• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jacek i Katarzyna Krenz. Nostalgiczny wieczór w rytmie fado

W piątek, 9 sierpnia 2013 o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Warzywniak (Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) odbędzie się niezwykły wernisaż. Właściwie dużo więcej, niż wernisaż. Malarstwo połączy się z poezją i, może, z odrobiną teatru. Bohaterami będą Jacek Krenz, znany gdański architekt oraz uznany akwarelista oraz jego żona Katarzyna Krenz, poetka, pisarka, tłumaczka, która także maluje znakomite akwarele.

lip 13

sobota, godz. 13:00 - 15:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

6 maja - 26 listopada 2024, godz. 10:00 - 18:30

Wstęp wolny
On pokaże swoje obrazy, ona będzie czytała swoje wiersze. On opowie o 9 latach spędzonych w Portugalii, gdzie wykłada architekturę. Ona nawiąże do swoich tradycji rodzinnych związanych z grafiką i literaturą oraz żeglarstwem. Jest przecież córką Dariusza Boguckiego, legendy polskiego żeglarstwa i Ireny Kuran-Boguckiej, twórczyni grafik, poetki, tłumaczki.

Zapowiada się wieczór pełen niezwykłych emocji. Fundacja Wspólnota Gdańska serdecznie zaprasza do Oliwy.

Jacek Krenz jest profesorem architektury na Politechnice Gdańskiej oraz w Universidade da Beira Interior w Portugalii. Wykładał także na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się teorią, metodologią i projektowaniem, prowadzi badania naukowe na temat semiologii współczesnej architektury. Jest autorem książek: "Ideogramy Architektury. Między znakiem a znaczeniem" oraz "Architektura znaczeń".

Wybrane realizacje architektoniczne (niektóre wspólnie z innymi twórcami): Plac Solidarności w Gdańsku (1980), Kościół w Wąglikowicach (1994), Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku (2002), ARThotel LaLaLa w Sopocie, projekty domów jednorodzinnych, renowacje i rekonstrukcje starej zabudowy.

Jacek Krenz jest współzałożycielem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i Wioski Artystycznej Wdzydze Kiszewskie, członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ośrodka Badawczego CIDAD w Lizbonie oraz instruktorem Urban Sketchers International. Jego twórczość była prezentowana na wystawach w Polsce (Gdańsk, Łeba, Kraków) i za granicą, m.in. w Ratuszu w Rotterdamie (Holandia), w Royal Watercolour Society's Bankside Gallery w Londynie (Wielka Brytania), w The Old Market House Arts Centre w Dungarwan (Irlandia) i w Palaca Milesi w Splicie (Chorwacja), jak również w licznych galeriach w Portugalii, m.in. w Galerii Miejskiej "Tinturaria" w Covilhii, Espaço Cultural do Chiado w Lizbonie, Casa de Santa Maria w Cascais i w galeriach w Oeiras, Faro, Loule, Aveiro i in.

Katarzyna Krenz. Gdańszczanka. Tłumaczka, poetka, pisarka. Obecnie wraz z mężem mieszka w Portugalii. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim pracowała w TVP, Polskim Radio i w prasie, by z czasem poświęcić się wyłącznie pisaniu.

Jest autorką zbiorów poezji: "La Tour" (Turyn, Włochy, 1999), "Podróż z nieznajomą" (Gdańsk, 2000), "Wieczór nad morzem" oraz "Szukam cię, morze" (Łeba, 2005), "Watermarks" (Covilh?, Portugalia, 2006) oraz licznych publikacji w czasopismach literackich. Jej wiersze, nagradzane w konkursach poetyckich, przetłumaczono na wiele języków. Tłumaczyła prozę m.in. takich autorów, jak J. Updike, A. Oz, J. Bayley czy R. Russo.

Napisała trzy powieści: "W ogrodzie Mirandy" (2008) "Lekcja tańca" (2009), "Królowa pszczół" (2011), wydane w Wydawnictwie Literackim.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Literackiego WIR. Maluje także akwarele. Wystawiała je w Polsce, Niemczech, Chorwacji i Portugalii.

POCIĄG POSPIESZNY DO WARSZAWY
kobieta wyzwolona
wstaje o bladym świcie
by zacząć dzień w obcym mieście
kilkaset kilometrów od tego pokoju

miejsce przy oknie
pozwala jej zajrzeć w okna
innych ludzi, którzy nigdzie
nie muszą jechać, żeby być -

SEN O FLORENCJI
Śniło mi się, że wróciłam
do kamiennego domu w dolinie Arno
do domu o otwartych oknach w upalny poranek
a może to był letni parny wieczór
firanka poruszana lekkim wiatrem
tańczyła bezgłośny taniec
wprawiając w ruch kolumny cyprysów
owijając się wokół pinii rozłożystych

W kuchni kamiennego domu
na powrót gospodarza
martwa natura czeka nieruchomo:
bochenek chleba, nóż, fajansu plaster
butelka chianti, ukośne cięcie słońca
szklanka z matowego szkła

Cisza parnego poranka
a może upalnego wieczoru cisza
mości sobie gniazdo w milczeniu mojego snu

Opinie

Sprawdź się

Kto jest patronem Teatru Muzycznego w Gdyni?