• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień Jedności Kaszubów

We wtorek 19 marca 2024 r. przypada 786. rocznica pierwszego zapisu nazwy "Kaszuby", którą odnotowano w dokumencie z 19 marca 1238 r. Z tej okazji Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza na spotkanie pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku.

O godz. 12.00 odbędzie się spotkanie pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, organizowane przez gdański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Spotykamy się pod pomnikiem najwybitniejszego i najbardziej zasłużonego dla Gdańska i Pomorza średniowiecznego księcia Pomorza Gdańskiego z wschodniopomorskiej dynastii Sobiesławiców (XIII wiek).

Zaśpiewamy hymn kaszubski i po krótkim przemówieniu złożymy symboliczną wiązankę kwiatów. Po części oficjalnej około godz. 12.15 zapraszamy na wspólny spacer po Gdańsku. Kaszubskim szlakiem prowadzić nas będą: Jerzy Nacel, przewodnik oraz Wojciech Józef Konkel, prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przewidujemy, że spacer potrwa ok. 1 godz.

O godz. 11.00, czyli tuż przed spotkaniem na skwerze Świętopełka Wielkiego, odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi kaszubskiej na najwyższy maszt w Gdańsku, który znajduje się na Górze Gradowej. Wydarzenie na Górze Gradowej organizowane jest przez Fundację Kaszuby.

Spotkanie otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych osób.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku zaprasza na wspólne świętowanie i poznawanie dziejów Gdańska, Kaszub, Pomorza. Organizatorzy zachęcają by przynieść ze sobą flagi kaszubskie, szaliki oraz inne elementy stroju w kaszubskich, czarno-żółtych barwach.

Dzień Jedności Kaszubów (kasz.: Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach zapisaną w bulli papieża Grzegorza IX datowanej na 19 marca 1238 r. W dokumencie tym szczeciński książę z dynastii Gryfitów został określony jako dux Cassubiae. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu święto obchodzone jest uroczyście lokalnie w wielu miejscach na Kaszubach, a także organizowane jest wydarzenie centralne (wojewódzkie) i stanowi okazję do prezentacji dorobku kultury i trwania przy bliskich Kaszubom wartościom.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Gdzie poza Muszlą Koncertową w Gdyni odbywa się Plener Literacki?