stat
Impreza już się odbyła

Feminał | Oprowadzanie kuratorskie

FEMINAŁ – Wycieczka sąsiedzka

We wtorek, 18 czerwca w godz. 12.00-14.00 Dom Sąsiedzki KULTURA wybiera się na wycieczkę sąsiedzką do Gdanska Galeria Guntera Grassa przy ulicy Szerokiej 37. Spotykamy się w Galerii o 12.00.

Zapraszamy osoby indywidualne oraz różnorodne inicjatywy, grupy i kluby gdańszczan i gdańszczanek do wspólnego zwiedzania wystawy Feminał | The Womenal - część 1 Gdańsk .

Spotkaniu towarzyszy moderowana rozmowa o zmianach kulturowych w Polsce (z najróżniejszych perspektyw).

Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

MARTA WRÓBLEWSKA, kuratorka wystawy Feminał z Gdańskiej Galerii Miejskiej opowie o idei wystawy, osnutej wokół powieści Turbot Noblisty. Kuratorka przybliży nam rzeźby i grafiki Güntera Grassa i opowie, w jaki sposób nawiązują do tematyki wystawy. Zobaczymy też prace kilkunastu artystek, interpretujących Turbota z feministycznej perspektywy. Porozmawiamy o znaczeniu tych dzieł, ich przesłaniu i nawiązaniach do obecnie toczącej się debaty o roli kobiet i mężczyzn w polskim społeczeństwie.

Günter Grass napisał Turbota w 1977 roku, blisko 10 lat po tzw. „rewolucji obyczajowej ‘68” w Niemczech i Zachodniej Europie. Wtedy przez Niemcy przetoczyła się tzw. druga fala feminizmu, poddająca w wątpliwość porządek świata, tworzony przez władzę mężczyzn.

Do czego prowadzi męska dominacja nad światem? A co się dzieje, gdy władzę zaczynają przejmować kobiety? O tym jest powieść Turbot. Dzisiaj niezwykle aktualna w Polsce.
W Niemczech dyskusja publiczna o rolach płciowych toczy się od końca lat 60-tych. W Polsce od czasów transformacji ‘89 roku, z rożnymi etapami wzmożenia. Obecnie temat jest „gorący”.

Dlatego warto spotkać się na wystawie i poznać głos artysty – Noblisty sprzed 40 lat oraz współczesnych polskich i zagranicznych artystek. Sztuka pozwala nam zadawać trudne pytania,
poszukiwać różnorodnych odpowiedzi i poszerzać nasze rozumienie rzeczywistości głębiej, niż publicystyka.

Dyskusje będzie moderować Lidka Makowska, kulturolożka, aktywistka miejska, od 10 lat współtworzy TAK Trójmiejska Akcja Kobieca.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Artystki na wystawie FEMINAŁ: Agata Agatowska, Iwona Demko, Georgia Fambris, Urszula Kluz-Knopek, Natalia Kopytko, Katarzyna Kukuła, Ewa Kulka, Jasmin Lothert, Małgorzata Markiewicz, Agata Norek, Anna Orbaczewska, Elena Provata, Ulrika Segerberg, Małgorzata Wielek-Mandrela

Kuratorki: Marta Wróblewska, Iwona Demko, Renata Kopyto

Wystawa FEMINAŁ jest czynna do soboty 22.06, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 w Gdańska Galeria Guntera Grassa przy ul. Szerokiej 37 w Gdańsku.

Organizatorzy:
Gdańska Galeria Miejska
Dom Sąsiedzki KULTURA przy Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE

Projekt „Dom Sąsiedzki KULTURA” dofinansowany jest ze środków Miasto Gdańsk

*
fot. Bogna Kociumbas

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?