• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Experyment - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
577-013-332
wystawia:
Instytut Kultury Miejskiej
czas trwania:
1 h 20 min.
data premiery:
27 października 2020
10
5 ocen
Mario Giordano
"Experyment"


Zinterpretują słynny eksperyment więzienny Philipa Zimbardo. Spektakl "Experyment" w reżyserii Piotra Jankowskiego.

"Eksperyment" Mario Giordano to tekst inspirowany stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo z 1971 r. Niezwykle istotny głos w obecnych czasach, który zadaje proste pytania bez łatwych odpowiedzi: Jak dobrze w rzeczywistości znamy samych siebie? Czy możemy z przekonaniem przewidzieć do czego bylibyśmy zdolni lub czego nigdy byśmy nie zrobili w całkowicie nowych dla nas okolicznościach? Instytutu Kultury Miejskiej zaprasza na premierę spektaklu w reżyserii Piotra Jankowskiego, która odbędzie się 27 października o godz. 19.00 w Plenum. Wstęp na zaproszenia dla ograniczonej liczby osób.

Stanfordzki eksperyment więzienny to przeprowadzony w 1971 roku przez Philipa Zimbardo projekt badawczy, który miał na celu zbadanie psychologicznych efektów symulacji życia więziennego. W rolę osadzonych i personelu wcieliło się ostatecznie 18 studentów. Eksperymentalne warunki więzienne zaaranżowano w piwnicach wydziału psychologii Uniwersytetu Stanforda. Głównym wnioskiem Zimbardo, była obserwacja zmiany zachowania u studentów: ludzie zdrowi psychicznie w specyficznych warunkach mogą z powodzeniem wcielać się w role oprawców i ofiar. Powodów takich zachowań upatruje on nie w zaburzeniach ludzkiej psychiki, lecz we wpływie otoczenia na jednostkę.

Spektakl "Experyment" reżyserowany przez Piotra Jankowskiego ze scenografią Roberta Rumasa, kostiumami Katarzyny Zawistowskiej, muzyką Mikołaja Trzaski, filmami i wideo projekcjami SocoLabu próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania o źródła radykalnych zmian zachowania, o wpływ anonimowości na nasze postępowania, o tym, jak zmienia nas poczucie władzy i przypisywanie określonych ról, wreszcie - o to, jak zło rodzi się w człowieku. Spektakl realizowany jest we współpracy i przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej.

- Transformacja zwykłych, normalnych ludzi w krzewicieli zła, działa jak ślepota umysłowa, która przysłania myślenie i zaszczepia przekonanie, że inni to mniej niż ludzie - mówi Piotr Jankowski, reżyser spektaklu.

Więzienie w spektaklu "Experyment" zbudowane zostanie na oczach widzów, a uczestnicy eksperymentu będą jednymi z nas. Granica między sceną a widownią zatrze się, wszyscy skonfrontują wiedzę o sobie. Będziemy w środku procesu uwalniania zła w człowieku i chęcią zdominowania drugiej osoby. Integralną częścią spektaklu teatralnego, będą projekcje i materiały filmowe przygotowane z myślą o "Experymencie".

Osoby zainteresowane bezpłatnymi wejściówkami na premierę prosimy o kontakt mailowy: kontakt@ikm.gda.pl. Do dyspozycji jest pula 20 miejsc. Wydarzenie organizowane jest zgodnie z obowiązującymi przepisami reżimu sanitarnego.

Reżyseria, przekład, koncept muzyczny: Piotr Jankowski
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Katarzyna Zawistowska
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Film i video-projekcje: SOCOlab
Projekt plakatu: Dorota Nieznalska
Obsada: Wojciech Dolatowski, Dominik Fijałkowski, Marta Jankowska, Piotr Jankowski, Magda Kasperowicz, Klara Kaszkowiak, Dominika Kozak, Mateusz Miernik, Anna Nowak, Julia Ostaszewska, Monika Pawłowska, Jan Popis, Marek Puchowski, Mateusz Sikorski, Justyna Stankiewcz.

Spektakl realizowany jest we współpracy i przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej.

Zaproszeni do projektu twórcy:

Piotr Jankowski - reżyser, aktor teatralny, filmowy i serialowy; nagradzany za role teatralne. Był aktorem Teatru Wybrzeże za dyrekcji Macieja Nowaka, grał u Kani, Wiśniewskiego, Zadary, Demirskiego , Babickiego, Zioło. Gra w serialach u Vegi, Pieprzycy, Dejczera, Zylbera, Korynckiej-Gruz. Nie jest związany z żadnym teatrem, jako aktor i reżyser współpracuje z Konsulatem Kultury w Gdyni gdzie ze studentami zrobił "Ożenek" Gogola. Za debiut reżyserski: "Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni."

Robert Rumas - artysta, kurator, projektant przestrzeni wystawienniczych i scenicznych w galeriach sztuki, scenograf; obok Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego i Zbigniewa Libery uważany jest jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. Jego prace prezentowane były w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta", Muzeum Narodowym w Warszawie, w Bonn, Moskwie, Wiedniu, Zagrzebiu, Budapeszcie. Jako scenograf współpracuje z Michałem Zadarą, Pawłem Łysakiem, Rudolfem Zioło

Katarzyna Zawistowska -scenograf, autorka kostimów, laureatka wielu nagród prowadziła warsztaty scenograficzne i kostiumowe ze studentami w kraju i za granicą. Zrealizowała ponad 20 autorskich projektów. Teatr, architektura i miasto to obszary jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się badaniem działań performatywnych, eksperymentów wizualnych i przestrzennych jakie miały miejsce w Bauhausie. Pracowała m.in. z Iwoną Kempą, Grzegorzem Wiśniewskim, Eweliną Pietrowiak, Wojciechem Misiurą.

Mikołaj Trzaska - muzyk. kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider m.in. zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. Wołyń, Kler, Drogówka, Dom zły, Róża; nominowany do nagrody "Fenomen", "Fryderyka", Paszportu Polityki, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł", zdobywca tytułu muzyka roku.

Dorota Nieznalska - artystka wizualna, realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. We wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

SOCOlab - agencja kreatywna, foto, filmy...

Obsada:

Jan Popis
Student V roku na specjalności Musical na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Interesuje się musicalem, gotowaniem i kotami. W wolnych chwilach lubi ćwiczyć śpiew, ponieważ jest to Jego głęboka pasja. Miłość do sceny zakorzenił w Nim ojciec, którego mógł obserwować na scenie w zespole śpiewającym szanty podczas swoich najmłodszych lat. Gdy miał 5 lat, tata zaprosił Go na scenę, podniósł do mikrofonu i poprosił, żeby coś zaśpiewał. W środku lata zaśpiewał kilka pierwszych fraz "Przybieżeli do Betlejem", wtedy publiczność zalała się śmiechem. To przeżycie "wszczepiło" w Nim ochotę do dawania ludziom możliwości przeżycia czegoś podczas patrzenia na scenę.

Justina Stankevič
Studentka na Akademii Muzycznej w Gdańsku, na wydziale Wokalno-Aktorskim. Urodziła się w Wilnie, gdzie (pomimo studiów w Polsce) nadal spędza sporo czasu, biorąc udział w spektaklach i koncertach. Uczy się na specjalności Śpiew Solowy, aczkolwiek aktorstwo w Jej życiu gra niemniej ważną rolę. Uwielbia podróżować, zwiedzać nowe miejsca i poznawać ludzi.

Magdalena Kasperowicz
Pochodzi z Człuchowa, jest słuchaczką roku dyplomowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Obdarzona charakterystyczną barwą głosu fanka piosenki aktorskiej. Jej marzeniem jest dzielenie się emocjami z widzami na deskach teatrów dramatycznych. Miłośniczka zwierząt, wolny czas uwielbia spędzać w gronie najbliższych.

