• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal ORGANy PLUS+® Byrd

Wydarzenie w ramach

Angielska elegancja i wirtuozeria w wykonaniu holenderskich mistrzów podczas festiwalu ORGANy PLUS+® 2023.

400 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych klawiszowców w historii muzyki. William Byrd, bo o nim mowa zdefiniował właściwie to, co nazywamy muzyka klawiszową, jego utwory na wirginał i organy do dzisiaj zadziwiają kunsztowną wirtuozerią i stanowią niemałe wyzwanie dla kolejnych generacji interpretatorów. Z tym wyzwaniem zmierzył się zwycięsko holenderski organista Leon Berben, który w czwartek 5 października o godz. 19.30 ponownie we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy przedstawi nam blask biegłości kompozytorskiej angielskiego mistrza. W koncercie pod nazwą +Byrd towarzyszyć mu będzie młoda holenderska cynkistka - Anne Schall prezentując w kontrapunkcie utwory kompozytorów, którzy byli inspiracją, ale również konkurencją dla Williama Byrda. Zapowiada się więc nie lada konkurs na najlepszy utwór na organy lub na cynk. Posłuchamy, zadecydujemy.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


ANNA SCHALL urodziła się w 1984 roku w Emmendingen. Grając na flecie prostym od najmłodszych lat zaczęła interesować się muzyką dawną, co skłoniło ją do zajęcia się cornetto. Studiowała w Schola Cantorum Basiliensis u Bruce'a Dickeya (cornetto) i Conrada Steinmanna (flet prosty), uzyskując w 2008 roku Dyplom z Muzyki Dawnej. Następnie podjęła dalsze zaawansowane studia nad cornetto u Gebharda Davida i Williama Dongois w Hochschule für Künste w Bremie. Anna Schall jest obecnie rozchwytywana jako kornetistka w całej Europie, grając z kilkoma prestiżowymi zespołami, w tym Oltremontano, Weser-Renaissance, Musica Fiata, Freiburger Barockorchester, Lauttenkompagney Dresdner Kammerchor.

LEON BERBEN Czy jako organista, czy klawesynista, Léona Berbena można uznać za mistrza w swojej dziedzinie. Jego rozległa wiedza z zakresu historii muzyki i historycznej praktyki wykonawczej czyni go jedną z czołowych postaci swojego pokolenia w świecie muzyki dawnej. Jego repertuar obejmuje muzykę klawiszową z lat 1550-1790. Jest współautorem artykułów w Die Musik in Geschichte und Gegenwart. Jego interpretacjom nadano szczególną wagę dzięki intensywnym studiom źródłowym i ciągłym pracom badawczym, a jego solowe nagrania na instrumentach historycznych spotkały się z wielkim uznaniem krytyków, zdobywając kilka nagród, w tym Diapason d'Or, Choc du Monde de la Musique, a także Kwartalną Nagrodę Niemieckich Krytyków Płytowych. Léon Berben uzyskał dyplom z gry na organach i klawesynie w Amsterdamie i Hadze, studiując u Gustava Leonhardta (którego był ostatnim uczniem), Rienka Jiskoota, Tona Koopmana i Tini Mathot. Od 2000 roku był klawesynistą Musica Antiqua Köln (Reinhard Goebel), z którą koncertował w całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej, a także nagrał wiele płyt dla Deutsche Grammophon/Archiv Produktion. Od rozwiązania zespołu w 2006 roku kontynuuje karierę solową, regularnie występując na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Berben jest organistą tytularnym organów w St. Andreas, Ostönnen, które pochodzą z ok. 1425/1586/1722. To jedne z najstarszych grywalnych organów na świecie (być może nawet najstarsze). Jest również starszym organistą-rezydentem w Pieterskerk, Leiden (Holandia) z van Hagerbeerorgan od 1643 roku.

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Ambasady Szwajcarii w Polsce oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem REMA oraz European Festival Associacion EFFE.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Pałac Opatów, Centrum św. Jana, Kościół Bożego Ciała

Partnerzy: Hampton by Hilton, Weldone, Trefl, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Drukomania.pl,
Ruch Muzyczny, Grafito

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest:

 

Najczęściej czytane