• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Historie drewnianej zabawki - o tym, co łączy pokolenia

Z okazji Dnia Dziecka do naszej galerii przyjechały dawne i współczesne zabawki - drewniane figurki ludzi i zwierząt, poruszane za pomocą prostych mechanizmów zabawki przedstawiające pracę na wsi, a także instrumenty muzyczne, takie jak burczybas, puzówka, terkotka, ryńczyk i fujarki, a nawet anielskie skrzypce i wąż - bazuna.

Każda z zabawek ma swoją historię - niektóre zrobione zostały przez dzieci i ich rodziców, inne przez lokalnych rzemieślników, jeszcze inne zostały stworzone przez ludowych artystów z Pomorza, m.in.: Józefa Chełmowskiego, Irenę Brzeską, Zygmunta Kędzierskiego, Wojciecha Wasserlinga.
Młodzi widzowie będą mieli okazję wypróbować w działaniu niektóre z zabawek i samodzielnie ocenić ich walory, ponieważ dla potrzeb wystawy przygotowane zostały repliki starych eksponatów.
Wystawa została zaaranżowana w stylu scenografii teatralnej i pokazuje silny i ważny związek sztuki ludowej z przyrodą, dlatego na wystawie znalazły się również zdjęcia Wojsława Brydaka przedstawiające rozległe panoramy pejzaży kaszubskich i starannie wykadrowane zbliżenia omszałych pni, a drewniane konstrukcje, na których umieszczono zabawki, zostały wykonane z gałęzi różnych gatunków drzew.

Kultura ludowa kojarzy się czasem z reliktami przeszłości stłoczonymi w muzealnych gablotach lub współczesnymi pamiątkami produkowanymi z myślą o turystach. Eksponaty zebrane na tej wystawie udowadniają, że sztuka ludowa może być żywa i inspirująca.

WERNISAŻ, 8 czerwca 2019 r, w godz. 12.00 - 15.00
połączony z licznymi atrakcjami, w tym warsztaty familijne dla dzieci z opiekunem, pokaz rzeźbiarski "na żywo", pokaz filmu animowanego pt. "Przygody Remusa", autorski teatrzyk Ireny Brzeskiej.

Irena Brzeska jest rzeźbiarką, i - jak sama mówi: reżyserką, a także aktorką. Aktorstwa wciąż się uczy. Występuje w różnych miejscach. "Przedstawiałam bajki kaszubskie i poczułam, że daję życie moim rzeźbom, że tworzę postaci, całe światy".

OPROWADZANIE KURATORSKIE DLA DZIECI
• termin: codziennie w godzinach: 10.00 - 13.00. po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z organizatorem: Zapisy na warsztaty: edukacja@nck.org.pl, więcej informacji: Dział Badań i Edukacji: tel. +48 58 326 10 19
• czas zwiedzania: do 30 minut,
• wiek: dzieci i młodzież 5-14 lat
• grupa: do 30 osób
• opis działania: podczas zwiedzania opowiemy w jaki sposób i czym bawiły się dawniej dzieci na wsi, jakie funkcje posiadały zabawki, zapoznamy uczestników z tradycyjnymi technikami tworzenia zabawek.
- Wstęp wolny

OPROWADZANIE KURATORSKIE DLA DZIECI + WARSZTATY

Zwieńczeniem zwiedzania kuratorskiego będzie krótki warsztat związany tematycznie z wystawą.
Codziennie w godzinach: 10.00 - 13.00. po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z organizatorem: Zapisy na warsztaty: edukacja@nck.org.pl, więcej informacji: Dział Badań i Edukacji: tel. +48 58 326 10 19
- łączny czas zajęć: 45 minut
- grupa: do 25 osób

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - GRUP ZORGANIZOWANYCH (w tym grup przedszkolnych i szkolnych)

KSZTAŁTY NATURY - na warsztatach zapoznamy uczestników z tradycyjnymi technikami wykorzystywanymi przez twórców ludowych. Każdy uczestnik będzie tworzył pracę inspirowaną kształtami natury. Wykorzystamy materiały naturalne- "skarby", które każdy z nas może znaleźć podczas spacerów i wycieczek
- czas warsztatu: do 1,5 h
- warsztaty prowadzi: Monika Konca/kurator wystawy
- terminy: 11.06 w godz. 10.00 - 11.30, 18.06 w godz.10.00 - 11.30
- grupy wiekowe: starsze oddziały przedszkolne, klasy 1-3 szkoły podstawowej (mx. 25 osób)
- Zapisy na warsztaty: edukacja@nck.org.pl, więcej informacji: Dział Badań i Edukacji: tel. +48 58 326 10 19

EKO MOBILE - na warsztatach wykonamy formy przestrzenne z materiałów ekologicznych, drewienek wyrzuconych przez morze oraz naturalnych sznurków i barwników
- czas warsztatu: do 1,5 h
- warsztaty prowadzi: Aleksandra Perzyńska/Dział Badań i Edukacji
- terminy: 11.06 w godz. 12.00 - 13.30, 18.06 w godz. 12.00 - 13.30, 25.06.2019 w godz. 10.00 - 11.30, 25.06 w godz. 12.00 - 13.30
- grupa wiekowa: klasy 4 -7 szkoły podstawowej (max. 25 osób)

Zapisy na warsztaty: edukacja@nck.org.pl, więcej informacji: Dział Badań i Edukacji: tel. +48 58 326 10 19

Przeczytaj także

Informacja o biletach

- obowiązują zapisy

Opinie

Sprawdź się

Który z wybitnych zespołów i artystów nie wystąpił podczas Heineken Open'er Festival w 2011 roku?