• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski

GRZEGORZ TURNAU i ANDRZEJ SIKOROWSKI
20 luty, godz. 15:00
empik Gdańsk Galeria Bałtycka, Al.Grunwaldzka 141

cze 28

piątek, godz. 17:30 - 19:00

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny

Grzegorz Turnau (ur. 31 lipca 1967 w Krakowie[2]) - polski artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca poezji śpiewanej.Grzegorz Turnau stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza.

W latach 1973-1980 uczył się grać na fortepianie w podstawowej szkole muzycznej. Wyjechał na rok do Wielkiej Brytanii, skąd powrócił i ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Debiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie piosenką "Znów Wędrujemy" będąc jeszcze uczniem III klasy liceum. Zdobył pierwszą nagrodę, a dzięki niej trafił do Piwnicy pod Baranami zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego.

W latach młodości często jeździł do swoich dziadków do Inowrocławia. Obecnie nadal przyjeżdża do Inowrocławia, organizując koncerty z udziałem swoim i zaproszonych przez siebie artystów (m.in. Zbigniew Wodecki, Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Gabriela Kulka, Czesław Mozil, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Wojciech Malajkat, Olga Bończyk, Dorota Miśkiewicz, Stanisław Soyka, Basia Gąsiennica-Giewont). Koncerty organizowane są zawsze w ostatnią sobotę lipca pod inowrocławskimi tężniami solankowymi i noszą nazwę Inowrocławska Noc Solannowa. Miastu temu poświęcone są trzy piosenki na płycie 11:11 z 2005 roku: "Bossa Nova Solannowa" (wykonywana przez Annę Marię Jopek), "In Novo Wladislaw" (słowa do obydwu wspominanych piosenek napisał Michał Rusinek) oraz "Kino Bałtyk" (sł. Grzegorz Turnau).

Do bardziej znanych utworów artysty należą m.in.: "Naprawdę nie dzieje się nic", "Cichosza", "Między ciszą a ciszą", "Pamięć", "Bracka", "To tu, to tam", "Tutaj jestem" (sł. Michał Zabłocki), "Wiem" (sł. Andrzej Poniedzielski), "Liryka, liryka" (sł. Konstanty Ildefons Gałczyński), "Kawałek cienia" (sł. Grzegorz Turnau), "Leniwa głowa" (sł. Wiesław Dymny), "O, Kutno!" (sł. Jeremi Przybora), "Bombonierka" (duet z Barbarą Stępniak-Wilk (sł. Barbara Stępniak-Wilk).

Grzegorz Turnau współpracował między innymi z takimi artystami jak: Ewa Małas-Godlewska, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Andrzej Sikorowski, Stanisław Soyka, Aleksander Glondys, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Ola Maurer czy Wojciech Waglewski. Artysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (m.in. do filmu Zakochany Anioł). Ponadto Grzegorz Turnau współpracuje z aktorami: Wojciechem Malajkatem oraz Zbigniewem Zamachowskim.

Andrzej Sikorowski (ur. 10 października 1949 w Krakowie) - polski piosenkarz, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów. Od 1977 w krakowskiej grupie Pod Budą.

Jest absolwentem wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1970 laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest autorem zdecydowanej większości tekstów piosenek grupy Pod Budą oraz większości kompozycji.

Autor przebojów: Ballada o ciotce Matyldzie, Ballada o drugim brzegu, Bardzo smutna piosenka retro (znanej też jako Kap, kap - płyną łzy), Kraków, Piwna 7, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (w duecie z Grzegorzem Turnauem), Rozmowa przez ocean, To już było i Tokszoł. Jego piosenki wykonywali m.in. Maryla Rodowicz, Gayga, Danuta Rinn i Grzegorz Turnau. Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Dał ponad 4000 koncertów w kraju i w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Belgia, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania.

Stały felietonista piątkowego wydania Dziennika Polskiego. Pisał również felietony dla Przekroju i "Hustlera". Autor audycji "Muzyczna plotka", nadawanej w I programie Polskiego Radia. Nagrał solową płytę Moje piosenki (1991) oraz kilkanaście płyt z zespołem Pod Budą. Równolegle do pracy z grupą Pod Budą od kilku lat występuje z Grzegorzem Turnauem w autorskim programie "Pasjans na dwóch".

5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis[1].

Jego żoną jest Chariklia Motsiou (obecnie Sikorowska), córka greckich emigrantów politycznych, należąca do pierwotnego składu grupy Pod Budą. Od 2003 roku wraz z córką Mają gra koncerty zatytułowane Dwie ojczyzny. W roku 2005 w duecie z córką wydał płytę Kraków-Saloniki. Rok później nagrali wspólnie płytę Śniegu cieniutki opłatek, a w 2007 album Sprawa rodzinna.

W 2010, z okazji 40-lecia pracy artystycznej, Sikorowski wydał płytę Zmowa z zegarem.

Pasjans na dwóch - album Grzegorza Turnaua oraz Andrzeja Sikorowskiego z 2007 roku . Płyta ta jest zapisem koncertu obydwu artystów, który miał miejsce 26 października 2006 roku w Poznaniu w klubie Pod Pretekstem

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?