• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

I wojna światowa na morzu - w 100. rocznicę bitwy jutlandzkiej (2 opinie)

Sto lat temu, w dniach 31 maja - 1 czerwca 1916 roku, rozegrała się jedna z dziwniejszych bitew w historii wojen morskich.

17 maja - 18 sierpnia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

13 - 26 września 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Była najbardziej krwawym starciem w okresie między bitwą pod Lepanto w roku 1571 i zmaganiami amerykańsko-japońskimi na Pacyfiku podczas II wojny światowej, ale nie przyniosła rozstrzygnięcia ani nie wpłynęła na losy świata. W bitwie jutlandzkiej (w historiografii niemieckiej zwanej bitwą na Skagerraku) wzięło udział łącznie 250 okrętów i 105 000 marynarzy. Obie walczące strony ogłosiły zwycięstwo, a Brytyjczycy mimo większych strat (14 okrętów wobec 11 niemieckich oraz 6 tysięcy zabitych wobec 2,5 tysiąca ofiar przeciwnika) zdołali utrzymać panowanie na morzach.

Setna rocznica bitwy to okazja, by przypomnieć największe operacje morskie I wojny światowej oraz kilka mniej znanych, a interesujących epizodów. Wśród pokazanych zbiorów znajdą się wspomnienia uczestników wojny morskiej, artykuły z gazet i dokumenty życia społecznego z tamtego okresu oraz opracowania współczesne i utwory literackie. Atrakcją wystawy będą oryginalne plakaty propagandowe z lat I wojny, nawołujące obywateli do wsparcia wysiłku militarnego Niemiec na morzu i na lądzie.

Zapraszamy do nowego budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 30 lipca 2016 roku.

Autorka wystawy: Ewa Chmielewska-Tomczak
Kontakt: e.tomczak@bgpan.gda.pl
tel.: 600 102 472

Opinie (2)

  • prawda była najkrwawsza ale za krótko napisane

    • 0 0

  • Jutland vel Skagerrak i ja

    Nie - nie wziąłem udziału w tej akcji, od której jestem o cztery dekady młodszy, ale byly takie czasy, kiedy NIC mi nie było na jej temat wiadomo. W ogóle pierwsza wojna światowa na morzu zainteresowała mnie znacznie później, niż druga, ale też okazała się ciekawsza i to sporo. Swoje wiem o Jutlandzie vel Skagerraku dopiero od roku 1970, kiedy wpadły mi w ręce doskonałe na tamte czasy Bitwy Morskie p. kmdr. Kosiarza i mała, ale wspaniała książeczka pana Flisowskiego, wydana w serii 'Sensacje XX Wieku'. Ta ostatnia co jakiś czas powraca na księgarskie półki, ostatnio w serii 'Historyczne Bitwy' Bellony. Sylwetki niektórych okrętów, walczących 'przed Skagerrakiem', pojawiły się na kartach znakomitych (i nie wzmawianych!) 'Dziejów Żeglugi' M. Mickiewicza, oczywiście zaostrzając mój apetyt na 'więcej o Jutlandzie'! Potem przyszedł rok 1973 i do księgarń trafiła kultowa już 'Pierwsza wojna... na morzu'. Tam opisano Jutland ze szczegółami!! Dziś wiem o sławnej bitwie naprawdę sporo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w: