• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal NeoArte

  • piątek - niedziela, 3 - 5 października 2014
  • Lokalizacja
    Gdańsk

Neoarte to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką pobudzającą nowe obszary naszych zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

Neoarte Spektrum Muzyki Nowej to 3 dni koncertów i warsztatów, podczas których odbędzie się 5 prawykonań utworów najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia z Polski, Ukrainy i USA, premiera pierwszego polsko - ukraińskiego zespołu muzyki współczesnej NeoTemporis Group, premierowe wykonanie projektu inspirowanego minimal music - Kuba Kapsa Ensemble, pierwsza prezentacja audio - wizualnego przedsięwzięcia Piotra Gotkowskiego i Rafała Pelca - 77525 , Contemporary Classic Jam Session, warsztaty dla kompozytorów oraz zajęcia dla dzieci.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Patronem tej edycji festiwalu jest wybitny polski kompozytor, specjalista od muzyki elektronicznej Cezary Duchnowski, który wraz ze światowej klasy wokalistką i kompozytorką Agatą Zubel wystąpi podczas finałowego koncertu z projektem Elettro Voce.

Organizatorem festiwalu jest trójmiejski NeoQuartet oraz Stowarzyszenie NeoArte. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Program Festiwalu

3. 10. 2014 godz. 20.00
NEO TEMPORIS GROUP
Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Pierwszy polsko - ukraiński zespół muzyki współczesnej.
NeoQuartet, Jarosław Stokowski, Grzegorz Wierus (Polska),
Ensemble Nostri Temporis (Ukraina),
Monika Pasiecznik - prowadzenie koncertu
w programie: S. Kupczak, K. Nepelski, B. Sehin, O. Shmurak

4. 10. 2014 godz. 20.00
MICROTONY - VISUALIA - MINIMAL
Galeria Pionova, Gdańsk

NeoQuartet gra Jakuba Polaczyka
Rafał Pelc/Piotr Gotkowski - 77525
Kuba Kapsa Ensemble
Contemporary Classic Jam Session

5. 10. 2014 godz. 20.00
ELETTROVOCE- głos i elektronika
Studio Koncertowe Radia Gdańsk

Agata Zubel - głos
Cezary Duchnowski - fortepian, elektronika

Imprezy towarzyszące:

4. 10. 2014 godz. 11.00
Warsztaty dla dzieci - Kwartludium w krainie czarów
Galeria Pionova, Gdańsk

4. 10. 2014 godz. 15.00
Warsztaty dla kompozytorów - prowadzenie Cezary Duchnowski
Akademia Muzyczna w Gdańsku


Ensemble Nostri Temporis (Ukraina)
Utworzony w 2007 roku w Kijowie, ENT jest zespołem założonym przez kompozytorów i muzyków Maksyma Kolomiietsa i Oleksiija Shmuraka. Od 2010 dyrektorem Ensemble jest Bohdan Sehin. Od początku powstania zespołu głównym założeniem było propagowanie współczesnej muzyki klasycznej - ENT dokonał już ponad 300 premier nowych kompozycji napisanych zarówno przez kompozytorów lokalnych jak i zagranicznych. W 2012 Ensemble zorganizował 1 Miedzynarodowy Kurs Mistrzowski Interpretacji Muzyki Nowej w Kijowie (COURSE). W marcu 2013 zespół zorganizował 1 Ukrainian Biennale for New Music w Kijowie (COURSE), w ramach którego odbyły się: druga edycja COURSE, 1 Laboratorium Krytyki Muzycznej (LAB), jak również 15 koncertów muzyki nowej. Chcąc doskonalić swój warsztat muzyczno wykonawczy ENT regularnie uczestniczy w kursach muzyki nowej organizowanych w różnych częściach Europy. Ensemble jest otwarty na szeroko rozumianą współpracę z innymi dziedzinami sztuki i ma już na swoim koncie projekty interdyscyplinarne z teatrem, poezją i kinem. W 2011 przy współudziale Instytutu Polskiego w Kijowie powstał audiobook "Taras Prokhasko i Serhiy Zhadan czytają Czesława Miłosza" z muzyką skomponowaną przez O. Shmuraka, B. Sehina i M. Kolomiietsa, a wykonaną przez Ensemble Nostri Temporis. W 2012 zespół wydał swój pierwszy album CD "Live", na którym znalazły się najlepsze wykonania "na żywo" z koncertów ENT z 2011 i 2012 roku.

