• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Filmowiec doskonały. Festiwalowa Kronika Filmowa

red
26 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Filmowiec doskonały? Tegoroczny festiwal ma przynieść odpowiedz na pytanie kim jest i czy istnieje. Filmowiec doskonały? Tegoroczny festiwal ma przynieść odpowiedz na pytanie kim jest i czy istnieje.

Każdy dzień 35. Festiwalu polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dokumentowany jest przez jego kronikarzy. 30- osobowa ekipa filmowców, uzbrojonych w kamery, mikrofony i aparaty, tropi codziennie zaproszonych na festiwal artystów. Zadanie mają trudne , jeżeli nie niemożliwe - szukają filmowca doskonałego.Zaczęło się od dwóch wyjątkowych oryginałów światowego kina: Jorgena Letha i Larsa von Tier.

GENEZA
W 1967 roku Jorgen Leth zrealizował 13 minutowy film "Człowiek idealny". Film pokazuje mężczyznę - wzór człowieka idealnego, który wykonuje szereg zwyczajnych czynności - pali fajkę, upada i wstaje, idzie, biegnie, tańczy, goli się, ubiera i rozbiera, obcina paznokcie, leży w łóżku z idealną kobietą, pije wino, spożywa rybę, myśli. Ostatnia kwestia jaką wypowiada w filmie brzmi "Przeżyłem coś, co zrozumiem dopiero za kilka dni".

Formalny eksperyment duńskiego reżysera zainspirował autorów "kroniki 35" do poszukiwania na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzoru filmowca idealnego.

Kronika 1. dnia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniINSPIRACJE
W 2003 roku Lars von Tier zrealizował 90 minutowy film "5 nieczystych zagrań". Reżyser zaproponował swojemu mistrzowi Jorgenowi Leth, aby ten na nowo urzeczywistnił idee "Człowieka idealnego". Von Tier postawił mu jednak szereg formalnych warunków i zastrzeżeń.

Realizatorzy "kroniki 35" spróbują narzucić sobie 35 merytorycznych i formalnych ograniczeń i rygorów, po to żeby przekonać się, że możliwości sztuki filmowej są nieograniczone.

KRONIKA 35
Autorzy "kroniki 35 [Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni]" Marcin Borchardt i Jerzy Rados realizują 5 krótkich, 5-minutowych filmów. W kronice wypowiedzą się wszyscy twórcy 20 filmów prezentowanych w Konkursie Głównym Festiwalu. Każdy z rozmówców odpowie na identycznie zadane pytania. Każdy zostanie umiejscowiony w tożsamej co do zasady scenografii.

Kronika przedstawi w sposób niekonwencjonalny i impresyjny najważniejsze wydarzenia Festiwalu - uroczystość otwarcia i galę zakończenia, przebieg konkursu głównego oraz wszystkie imprezy towarzyszące.

REALIZATORZY
Autorami muzyki do kroniki będą niezależni artyści z Gdyni, Gdańska i Sopotu. Projekcje kolejnych odcinków "kroniki 35" będą odbywały się codziennie, na głównej sali Teatru Muzycznego w Gdyni, tuż przed wieczorną projekcją filmu konkursowego oraz m.in. na antenie TVP Polonia.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Borchardt i Jerzy Rados.
Zdjęcia: Sławomir Pultyn i Marcin Martinez Swystun.
Montaż: Rafał Listopad i Radeck Moenert.
Produkcja: Leszek Kopeć [Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni].

Kronika - dzień 2


Kronika - dzień 3


Kronika - dzień 4


Kronika - dzień 5
red

Wydarzenia

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (3 opinie)

(3 opinie)
jazz, festiwal filmowy, projekcje filmowe, wystawa, konferencja

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?

 

Najczęściej czytane