• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Etos sprzątaczki i wojenne blizny. "Sąsiedzi" w CSW Łaźnia i 4G

Aleksandra Lamek
19 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Artysta Dietmar Schmale w ramach swojego performance'u przez kilka dni sprzątał mieszkania gdańszczan Artysta Dietmar Schmale w ramach swojego performance'u przez kilka dni sprzątał mieszkania gdańszczan

Czym jest dla nas sąsiedztwo z Niemcami? Trudną, ale nieuniknioną koniecznością, uciążliwym brzemieniem historii czy mało znaczącym uwarunkowaniem geograficznym? Różne oblicza tego problemu zaprezentowane zostaną na wystawie "Sąsiedzi", która 23 kwietnia startuje w dwóch gdańskich galeriach.



Wystawa "Sąsiedzi" zapowiada się jako jedna z najciekawszych w ostatnim czasie ekspozycji, proponowanych przez gdańskie galerie. Powodów, by wysnuć takie twierdzenie, jest kilka.

Po pierwsze, to duże przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez dwie najprężniej działające obecnie placówki wystawiennicze w Gdańsku: Gdańską Galerię Miejską i CSW Łaźnia. W pierwszej z nich będzie można obejrzeć prace na temat wątków polskich w sztuce niemieckiej, natomiast w Łaźni zobaczymy "drugą stronę medalu"- dzieła obrazujące kwestię sąsiedztwa polsko - niemieckiego widzianego oczyma rodzimych artystów.

Po drugie, zestaw twórców biorących udział w wystawie, jest zaiste imponujący. W CSW Łaźnia zaprezentowane zostaną prace artystów takich jak: Kamil Kuskowski, Zbigniew Libera, Józef Robakowski czy Przemysław Truściński, a także grupy Łódź Kaliska i Twożywo. Z kolei w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zobaczymy głównie dokonania młodych niemieckich autorów, którzy przedstawią swoje obserwacje na temat współczesnych Polaków. Warto wymienić tu takie nazwiska jak Anke Beims, Michael Kurzwelly, Tom Korn, Jan Poppenhagen, Clemens Wilhelm czy Dietmar Schmale. Zbiór wzbogacą dwie akwaforty Güntera Grassa: "Podróżując po Polsce" i "Polska Gęś".

Po trzecie, trzeba wspomnieć o kwestii równie istotnej, jeśli nie najistotniejszej: tematyce wystawy. Jak wyjaśnia jeden z kuratorów, Jarosław Lubiak, ekspozycja ta "ukazuje głęboko paradoksalny charakter naszej relacji z Niemcami. Geograficzna przyległość nie przekłada się w żaden sposób na kulturową bliskość, ani na głębsze poznanie. To, co jest uderzające, to nieznajomość i brak zainteresowania. Ujawnia się to także w większości dzieł prezentowanych na wystawie".

Artyści, opowiadając o niełatwych stosunkach polsko - niemieckich, niejednokrotnie odwołują się do historii, która odcisnęła na obu narodach pokaźne i bolesne piętno. Nie używają jednak w tym celu patetycznego, pełnego powagi tonu, lecz starają się przez "technikę dowcipu" na nowo określić wzajemne relacje i pochylić się nad stanem polskiej świadomości narodowej.

Na tym tle bardzo interesująco zapowiadają się prace artystów niemieckich, którzy mierzą się z różnorodnymi, uporczywie funkcjonującymi stereotypami na temat Polaków. Czy młoda, atrakcyjna Polka to rzeczywiście idealny materiał na żonę? Czy łatwo jest spolonizować niemiecką prowincję? I jak wygląda praca polskiej sprzątaczki? Budując obrazy z fragmentów zastanej rzeczywistości, autorzy opowiadają o problemach, które, mimo upływu czasu, pozostają nierozwiązane i niejednokrotnie stanowią temat tabu.

Wydarzenia

Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej (3 opinie)

(3 opinie)
5 zł
wystawa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (2) 1 zablokowana

  • Przyjechał i chce wprowadzać niemieckie porządki!

    Nie do cze ka nie!

    • 3 1

  • Niemki - dobre sąsiadki?

    Głos mężczyzny Polaka: Rozumiem fatalny urok kobiet niemieckich. Przybywam z kraju, w którym rządzą kobiety, dlatego sprawia na nas tak silne wrażenie, że tutaj kobiety stawiają nam pantofle przed kominkiem. We mnie również odezwała się pokusa. Nie ma większej pokusy, jak odnalezienie normalności w nienormalnej cywilizacji, jaką jest nasza cywilizacja

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Architektem, który zaprojektował eklektyczną willę, dzisiejszą siedzibę Muzeum Sopotu był:

 

Najczęściej czytane