• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańszczanie XXI wieku - debata

Zapraszamy na debatę Gdańszczanie XXI wieku - tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie, które znajdują się w programie V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Wykład wprowadzający prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego oraz debata z udziałem prof. Ewa Rewers, prof. Małgorzata Dymnicka, prof. Edmund Kizik, prof. Robert Traba i prof. Stefan Chwin.

Zjazd Gdańszczan to wydarzenie poświęcone miastu i jego mieszkańcom, zmianom jakie w nim zachodzą, tożsamości gdańszczan i kulturze. Stąd otwiera je debata z udziałem gości, którzy spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące złożoności tożsamości mieszkańców Gdańska, zmian społecznych, zobowiązań, jakie stoją przed środowiskami intelektualnymi, akademickimi, artystycznymi, biznesowymi, czy samorządowymi.

Biogramy osób uczestniczących w debacie Gdańszczanie XXI wieku - tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie.

Ewa Rewers - profesor w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zajmuje się kulturowymi studiami miejskimi, czemu poświęciła szereg monografii, wykładała na różnych uczelniach w kraju i zagranicą. Członkini Prezydium Komitetu Nauk o Kulturze PAN i Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Warszawy.

Małgorzata Dymnicka - socjolog, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Zajmuje się socjologią miasta, w tym szczególnie problematyką tożsamości oraz współczesnymi przestrzeniami miejskimi.

Robert Traba - historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, od 2006 r. dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, współzałożyciel olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia" i redaktor "Borussii. Zajmuje się dziejami stosunków polsko-niemieckich, historią Prus Wschodnich, pamięcią społeczną.

Edmund Kizik - historyk, prof., związany z Instytutem Historii UG oraz Instytutem Historii PAN, gdzie jest kierownikiem Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski. Specjalizuje się w społecznej historii kultury Gdańska i Prus Królewskich oraz stosunkami polsko-niemieckimi. Przewodniczący Rady Muzeum Gdańska.

Stefan Chwin - pisarz, a zarazem historyk literatury i profesor związany z Instytutem Filologii Polskiej UG, członek m.in. PEN-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Cezary Obracht-Prondzyński - profesor, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Przewodniczący Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji "Ośrodek Badań i Analiz Społecznych" w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Ile razy publiczność Teatru Muzycznego w Gdyni miała okazję zobaczyć musical Notre Dame de Paris?

 

Najczęściej czytane