• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk w finale starań o Europejską Stolicę Kultury 2016

Łukasz Stafiej
13 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
aktualizacja: godz. 19:42 (13 października 2010)
Ekipa biura Gdańsk ESK 2016 tuż po ogłoszeniu wyników tryskała humorem. Ekipa biura Gdańsk ESK 2016 tuż po ogłoszeniu wyników tryskała humorem.

Gdańsk przeszedł do finałowej piątki miast walczących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Trafił do ścisłej czołówki miast, które przygotowały najlepszy projekt kulturalny. O tytuł ESK 2016 walczyło 11 metropolii. - Wystartowaliśmy po to, żeby wygrać i jesteśmy w drugim etapie! - triumfowali przedstawiciele Gdańska.



Chwila ogłoszenia wyników i ciesząca się ekipa Gdańska. Chwila ogłoszenia wyników i ciesząca się ekipa Gdańska.

Które miasto zdobędzie tytuł ESK 2016?

Aktualizacja godz. 19.30

- Nie byłoby sukcesu Gdańska i Metropolii, gdyby nie zaangażowanie i wsparcie mieszkańców, artystów, animatorów kultury w staraniach o Europejską Stolicę Kultury 2016 - tymi słowami drużyna ESK Gdańsk 2016, dziękuje za pomoc wszystkim zaangażowanym w projekt. - Przejście etapu preselekcji jest okazją by podziękować wszystkim, którzy uwierzyli w to, że Gdańsk może stać się Europejską Stolicą Kultury i już teraz zaangażowali się w budowanie miasta kultury.

Gratulujemy wszystkim miastom, które znalazły się na krótkiej liście.

- Przed nami czas intensywnej pracy nad kandydaturą, rozwijanie istniejących projektów oraz inicjowanie nowych działań. Nadal potrzebne jest wsparcie mieszkańców i zaangażowanie w projekty związane ze staraniami. Zachęcamy do wyrażania poparcia dla kandydatury Gdańska i Metropolii, zapraszamy do współpracy. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dla Gdańska jest coraz bliżej!

Podpisano Biuro Gdańsk 2016.

Aktualizacja godz. 19

Co dalej ze staraniami Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Biuro ma teraz 9 miesięcy na przygotowanie aplikacji rozbudowanej o rekomendacje komisji selekcyjnej. W tym czasie komisja powinno wizytować miasto przez co najmniej 48 godzin. Potem nastąpi ponowna prezentacja aplikacji, na podstawie której mniej więcej we wrześniu 2011 roku zostanie wybrany zwycięzca tytułu ESK 2016.

- Od listopada ruszamy ponownie ze spotkaniami z grupami tematycznymi oraz realizujemy nasz program, m.in. festiwal Narracje - mówi Romuald Wicza-Pokojski. - Na razie prosimy jednak o jeden dzień wolnego - śmieje się.

Aktualizacja godz. 18.00

Gdańsk w finale o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwsze gratulacje i komentarze:

O komentarz poprosiliśmy dyrektora Opery Bałtyckiej, Marka Weissa.

- Od początku uważam, że Gdańsk ma największe szanse na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gdańsk będzie się dynamicznie rozwijał i rozkwitał nie tylko w skali polskiej, ale też europejskiej. Ten potencjał, jaki odnalazłem w tym mieście, musi eksplodować. Nie nastąpiło to wcześniej tylko z powodu zmian ustrojowych, upadku przemysłu stoczniowego i odpływu inwestorów. Wiążę z Gdańskiem wielkie nadzieje.

Z kolei dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Jerzy Limon, wskazał ile jeszcze jest do zrobienia.

- Nominacja do dalszej fazy konkursu to coraz większe wyzwanie dla Gdańska. Teraz realne są szanse na uzyskanie zaszczytnego tytułu, ale jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia. Gdańsk musi wreszcie przestać być miastem papierowej kultury i pustoszeć po godzinie 21. Miasto musi zacząć żyć kulturą. To dobry czas, aby zainteresować mieszkańców kulturą.

Aktualizacja godz. 17:10

Tuż po godzinie 17 w wypełnionym emocjami 11 delagacji miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury foyer Teatru Wielkiego w Warszawie na konferencji prasowej zwołanej przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego komisja selekcyjna ogłosiła werdykt.

Przewodniczący 13-osobowej komisji, Manfred Gaulhofer powiedział: - Wszystkie kandydujące miasta uznały, że kultura może być dźwignią do pokazania się w Europie. Na krótką listę w kolejności alfabetycznej trafiło 5 miast: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Miasta zostały wybrane po bardzo intensywnej dyskusji, ale jednogłośnie. Jury było bardzo zadowolone z wysokiego poziomu i różnorodności programowej zaprezentowanych aplikacji.

Z konkursu odpadły: Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń. Wielkim przegranym została Łódź, która była medialnym faworytem, najczęściej prezentowanym w ogólnopolskich mediach, najwięcej inwestującym w promocję i reklamę swojej kandydatury.

- Wystartowaliśmy po to, żeby wygrać i jesteśmy w drugim etapie! Nie zamierzamy zwalniać, dalej idziemy w tym kierunku i idziemy, żeby wygrać - dzielił się z nami na gorąco Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor programowy biura Gdańsk ESK 2016.

- Jestem niesamowicie szczęśliwy, choć adrenalina skoczyła, gdy usłyszałem, że przeszło tylko 5 miast
- śmieje się Paweł Adamowicz. - Teraz przyszedł czas, aby przyjrzeć się uwagom komisji i działać dalej.

Aktualizacja godz. 15.15

Niecałe dwie godziny zostały do ogłoszenia przez komisję selekcyjną tzw. krótkiej listy miast finalistów, które trafią do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. O godz. 17 na konferencji prasowej w foyer Teatru Wielkiego w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosi listę od 3 do 6 finalistów.

- Stres w naszej drużynie już trochę opadł, ale emocje są wciąż duże. Na razie odpoczywamy na mieście, ale o godz. 17 wszyscy razem będziemy z zaciśniętymi kciukami czekać na werdykt komisji - relacjonuje Sławomir Czarnecki, rzecznik biura Gdańsk ESK 2016.

***


We wtorek (12 października) 6-osobowa delegacja biura Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 przedstawiła swoją kandydaturę przed komisją selekcyjną złożoną z międzynarodowych ekspertów. Na tajnym i zamkniętym dla dziennikarzy przesłuchaniu w Teatrze Wielkim w Warszawie delegacja przez godzinę omawiała swoją wizję Europejskiej Stolicy Kultury opisaną w kilkusetstronowym dokumencie (tzw. aplikacji) i odpowiadała na pytania komisji.

- Czułem się jak na maturze. To był wielki stres, bo chcieliśmy oczywiście wypaść jak najlepiej - mówił nam tuż po prezentacji prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który przewodniczył gdańskiej delegacji. - Jednak o tym, jak ważna jest to dla Gdańska sprawa, może świadczyć moja determinacja, aby wziąć udział w tej prezentacji. Zrezygnowałem nawet z trwającego w tym samym czasie otwarcia konferencji z okazji 20-lecia Unii Metropolii Polskich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydentów 11 największych polskich miast.

Aleksandra Szymańska, dyrektor strategiczny biura Gdańsk ESK 2016 jest dobrej myśli: - Pytania były takie, jakich się w dużym stopniu spodziewaliśmy, więc raczej nie można mówić o zaskoczeniu. Widać było, że komisja dokładnie przeczytała naszą aplikację, bo pytała o szczegółowe sprawy i prosiła o ich rozwinięcie. Pytano nas przede wszystkim o finanse, stabilność i wiarygodność projektu, program czy udział artystów i mieszkańców w poszczególnych projektach. Na każde pytanie odpowiedzieliśmy i zmieściliśmy się w wyznaczonym czasie.

