• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Hymn na wschód słońca

Wydarzenie w ramach

flet historyczny i elektronika | Maja Miro. Program koncertu pochodzi z płyty "Hymnus ad ortum solis", czyli "Hymn na wschód słońca", która powstała w odpowiedzi na sfałszowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki wybory oraz na tragiczny w skutkach protest obywatelek i obywateli Białorusi.

W 2020 roku artystka została poproszona o udział w koncercie charytatywnym, którego celem było wsparcie protestujących. Zaczęła poszukiwać muzyki, która niosłaby nadzieję. Tak trafiła na XVI-wieczne kancjonały ewangelików reformowanych (zbiór popularnych pieśni religijnych lub śpiewów liturgicznych), które wydawano na terenie dzisiejszej Białorusi - w Brześciu i Nieświeżu. Publikowane w nich pieśni pisane były w języku polskim i posiadały piękne tłumaczenia, zamawiane między innymi u Jana Kochanowskiego.

koncerty w Trójmieście


Tytułowy "Hymn na wschód słońca" był dokładnie tym, czego artystka szukała: pieśnią mówiącą o nowych początkach, o tworzeniu dobrego zamiast rozpadu. Wśród wybranych przez nią pieśni znalazła się też, jakże aktualna wówczas, pieśń "na czas niebezpiecznego powietrza".

Maja Miro dokonuje współczesnej, medytatywnej i w znacznym stopniu improwizowanej prezentacji kilku z tych archaicznych, wielozwrotkowych pieśni o mantrowym charakterze.

DR MAJA MIRO
Multiflecistka, specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych, improwizatorka i kompozytorka, autorka projektów intermedialnych, łączących brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi.
Współpracuje z tancerzami, ludźmi teatru, rzeźbiarzami oraz muzykami różnych specjalności. Jest współzałożycielką i muzykiem zespołu instrumentów historycznych Silva Rerum arte oraz spiritus movens festiwalu Cappella Angelica w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Prowadzi blog Fletostoria, poświęcony historii fletów poprzecznych

Opinie

Sprawdź się

W 1994 doszło w Gdańsku do wypadku autobusu, w którym zginęły 32 osoby. W której dzielnicy doszło do katastrofy?