• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jacek i Katarzyna Krenz. Nostalgiczny wieczór w rytmie fado

W piątek, 9 sierpnia 2013 o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Warzywniak (Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) odbędzie się niezwykły wernisaż. Właściwie dużo więcej, niż wernisaż. Malarstwo połączy się z poezją i, może, z odrobiną teatru. Bohaterami będą Jacek Krenz, znany gdański architekt oraz uznany akwarelista oraz jego żona Katarzyna Krenz, poetka, pisarka, tłumaczka, która także maluje znakomite akwarele.

cze 24

poniedziałek, godz. 18.00

Wstęp wolny
cze 29

sobota, godz. 11:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
On pokaże swoje obrazy, ona będzie czytała swoje wiersze. On opowie o 9 latach spędzonych w Portugalii, gdzie wykłada architekturę. Ona nawiąże do swoich tradycji rodzinnych związanych z grafiką i literaturą oraz żeglarstwem. Jest przecież córką Dariusza Boguckiego, legendy polskiego żeglarstwa i Ireny Kuran-Boguckiej, twórczyni grafik, poetki, tłumaczki.

Zapowiada się wieczór pełen niezwykłych emocji. Fundacja Wspólnota Gdańska serdecznie zaprasza do Oliwy.

Jacek Krenz jest profesorem architektury na Politechnice Gdańskiej oraz w Universidade da Beira Interior w Portugalii. Wykładał także na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się teorią, metodologią i projektowaniem, prowadzi badania naukowe na temat semiologii współczesnej architektury. Jest autorem książek: "Ideogramy Architektury. Między znakiem a znaczeniem" oraz "Architektura znaczeń".

Wybrane realizacje architektoniczne (niektóre wspólnie z innymi twórcami): Plac Solidarności w Gdańsku (1980), Kościół w Wąglikowicach (1994), Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku (2002), ARThotel LaLaLa w Sopocie, projekty domów jednorodzinnych, renowacje i rekonstrukcje starej zabudowy.

Jacek Krenz jest współzałożycielem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i Wioski Artystycznej Wdzydze Kiszewskie, członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Ośrodka Badawczego CIDAD w Lizbonie oraz instruktorem Urban Sketchers International. Jego twórczość była prezentowana na wystawach w Polsce (Gdańsk, Łeba, Kraków) i za granicą, m.in. w Ratuszu w Rotterdamie (Holandia), w Royal Watercolour Society's Bankside Gallery w Londynie (Wielka Brytania), w The Old Market House Arts Centre w Dungarwan (Irlandia) i w Palaca Milesi w Splicie (Chorwacja), jak również w licznych galeriach w Portugalii, m.in. w Galerii Miejskiej "Tinturaria" w Covilhii, Espaço Cultural do Chiado w Lizbonie, Casa de Santa Maria w Cascais i w galeriach w Oeiras, Faro, Loule, Aveiro i in.

Katarzyna Krenz. Gdańszczanka. Tłumaczka, poetka, pisarka. Obecnie wraz z mężem mieszka w Portugalii. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim pracowała w TVP, Polskim Radio i w prasie, by z czasem poświęcić się wyłącznie pisaniu.

Jest autorką zbiorów poezji: "La Tour" (Turyn, Włochy, 1999), "Podróż z nieznajomą" (Gdańsk, 2000), "Wieczór nad morzem" oraz "Szukam cię, morze" (Łeba, 2005), "Watermarks" (Covilh?, Portugalia, 2006) oraz licznych publikacji w czasopismach literackich. Jej wiersze, nagradzane w konkursach poetyckich, przetłumaczono na wiele języków. Tłumaczyła prozę m.in. takich autorów, jak J. Updike, A. Oz, J. Bayley czy R. Russo.

Napisała trzy powieści: "W ogrodzie Mirandy" (2008) "Lekcja tańca" (2009), "Królowa pszczół" (2011), wydane w Wydawnictwie Literackim.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Literackiego WIR. Maluje także akwarele. Wystawiała je w Polsce, Niemczech, Chorwacji i Portugalii.

POCIĄG POSPIESZNY DO WARSZAWY
kobieta wyzwolona
wstaje o bladym świcie
by zacząć dzień w obcym mieście
kilkaset kilometrów od tego pokoju

miejsce przy oknie
pozwala jej zajrzeć w okna
innych ludzi, którzy nigdzie
nie muszą jechać, żeby być -

SEN O FLORENCJI
Śniło mi się, że wróciłam
do kamiennego domu w dolinie Arno
do domu o otwartych oknach w upalny poranek
a może to był letni parny wieczór
firanka poruszana lekkim wiatrem
tańczyła bezgłośny taniec
wprawiając w ruch kolumny cyprysów
owijając się wokół pinii rozłożystych

W kuchni kamiennego domu
na powrót gospodarza
martwa natura czeka nieruchomo:
bochenek chleba, nóż, fajansu plaster
butelka chianti, ukośne cięcie słońca
szklanka z matowego szkła

Cisza parnego poranka
a może upalnego wieczoru cisza
mości sobie gniazdo w milczeniu mojego snu

Opinie

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Lamborghini?