Przypomnijmy, w 2016 roku Europejską Stolicą Kultury będzie miasto z Polski oraz Hiszpanii. Z Gdańskiem o tytuł konkurują: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. W środę o godz. 17 spośród jedenastu kandydatów Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzi siedmiu ekspertów z Unii Europejskiej oraz sześciu nominowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, wybierze od 3 do 6 miast, które zakwalifikowane zostaną na tzw. "krótką listę", czyli do drugiego, finalnego etapu rywalizacji. Przez kolejne 9 miesięcy miasta będą musiały przygotować szczegółową aplikację. Zwycięzcę tytułu ESK 2016 poznamy równo za rok.

Starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w pigułce

Gdańsk ogłosił chęć startu w konkursie o tytuł ESK 2016 w kwietniu 2007. Rok później powstało Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat, którego głównym obowiązkiem było przygotowanie tzw. aplikacji - kilkusetstronicowego dokumentu zawierającego m.in. program wydarzeń, strategię kulturalną oraz szacowany budżet. Na swoją działalność biuro wydało 8,4 mln zł.

Gdańskiej kandydaturze pod haslem "Wolność kultury, kultura wolności" przyświeca idea oparta na nowoczesnych odwołaniach do solidarnościowego zrywu. Główne tematy aplikacji to m.in. wykorzystanie nowych mediów w kulturze, ożywienia przestrzeni miejskich i integracja metropolii.

Jeśli Gdańsk otrzyma tytuł ESK, przez cały 2016 rok w naszym regionie odbywać się będą współfinansowane prze Unię Europejską i reklamowane w jej krajach przeróżne wydarzenia kulturalne.

Miejsca

Opinie (199) ponad 20 zablokowanych

  • Dziś o 17:00 (11)

    znikną uśmiechy z tych twarzy.
    I zejdziecie na ziemię z obłoków.
    Dość bujania.

    • 45 106

    • jeśli jesteś gdańszczaninem (7)

      to wiocha straszna jeśli tak piszesz i tak uważasz...

      • 30 7

      • Jestem gdańszczaninem, (6)

        a wiochę to widać na każdym kroku w naszym mieście.
        Np.brak sprawnej komunikacji z lotniska do centrum(co ja piszę sprawnej....... jakiejkolwiek z ludzką twarzą,bez trzech przesiadek lub kluczenia po okolicznych osiedlach)
        Twórzmy kulturę od podstaw.

        • 26 20

        • Czy mi się wydaje... (1)

          ... czy buduje się nowa Słowackiego, i plan Kolei Metropolitalnej jest już w zaawansowanym stadium... w 2016 te projekty już będą dawno zakończone.

          • 7 2

          • buhahahaa

            marzycielem byc .....
            w jakim swiecie zyjesz ????

            • 1 2

        • Jaasnee... Gdańszczanin... (3)

          Szczekacze z Gdyni pewnie już zatkało?

          • 2 6

          • ?? (2)

            gdyby Gdynia była miastem wojewódzkim, to by startowała. ale nie jest, wiec się zamknij.

            • 1 1

            • a toruń czy bydgoszcz są miastami wojewódzkimi? (1)

              :)

              • 0 1

              • Jak chcesz to możesz wpisać do wikipedii hasło "województwo kujawsko-pomorskie". Miłej lektury

                • 0 0

    • (1)

      Kibicuję gdańskiej kulturze, więc niech wygra Warszawa, Gdańsk na tym skorzysta - przestanie bujać w chmurach i weźmie się do roboty. Kultury nie tworzą banki i restauracje w centrum, ale instytucje kultury, przestrzeń dla artystów i wogóle publiczna przestrzeń miejska.
      Jak zaś w Gdańsku konsumować tzw. produkty kultury, skoro komunikacja miejska jest jaka jest? Czym ja wrócę o 23 do domu z wernisażu na drugim końcu miasta?

      • 18 11

      • banki?

        tak się składa, że w żadnym lokalu w centrum należącym do miasta nie ma banku. wręcz przeciwnie - lumpeksom i innym tego typu koszmarkom po wygaśnięciu umowy się jej nie przedłuża, a lokale oddaje pod galerie i restauracje. kto wynajmuje lokale bankom? prywatni właściciele, bo w nosie mają kulturę - dla nich liczy się zysk i święty spokój wieczorem pod oknami.

