyt dużym stopniu projektu architektonicznego przyszłego gmachu Muzeum, niebędącego przedmiotem niniejszego konkursu.

Od 7 stycznia br. projekty są prezentowane w Zielonej Bramie - Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa potrwa do końca miesiąca.
red

Miejsca

Opinie (3) 1 zablokowana

  • darujcie sobie z tym muzeum

    w Gdańsku wystarczy Westerplatte i Wyspa Spichrzów

    • 4 2

  • z trupow

    daj spokoj ofiary krzycza za toba

    • 0 1

  • muzeum II wojny światowej

    po co tracić cenny teren u ujscia Raduni ? jeżeli juz miałoby byc muzeum II wojny
    to lepiej zrobic go w budynku b.Poczty Polskiej w Gdańsku i budynkach vis a vis poczty b. sierociniec na ul. Sierocej ( teraz tam mieszkają ludzie). a może jeszcze lepsza lokalizacja to bunkier na Olejarnej ?jest też teren Westerplatte tu te byłaby dobra siedziba muzeum.lepiej teren nad Radunią przeznaczyć na kwartał budynków mieszkalnych niż na muzeum.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2018 roku powołano Pomorską Nagrodę Literacką dla twórców związanych czynnie z Pomorzem oraz tych, którzy piszą o naszym regionie. Jaką nazwę nosi ta nagroda?

 

Najczęściej czytane