• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

II Forum Gitary i Akordeonu

W gronie prelegentów konferencji znajdują się artyści, którzy znaczną część swojej działalności artystycznej poświęcili duetowi gitara i akordeon bądź bandoneon. Będą to więc głównie relacje z pierwszej ręki dotyczące ich repertuaru i problemów wykonawczych specyficznego składu, który dopiero od lat 80-tych XX wieku utorował sobie drogę na estrady koncertowe. Oba instrumenty dość późno zaistniały w muzyce XX wieku, zaś ich duet to zjawisko jeszcze nowsze.

Dla Krzysztofa Celińskiego i Zbigniewa Koźlika pisali utwory m.in. tacy twórcy jak Zbigniew Wiszniewski, Zbigniew Bargielski, Jacek Rabiński, Edward Sielicki; Bogdan Dowlasz wraz z gitarzystą Jerzym Nalepką i flecistą Antonim Wierzbińskim tworzyli Trio Łódzkie, które koncertowało w Polsce i zagranicą, m.in. prawykonując dzieła Jerzego Bauera, Bogdana Dowlasza, Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Marcela Halmova zaprezentuje czeską literaturę z udziałem gitary i akordeonu z lat 70-tych i 80-tych XX wieku, m.in. utwory Vaclava Trojana, Petra Fiali, Jana Truhlara, które należą do klasyki tego składu wykonawczego. Monika Dżuła-Radkiewicz, która poświęciła swoja pracę doktorską twórczości gitarowej Mario Castelnuovo-Tedesco przedstawi jego mniej znany utwór ,,Morning in Iowa'' op.158 na klarnet, akordeon, gitarę, kontrabas i perkusję, jedno z pierwszych w historii zestawień gitary i akordeonu. Michał Nagy opowie i tradycji i współczesności repertuaru na duet bandoneonu i gitary, muzyki którą propaguje wraz z bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Wystąpienie Elżbiety Rosińskiej poświęcone będzie muzykom działającym w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich, którzy w swojej działalności koncertowej, pedagogicznej czy kompozytorskiej wykorzystywali gitarę oraz koncertinę - nowy instrument wynaleziony przez Wheatstone'a, który w krótkim czasie zyskał wielką popularność. Marcin Kozioł i Szymon Jabłoński tworzący zespół 69 Duo opowiedzą o swojej drodze do budowania repertuaru na duet gitary i akordeonu. Uzupełnieniem głównej tematyki konferencji będzie prezentacja twórczość gitarowej Edwarda Bogusławskiego (Wojciech Gurgul), wykład Jakuba Niedoborka poświęcony roli muzyki flamenco w rozwoju kreatywności gitarzysty oraz rozważania Mikko Luomy dotyczące roli czynnika nowości w naszym postrzeganiu muzyki współczesnej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W ramach II Forum Gitary i Akordeonu w Gdańsku odbędą się dwa koncerty. 9.05.2015 o godz.18:00 w Sali Kameralnej S-2 Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi duet Michał Nagy (gitara) i Klaudiusz Baran (bandoneon). Artyści wykonają obok utworów Astora Piazzolli także muzykę innych twórców z kręgu tanga argentyńskiego: Anselmo Aieta (1896-1964), Tomas Gubitsch (ur.1957). Pierwszy z nich to bandoneonista, drugi - jest gitarzystą. Program koncertu 10.05.2015 o godz.17:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku wypełni muzyka dawna i najnowsza w wykonaniu fińskiego duetu Petri Kumela (gitara) i Mikko Luoma (akordeon). Artyści wykonają muzykę Carla Philippa Emanuela Bacha, Domenico Scarlattiego, a także ,,Sinistro'' Jukki Tiensuu oraz najnowsze dzieło Harri Suilamo na gitarę i akordeon. Będzie to prawykonanie światowe.

Oba duety tworzą prawdziwi mistrzowie swoich instrumentów, artyści koncertujący na całym świecie, mający w swoim dorobku fonograficznym wiele płyt. Wszyscy też aktywnie współpracują z kompozytorami

Opinie

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?

 

Najczęściej czytane