        • 19 1

    • Yyyyyyy!

      Pudło!

      • 0 0

  • Gdańszczanin (4)

    Będzie dobrze.Gdańsk przejdzie dalej.
    3mam kciuki.
    Pozdrawiam ekipę G 2016.

    • 71 33

    • No będzie... (3)

      bo co to za kontr kandydaci - Katowice (kultura górnicza? o to chodzi? najbardziej przytłaczające miasto w Polsce, stolica depresji), albo Lublin (chyba stolica europejskiego wieśniactwa i przemytu...). Warszawa i Wrocław wydają się poważnymi przeciwnikami.

      • 1 3

      • studiowałem 5 lat w Katowicach i mieszkałem (1)

        ..i musze z przykrością powiedzieć, że dzieje się tam 3 x więcej niż w Gdańsku - koncerty, wernisaże, akcje uliczne itp - po za tym śrdowisko jakies bardziej otwarte i przewietrzone (w dodatku miasto zielone) - czego nie można powiedzieć o Gdańsku - widać, że kształtujesz swój punkt widzenia na podstawie stereotypów a na Śląsku tak na prawdę nie byłeś nigdy - ninja bez jaj

        • 8 3

        • mam rodzinę w Katowicach

          ..i byłem tam wielokrotnie, ostatnio w lipcu i nie mówię o rzeczach z kosmosu tylko o tym jak jest i jakie mam odczucia (nie dziwne, że Katowice to zagłębie heroinowe Polski...)

          aha Co do twoich inwektyw, to zostaw je dla siebie. Studiowałeś, czy ukończyłeś studia? Jest pewna różnica... Wykształcony człowiek potrafi się kulturalnie wy powiedzieć.

          • 0 0

      • przejedź się do Katowic ( i chwile tam pobądź) to przkeonasz się "o co chodzi", z twojej wypowiedzi wynika że tam nigdy nie

        byłeś no chyba, że liczyć tzw. "bycie przejazdem"

        • 1 1

  • Będzie dobrze:) (1)

    Trzymajmy kciuki!

    • 48 22

    • ja podziękuję

      • 1 0

  • OBY NIE BO NIGDY NIE DOCZEKAMY SIĘ DRÓG!!! (3)

    facet który jest prezydentem gdańska powoinien zostać bajkopisarzem taki jest biegły w zmtyślaniu.

    • 51 60

    • co ma piernik do wiatraka? (2)

      nie słyszałeś że miasta które były dotychczas stolicami kultury zyskały nie tylko w kwestii promocji, nie tylko na ruchu turystycznym, ale również w realnych inwestycjach i inwestorach?

      • 17 3

      • zejdz na ziemie (1)

        • 3 7

        • wracaj na skłot i ćwicz sambę :)

          • 1 1

  • No jak premier nie pomoże to lipa (7)

    Gdańsk jedyne duże miasto w Polsce z jednym teatrem! Gdańsk jedyne miasto na świecie gdzie nie wspiera się dobrej sztuki a pieniądze daje za poprawność polityczną Gdańsk miasto którego honorowymi obywatelami nie stają się artyści a zbrodniaże!

    • 26 57

    • ty też powiedz stop dopalaczom...

      • 17 2

    • coś jest na reczy (2)

      Kibicuję Gdańskowi, ale co fakt, to fakt. Już nie chodzi nawet o tzw, wysoką kulturę, której jest mało, bo kasa idzie głównie na "alternatywne" przedsięwzięcia robione przez panków i anarchistów (jeden z nich jest nawet w radzie kultury), ale nawet o to, że jeśli jesteś DJ-em i chcesz sobie kupić mikser, to na miejscu nie ma żadnego sklepu, w którym mógłbyś to zrobić (jakby był, to po tygodniu pewnie by splajtował, takie to centrum, ten Gdańsk), tylko, jak ludzie mieszkający na wsi, musisz sobie go zamówić przez internet i sprowadzić pocztą.