Karol Nepelski
Kompozytor. W latach 2001-2002 studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, po czym porzucił studia techniczne i od 2002 zaczął się uczyć kompozycji na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Marka Stachowskiego. Tytuł magistra z wyróżnieniem uzyskał w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bujarskiego, a tytuł doktora w klasie prof. dr hc. Krzysztofa Pendereckiego; obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie; w 2005 roku studiował w Staatliche Musikhochschule Stuttgart; otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce oraz "Stypendium dla wybitnych młodych naukowców" przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim, a od roku 2006 także z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 2008 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Marka Stachowskiego za kompozycję "Feu Eternel" na orkiestrę symfoniczną oraz przebywał w Bourges (Francja) jako kompozytor-rezydent. W 2009 roku realizował kompozycję komputerową (performance) w studiu NOTAM w Oslo. Prowadził wykłady m. in. w Rotterdamie, Kijowie i Budapeszcie. Jest autorem muzyki instrumentalnej, scenicznej (opera i dramat), muzyki do filmu. Zajmuje się także muzyką elektroakustyczną, twórczością audio-video, a także performancem.

Jego twórczość była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", festiwalu muzyki współczesnej "Tonlagen" w Dreźnie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Festiwalu Prawykonań w Katowicach, Międzynarodowych Dniach Kompozytorów Krakowskich, Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej, Festiwalu Audio Art w Krakowie, Festiwalu Malta w Poznaniu, Festiwalu Kultur Świata w Gdańsku, Festiwalu "Przemyska Jesień", Festiwalu SYNTHESE 2008 w Bourges (Francja), festiwalu "Introspekce nové hudby" oraz "Salon Polski" w Pradze, festiwalu "Ostrava Days Festival 2009″ oraz przez m. in. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, musikFabrik, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Kwartet Śląski, Filharmoników Lwowskich, Filharmoników Łódzkich, Orkiestrę Muzyki Nowej, Ricciotti Ensemble z Amsterdamu, zespół kameralny Kwartludium, Ensemble Nostri Temporis z Kijowa. Kompozycje Karola Nepelskiego, były prezentowane na Ogólnopolskiej Konferencji Estetycznej pt. "Materia Sztuki" (2008) oraz "Estetyka Sztuk Performatywnych" (2012), a także Światowym Kongresie Estetycznym Aisthetics in Action (2013).

Grzegorz Wierus
Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Tomasza Bugaja, a także studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Swoje umiejętności doskonalił ponadto w klasie Wojciecha Rajskiego (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem), a także w trakcie kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich dyrygentów jak Gabriel Chmura, Howard Williams, Lucas Vis, Helmuth Rilling.

Dyrygował ponadto takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Symfoniczna i Kameralna oraz Chór Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Szeged Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Stale współpracuje z zespołem muzyki współczesnej Ensemble Nostri Temporis z Kijowa, ponadto jest współzałożycielem wokalno-instrumentalnej Grupy InAntis oraz dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi.

Istotną część jego działalności stanowią projekty związane z muzyką współczesną i alternatywną, a także działania muzyczno-teatralne, np. Solaris Electronic Opera K. Nepelskiego (Festiwal Malta, 2007), projekt operowy Haendel/Nepelski - Giulio Cesare z Grupą InAntis (festiwal Iubilaei Cantus, 2009), Oratorium Dance Project we współpracy z Teatrem Chorea z Łodzi (2011), projekt Nature morte Artura Zagajewskiego (2013-14). Chętnie angażuje się w działalność prospołeczną oraz projekty z pogranicza muzyki profesjonalnej i amatorskiej. Prowadzi liczne warsztaty muzyczne i koncerty popularyzatorskie, współracując m.in. z Fundacją ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, festiwalem Mała Warszawska Jesień oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Od września 2012 roku jest asystentem muzycznym Maestro Gabriela Chmury w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Na operowej secnie poprowadził szereg spektakli, w tym premiery Święta wiosny I. Strawińskiego i Anioła dziwnych przypadków B. Coli.

Sławomir Kupczak
Związany z Wrocławiem i Jelenią Górą. Studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej: kompozycję u Jana Wichrowskiego i kompozycję komputerową u Stanisława Krupowicza i Cezarego Duchnowskiego. Uczestnik międzynarodowych kursów kompozytorskich oraz stypendysta Ministra Kultury, Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, Ernst von Siemens Musikstiftung, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Zarządu Miasta Wrocławia.

Jego utwory wykonywano na najważniejszych festiwalach w Polsce ( Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum) oraz Anglii, Irlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, a także we Włoszech i na Ukrainie.Otrzymał IV lokatę na 53. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów Unesco w Paryżu za utwór Anafora VI oraz II nagrodę na 48. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie za utwór Anafora VII - Lament.

Opinie

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to:

 

Najczęściej czytane