Anna Nowak
Pochodzi ze Śląska. Jest studentką III roku musicalu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Debiutowała na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego w spektaklu "Dźwięki Muzyki", a od ponad dwóch lat kreuje tytułową rolę w spektaklu "Dziennik Anny Frank" w Teatrze Nowym w Zabrzu. Jest pasjonatką teatru muzycznego (ogląda przedstawienia w całej Europie!) i wielką miłośniczką kotów.

Julia Ostaszewska
Studentka czwartego roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności musical. Obecnie można ją zobaczyć w spektaklach "Marysia ma Rysia" i "Ożenek" w Gdyńskim Centrum Kultury. Lubię gotować, w kuchni często eksperymentuje z wegańskimi potrawami

Klara Kaszkowiak
Pochodzi z Poznania, jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I oraz II stopnia w Poznaniu w klasach skrzypiec i rytmiki. Ukończyła studia I stopnia na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi. Studentka Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występuje w Teatrze Muzycznym w Gdyni w musicalach "Chłopi" (reż. Wojciech Kościelniak) oraz "Gorączka Sobotniej Nocy" (reż. Tomasz Dutkiewicz). Współpracuje z Gdyńskim Centrum Filmowym oraz brała udział w etiudach filmowych, dyplomowych i filmach krótkometrażowych.

Wojciech Dolatowski
Student IV roku musicalu na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz II roku choreografii i technik tańca na Wydziale Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi. Aktor, tancerz, wokalista. Reżyser, choreograf i instruktor wokalny Teatru MPF, z którym zdobywa liczne nagrody na festiwalach teatralnych. Odtwórca roli Żewakina w gdyńskim "Ożenku" w reż. Piotra Jankowskiego.

Mateusz Sikorski
Absolwent Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii w Sopocie, studiował również w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale Wokalno-Aktorskim. W wolnym czasie uwielbia podróżować, ponadto kocha kino i kulinaria. Na co dzień wraz z rodziną prowadzi małą restaurację na Kaszubach.

Dominik Fijałkowski
Student IV roku musicalu na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, uczestnikiem telewizyjnego show muzycznego TVP2 "Bitwa na Głosy" w drużynie Urszuli Dudziak. Na scenie ostatnio można było go obejrzeć w musicalu "Przebudzenie" (reż. Marek Puchowski) w roli Władysława.

Karol Lendzion
Student specjalności musical studiów drugiego stopnia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Pasjonat muzyki i wokalistyki od 7 roku życia, sztuki teatralnej od 5 lat. Grał w teatrze Uckermärkirschen Bühnen Schwedt ( Niemcy ) oraz brał udział w wielu spektaklach wraz z kolegami z roku m.in. "Dwoje na huśtawce", czy "Tramwaj zwany pożądaniem". Miłośnik muzyki funk, gier planszowych i wszelkiej adrenaliny.

Mateusz Miernik
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończył również pedagogikę , zarządzanie kulturą oraz krakowską, policealną Szkołę Śpiewu i Sztuk Scenicznych. W trakcie nauki w Krakowie uczestniczył w cyklicznych koncertach i wydarzeniach dla publiczności w Śródmiejskim Ośrodku Kultury oraz Piwnicy Pod Baranami.

Dominika Kozak
Studentka specjalności musical na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kocha oglądać filmy, seriale oraz czytać książki. Fascynuje ją świat musicalu, kocha go odkrywać na wszystkie możliwe sposoby. Odtwórczyni roli Fiekły w gdyńskim ,,Ożenku" w reż. Piotra Jankowskiego oraz Anny Marii w musicalu "Godspell" w reż. Miłosza Gałaja. W ostatnim czasie miała okazję poznać specyfikę pracy w niemieckim teatrze przy musicalu ,,Till Ulenspiegel" w reż. Reinharda Siomona, gdzie mogła wykreować wiele ciekawych postaci w obcym języku.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery