stat
Impreza już się odbyła

Ewolucja języka, czyli kim byli Praindoeuropejczycy i co o nich wiemy?

Podczas tego spotkania zakosztujemy odrobiny językoznawstwa, przeniesiemy się w czasie o pięć tysięcy lat wstecz, oraz zerkniemy przez dziurkę od klucza w przyszłość języka. Zapraszamy na doktowykład, który poprowadzi Weronika Kamola-Uberman.

Czy słowa "planeta" i "plankton" brzmią podobnie tylko przez przypadek? Czy "łysy" to taki bez włosów, i dlaczego może to spotkać konia? I czy nasi przodkowie na chleb mówili "bep"? Język, którym dziś mówimy przeszedł wiele zmian od czasów, gdy do Europy zawitali pierwsi Praindoeuropejczycy. Kim byli? Co o nich wiemy? Mowa, którą się posługiwali ewoluowała, dzieliła na rodziny, dialekty, wreszcie języki. A przecież mimo tych zmian, które zachodziły przez tysiące lat, widzimy wyraźne podobieństwa między polskim "mleko", angielskim "milk" czy niemieckim "Milch".

Weronika Kamola-Uberman ukończyła pedagogikę oraz filologię angielską na UG, obecnie jest doktorantką Filologicznych Studiów Doktoranckich na tejże uczelni. Interesuje się językoznawstwem historycznym i porównawczym, pochodzeniem słów i zmianami semantycznymi, jakie w nich zachodzą. Jej pasją jest fonetyka języka angielskiego, a także aktorstwo, śpiew biały i taniec współczesny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?