stat
Impreza już się odbyła

III Bal Gdański. Najpiękniejsza muzyka filmowa

Organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką Bale Gdańskie już na stałe zapisały się w kalendarzu kulturalnym Trójmiasta. W tym roku, odbędzie się już dziesiąta odsłona cyklu. Czeka na Państwa sześć koncertów balowych. Na III Balu Gdańskim posłuchają Państwo najpiękniejszej muzyki filmowej.

Wystąpią:
Natalia Walewska - skrzypce
Paweł A. Nowak - akordeon
Magdalena Chmielecka - sopran
Szymon Morus - dyrygent
Orkiestra Kameralna Progress

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


"Zapach kobiety", "Tango Roxanne", "Amelia", "Lista Schindlera" to tylko niewielka część tytułów, które z wielkich ekranów przebojem wchodzą do sal koncertowych. Muzyka filmowa, wykonywana na scenie przez znakomitych artystów, przenosi publiczność w zupełnie nowy wymiar. Granica między dźwiękiem a obrazem zanika. Pojawiają się emocje.

Zapraszamy na wyjątkowy koncert z repertuarem zawierającym najpiękniejsze melodie w historii światowej kinematografii. Wśród nich również perełki polskiej muzyki filmowej. W 2015 roku soliści - Natalia Walewska oraz Paweł Nowak wraz z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa dokonali nagrania płytowego pod nazwą Amber Tango Najpiękniejsza Muzyka Filmowa.

Od tamtej pory projekt z powodzeniem gości na wielu estradach, za każdym razem spotykając się z gorącym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyków muzycznych. Na scenie Polskiej Filharmonii, podczas III Balu Gdańskiego, do grona solistów dołączy sopranistka Magdalena Chmielecka, a w programie koncertu znajdzie się pokaz tanga w wykonaniu profesjonalnej pary tanecznej. Muzyczną warstwę koncertu dopełnią specjalnie przygotowane wizualizacje.

-----
Natalia Walewska
Znakomita skrzypaczka, laureatka prestiżowych międzynarodowych konkursów. Solistka i kameralistka wykształcona m.in. przez legendarnego wirtuoza Leonida Kogana. Od 1999 roku koncertmistrz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Regularnie zapraszana do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jej profesjonalizm i umiejętności spotkały się z uznaniem dyrygentów takich jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz , J. Maksymiuk, J. Domarkas, Sir Neville Marinerr, E. van Tiel, M. Vengerov, V. Papian, P. Chromcak, S. Chrzanowski, M. Caldi.

W dorobku autorskim skrzypaczki znajdują się nagrania płytowe, wysoko cenione zarówno przez melomanów jak i dziennikarzy z branży muzycznej. "Romanza Classica" nagrana wspólnie z Romanem Peruckim i " Cztery Pory Roku" z Capella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego osiągnęły status Złotej i Platynowej Płyty.
Artystka uczestniczy w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych. W 2014 roku została zaproszona do współpracy przy filmie "Kobiety bez wstydu" Witolda Orzechowskiego i nagrała "Pocztówkę z Paryża", ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera. Za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury Natalia Walewska została nominowana do nagrody "Splendor Gedanensis" (2010). Jest również stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego.

---
Paweł A. Nowak
Akordeonista i pedagog, twórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 330 sztuk kolekcji akordeonów, organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z biciem rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów. Koncertuje w kraju i Europie. Występuje solo, z orkiestrami oraz zespołami takimi jak: Almost Jazz Group, Milonga Baltica i Klezmoret. Od 10 lat współpracuje z Dorotą Lulką tworząc wspólnie z nią ceniony w całej Polsce projekt "Piaf po polsku". Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i - charakterystycznym dla akordeonu - francuskim stylu musette. W listopadzie 2016 został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

---
Szymon Morus
Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny
Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Wojciecha Rajskiego w AM w Gdańsku. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Bałtycką czy Filharmonią Koszalińską.

W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa
Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności (Opera
Bałtycka) oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
W sezonach 2015/2016 i 2016/2017 dyrygent Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Stale propaguje muzykę współczesną,
dokonując szeregu prawykonań utworów polskich kompozytorów. Jest laureatem Pomorskiej
Nagrody Artystycznej za rok 2016. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane. Od października 2013 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury symfoniczno-operowej.

---
Magdalena Chmielecka - sopran
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego.
Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hariclei Darclee w Braili w Rumunii - nagroda dla Najlepszego Młodego Artysty, finalistka Międzynarodowego Konkursu Belcanto im. Vincenzo Belliniego w Catanii na Sycylii, laureatka Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej "Belcanto per sempre" we Włocławku. Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. "Otto Edelmanna" w Wiedniu i uczestniczka rund finałowych prestiżowego Francisco Viñas International Singing Competition w Barcelonie oraz Grand Prix de Opera Bucharest w Rumunii.

Jest stałą uczestniczką Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Operowych Kaludiego Kaludova. Brała także udział w kursach mistrzowskich i seminariach prowadzonych przez takich artystów jak Helena Łazarska, Irena Sylya, Teresa Żylis-Gara, Izabela Kłosińska, Bogdan Makal, Paul Esswood czy Claudio Desderi.
Współpracowała z Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica", Królewską Orkiestrą Salonową, Orkiestrą Kameralną "Progress", Orkiestrą "Tutta Forza", Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wystąpiła na scenie Opery Bałtyckiej w spektaklach studenckich przygotowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, jako Lauretta w operze Gianni Schicchi Pucciniego oraz Fanny w operze Weksel małżeński Rossiniego. W ramach programu "Scena Młodych", realizowanego przez Operę Kameralną w Warszawie, wystąpiła na tejże scenie w partii Lauretty w operze Gianni Schicchi Pucciniego. Kreowała także Paminę w Czarodziejskim flecie Mozarta, tytułową partię we Francesce da Rimini Rachmaninowa oraz Suor Genovieffę w Suor Angelice Pucciniego, a w Filharmonii Kaszubskiej wcieliła się w tytułową postać w operze Rebeka Dobrzyńskiego.

W maju 2015 roku zaśpiewała w Filharmonii Bałtyckiej, razem z pianistą Wojciechem Stysiem oraz skrzypkiem Adamem Bruderkiem, w koncercie najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku, debiutując partią Hanny w operze Eros i Psyche Różyckiego. Aktualnie rozwija współpracę z Operą, kreując postać Musetty w La Boheme Pucciniego oraz Anniny w Traviacie Verdiego.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    59 zł
Cena karnetowa w I i II strefie 59 zł za każdy Bal.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?