      • 2 8

      • teraz się wszystko zamawia przez internet - nawet bułki (1)

        taka norma

        • 4 2

        • tak,

          Ale może jednak coś znaczy fakt, że sklepy z danej branży w jednym miejscu są w stanie się utrzymać i otwieranie ich ma rację bytu, a w innych nie. I zazwyczaj te pierwsze są większymi centrami, niż te drugie.

          • 1 0

    • Gdańsk, gdzie ludzie nie znają ortografii ;)

      Miasto z pierwszym w historii powojennej Polski nowoczesnym teatrem budowanym od podstaw. Choć nie wszystkim się ta inwestycja podoba - anarchiści na przykład woleliby mieszkania komunalne :) :) :)

      • 5 0

    • jeden? (1)

      Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Opera Bałtycka, Filharmonia i choćby ostatnio otwarty Teatr w blokowisku.

      • 0 1

      • Jest jeszcze Teatr Miniatura ,ale i tak przyznaj, że jest mało. Nie wiem z czego to wynika ? Brak aktorów,reżyserów; szkół aktorskich/reżyserskich czy po prostu ludzi z Trójmiasta, którzy nie chodzą do teatrów ?

        • 2 0

  • Europejska Stolica Wizualizacji (1)

    Gdańsk 2016 ale bez Adamowicza!

    • 66 28

    • spokojnie

      wtedy go już nie będzie. kto inny spije tę śmietankę :)

      • 4 1

  • Toruń wygra. (4)

    Wg mnie to najlepsza kandydatura i im kibicuję! :)

    • 14 47

    • skucha

      • 4 4

    • Widzę, że wielu się zgadza; Toruń jest miastem nietuzinkowym - prawdziwa stolica polskich mediów! I do tego katolickich!

      • 10 4

    • (1)

      już przegrał. Czytać nie umiesz???

      • 1 1

      • szkoda bo to miasto najbardziej pasowalo, na ten tytul - teraz to pewnie wygra Wroclaw lub Warszawa

        • 0 2

  • Jest finał! (3)

    • 26 11

    • (2)

      Jest też księżyc beztrosko fruwający w okół ziemi oraz Adriatyk (ten odkryty przez Adriana). I co z tego ? Za co te plusy ? Musisz błaznować od rana ?

      • 1 9

      • Roman ty wstałeś lewą nogą, czy nie masz prawej? (1)

        • 7 0

        • Nie mam prawego kolana a lewe myśli, że jest paznokciem - i to nie takim zwykłym, tylko jakimś głupim tipsem :[

          • 3 0

  • Kultura a Prezydent miasta który unika spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic (5)

    Jeszcze na początku roku Prezydent spotykał się co miesiąc z mieszkańcami różnych dzielnic aby przedstawić porozmawiać i pokazać jak to się żyje w Gdańsku.

    Od ponad pół roku spotkania zostały zaniechane gdyż Pan Prezydent boi się że na spotkaniach ludzie zaczną upominać się o swoje a podczas kampanii wszystko musi być cacy.

    • 41 15

    • Strach przed (2)

      Nic o nas bez nas.

      • 5 5

      • Strach? (1)

        Raczej słuszne przekonanie, że każde takie spotkanie z jednej strony byłoby krytykowane przez konkurentów i przeciwników jako wiec przedwyborczy, z drugiej służyłoby wszelkiej maści zadymiarzom do wszczynania awantur.

        • 4 6

        • Moze tak, moze nie.... w kazdym razie jak widac Adamowicz nie ma jaj

          zeby stawic czola takim sytuacjom

          • 2 2

    • (1)

      kłamstwa budyniowi się kończą a wybory idą

      • 3 2

      • komentatorzy PiSu robią nadgodziny?

        szkoda wieczoru :)

        • 3 2

  • No już minęłą 17-a, gdzie ten sukces ???? (1)

    • 8 13

    • propaganda bedzie dla nich celem bo to nie artysci ale komunkturalisci

      kupieni przez budynia stypendiami lizusy wladzy
      jak niegdys a lapicki. teraz wstydzi sie wspominac tego co robila dla propagandy.
      a byl taki sam jak wy.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?

 

Najczęściej czytane