• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Francuska literatura w IKM, czyli spotkanie z Hervé Le Tellier

"Anomalia" to jedna z najinteligentniejszych współczesnych powieści, a jednocześnie jedna z najbardziej zabawnych. Hervé Le Tellier napisał książkę, która w samej tylko Francji rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy. Już 11 maja o godz. 18.30 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 odbędzie się spotkanie z pisarzem, poetą, eseistą, tłumaczem i dziennikarzem - Hervé Le Tellier.

Rozmowę w języku francuskim (tłumaczoną na język polski) poprowadzi Bénédicte Mezeix - redaktorka naczelna epetitjournal.com. Wstęp wolny. Wydarzenie organizowane jest w ramach IV edycji projektu Uniwersytetu Gdańskiego "Atelier littéraire".

"Anomalia" (przekład: Beata Geppert) to jedna z najinteligentniejszych i najbardziej zabawnych współczesnych powieści. buduje wielki umowny świat: mamy tu kilka powieści w jednej, zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, puszczanie oka do netfliksowych seriali, a zarazem wyrafinowaną konstrukcję, w której piętrzą się intertekstualne poziomy. Hervé Le Tellier flirtuje z thrillerem i science fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, powieść szpiegowską przeplata z prawniczą. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył pozycję dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrobionych czytelników.

Każdy z pewnością wyśledzi tu inne odniesienia i aluzje. Wierni fani Netflixa rozpoznają inspirację chociażby takimi produkcjami, jak Dexter czy Black Mirror. Miłośnicy kina dopatrzą się powiązań z filmami Christophera Nolana, Briana de Palmy, Quentina Tarantino czy rodzeństwa Wachowskich. Pożeracze książek dostrzegą wpływy Tołstoja, Pielewina, Kafki, Sterna'a, Aragona, Queneau, Pereca, Gary'ego, Mallarmégo czy Calvina.

"Wszystkie szczęśliwe rodziny" (przekład: Wiktor Dłuski) to z kolei autobiograficzna proza autora, z której dowiadujemy się jakie dzieciństwo miał twórca najpoczytniejszej powieści ostatnich lat. To książka w duchu Didiera Eribona i Annie Ernaux, tyle że à rebours (na opak), opowiada bowiem o dorastaniu we francuskiej wyższej klasie średniej. Czy burżuazyjne korzenie i arystokratyczne nazwisko potrafią lepiej człowieka wyposażyć?

Obie pozycje wydane zostało przez wydawnictwo Filtry.

Hervé Le Tellier to francuski pisarz, poetą, eseistą, tłumacz i dziennikarz. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Nanterre oraz matematykę na École Normale Supérieure w Paryżu. Jest autorem wielu powieści, w tym m.in. "L'Anomalie" ("Anomalia", 2020) oraz "Toutes Le familles heureuses" ("Wszystkie szczęśliwe rodziny", 2023). Przewodniczący legendarnej, lecz wciąż istniejącej grupie literackiej OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej) założonej przez pisarza Raymonda Queneau i matematyka François Le Lionnais w 1960 roku. Do grupy tej należeli między innymi Georges Perec, Harry Mathews czy Italo Calvino.

Otwarte spotkanie z gdańskimi czytelnikami to część romanistycznego projektu "Atelier littéraire. Gdańsk", który powstał w 2018 roku i polega na wymianie myśli między studentami polskich katedr studiów romanistycznych a wybitnymi pisarzami francuskimi. Realizuje go Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Wizytę Hervé Le Tellier w Polsce organizuje Instytut Francuski w Polsce. Spotkanie w Gdańsku wspiera Samorząd Województwa Pomorskiego. Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem wydarzenia.

Opinie

Sprawdź się

Ile miejsc na widowni liczy rozbudowana Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni?