• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Inauguracja 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Zapraszamy na inaugurację już 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, który odbędzie się w Archikatedrze w Oliwie.

maj 26

niedziela, godz. 16:00

bilety 25-35 zł
Kup bilet

23 - 28 maja 2024

Gdańsk
bilety 25-70 zł
Kup bilet
Występują:
N. Walewska - skrzypce
prof. R. Perucki - organy
Igor Lerman - dyrygent

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga Es dur BWV 552
Antonio Vivaldi (1678-1741) - Lato z cyklu Cztery pory roku RV315
Georg Friedrich Händel (1685-1759) - "Dank sei dir, Herr"

Antonio Vivaldi (1678-1741) - Koncert d-moll RV 541 na skrzypce, organy, orkiestrę smyczkową i basso continuo
Fritz Kreisler (1875-1962) - Dedication to Pugnani
Max Reger (1873-1916) - Fantazja nt chorału "Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud" op 52 nr 3

---
Natalia Walewska jest koncertującą skrzypaczką, doskonale wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego.

Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.

W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: "Romanza Classica" na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim ( osiągnęła status Złotej płyty), "Clair de Lune" nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, "Violin & Piano" z pianistą Rafałem Lewandowskim, "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis" pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), "War Requiem" z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.

Płyta z nagraniem koncertu "Harmonia" Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną (Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane z dedykacją dla artystki.
Natalia Walewska posiada autorskie programy i oprócz znanego cyklu koncertów A. Vivaldiego "Cztery pory roku" wykonuje koncerty z muzyką popularną m.in. tanga i walce, wirtuozowskie klasyczne miniatury na skrzypce i fortepian oraz programy edukacyjne dedykowane najmłodszym słuchaczom.
Artystka uczestniczy w charakterze koncertmistrza i solistki w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych.

W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Królewską Orkiestrą Salonową gdzie występuje solo i dyryguje od pulpitu. Te widowiska to atrakcyjny show w stylu wiedeńskich gal operowych z udziałem śpiewaków oraz baletu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury została nominowana do nagrody "Splendor Gedanensis - 2010". Jest również stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego.
W kręgu zainteresowań artystki znajduje się także muzyka filmowa. W 2014 roku została zaproszona do współpracy przy filmie "Kobiety bez wstydu" w reżyserii Witolda Orzechowskiego i nagrała "Pocztówkę z Paryża" - ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera.
W 2015 roku powstała płyta z muzyką filmową "Amber tango", zawierająca najpiękniejsze i najbardziej znane melodie filmowe. Płyta ta powstała przy współpracy z dyrygentem Szymonem Morusem, Pawłem A. Nowakiem i orkiestrą kameralną Progress.

Artystka aktywnie uczestniczy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu oraz na terenie całego kraju. Występy zagraniczne są również niezwykle istotnym elementem dorobku artystycznego Natalii Walewskiej.

Opinie

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?