• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) (14 opinii)

komedia
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
120 minut (z przerwą)
data premiery:
28 września 2022
8.3
41 ocen
Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)

Sztuki Szekspira w pigułce / 12+

Humor, błyskotliwe dialogi, prezentacja palety szekspirowskich możliwości: komedii, tragedii, kronik historycznych z elementami muzycznymi i tanecznymi - będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim podczas "Dzieł wszystkich Szekspira (w nieco skróconej wersji)". To pierwsza produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego skierowana do młodzieży.

"Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)", autorstwa Adama Longa, Daniela Singera oraz Jessego Winfielda bawią ludzi na całym świecie od ponad 20 lat. Tekst, podany z humorem i lekkością, można uznać za parodię sztuk szekspirowskich.

"Gdzie indziej stracilibyście państwo mnóstwo czasu, żeby ujrzeć na scenie tylko nic nie znaczący ułamek twórczości Geniusza ze Stratfordu. Kto ma czas na czytanie Szekspira?" - usłyszą widzowie ze sceny. W produkcji pojawią się więc całkiem niespodziewane odniesienia, np. do aplikacji randkowej Tinder. Poruszany zostanie m.in. wątek plagiatu czy mobbingu. Będzie można usłyszeć biogram Szekspira przemieszany z notką o... Hitlerze, a wszystko to po sklejeniu notek wydrukowanych z Wikipedii!

Liderem przedstawienia jest Rafał Ostrowski, który w 2000 r. wcielił się w rolę Oseta, czyli odegrał role damskie w "Dziełach wszystkich Szekspira" Teatru Muzycznego w Gdyni. Teraz - ówczesny aktor - powraca i tworzy spektakl na nowo, kładąc nacisk na interakcję z widzami i żarty z Szekspira.

"Warto zadać sobie pytanie kim dziś jest Szekspir. Symbolem? Ikoną? - mówi Rafał Ostrowski. - Komedia nie oszczędza, rządzi się swoimi prawami. Istotny jest sposób pracy aktora, to co składa się na rolę. Zabawa, ale i kontakt z publicznością. Widz oczekuje tego, by spektakl był angażujący. Ważna jest dynamika, tempo, zmienność tematyki, radość twórcza, skrzące się pomysłami - niekiedy bezkompromisowe - działania. Stawiamy na pole wzajemnej komunikacji pomiędzy widzem a aktorem/bohaterem. Ważne jest co aktor ma w duszy, głowie i sercu. Każdy z aktorów jest z innego środowiska, na scenie zobaczymy, jaki to ma wpływ na kształtowanie roli. W spektaklu zaprezentowane zostaną różne stylistyki, m.in <> po kaszubsku i rapowany <>".

Misją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest m.in. docieranie do środowisk lokalnych, które mają utrudniony dostęp do kultury, w tym do profesjonalnych produkcji teatralnych. Z tego powodu spektakl pod koniec sierpnia będzie grany również poza Gdańskiem.

Autorem muzyki jest Tomasz Przyborowicz, basista, muzyk sesyjny, związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Scenografię odwołującą się do popkultury i ocierającą o kicz stworzyła Monika Wójcik.
Tłumaczenia na język polski podjął się Włodzimierz Kaczkowski - współczesny reżyser, tłumacz, autor scenariuszy teatrów tańca, producent teatralny, dyrektor Teatru Sceny Współczesnej w Warszawie i fundacji o tej samej nazwie.

W główne role wcielają się Sławomir Głazek, Filip Jasik oraz Kacper Lech.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: "wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży".

Opinie (14)

 • Super

  Młodzież szkolna bawiła się wyśmienicie. Co niektórzy odkryli, że teatr wcale nie jest nudny. Już pytają, kiedy znowu pojedziemy do teatru.

  • 4 0

 • Świetna zabawa (opinia sprzed 1 roku)

  Niesamowita gra aktorów, świetnie bawiłam się wraz z moją nastoletnią córką. Wciągnięcie publiczności w zabawę rozbawiło mnie niesamowicie. Bolą mnie policzki ze śmiechu, dawno się tak nie uśmiałam. Ofelio zostań influanserką!

  • 10 0

 • Ile ludzi tyle opinii. Bawiłem się świetnie z naciskiem na słowo bawiłem. (opinia sprzed 1 roku)

  • 9 0

 • A ja mam inne zdanie (opinia sprzed 1 roku)

  Czy to przypadek że w Szekspirowskim wystawili Szekspira?
  Nie właśnie nie wybierzcie się na ten spektakl a dwie fajne godziny spędzicie w towarzystwie trzech zabawnych aktorów
  Dobry spektakl nie tylko na lato

  • 8 0

 • Zawiodłam się (2) (opinia sprzed 1 roku)

  Tragiczna reprezentacja kobiet, pokazane są jako nieporadne, obijajace się o szafki, głupie i histeryzujące. Mimo, że przecież kobiety w dziełach Szekspira są interesujące, silne, przyciągają uwagę a przede wszystkim nie są jedynie tłem dla mężczyzn. Bo ta sztuka jest napisana przez mężczyzn dla mężczyzn, w najgorszym tego słowa znaczeniu. Żarty wymuszone, żenujące. Ciężko mi uwierzyć że sztab ludzi zaakceptował to wszystko i uznał, że to będzie wartościowa rozrywka. Co ważne, nie oczekuję w żadnym razie czegoś niesamowitego i inteligenckiego jeśli chodzi o komedie, ale tam nawet nie było dobrej zabawy, nie wspominając o jakkolwiek wartościowo spędzonym czasie. Bardzo nie lubię gdy dorośli próbują na siłę być "młodzieżowi" i wpasować się w humor w zasadzie nie wiadomo kogo, bo w rzeczywistości, na co mam nadzieję, humor nastolatków jest trochę lepszy niż seksistowskie i rasistowskie żarciki w stylu starych kabaretów gdzie facet przebierał się za kobietę i piszczał, a to wystarczyło. Bardzo współczuję dziewczynie którą wzięto na scenę a trzech aktorów zażartowało "wykorzystajmy ją chłopaki..." a cała publiczność świetnie się przy tym bawiła. Wydaje mi się, że trzeba być szczególnie wrażliwym i uważnym gdy zaprasza się losowe osoby na scenę, bo towarzyszy im ogromny stres i powinno się (chyba) dołożyć wszelkich starań by ich w żaden sposób nie ośmieszać czy dodatkowo nie upokarzać. Ciężko się na to wszystko patrzyło i niesamowicie irytuję mnie, że coś takiego jest reklamowane jako komedia na której wszyscy się bawią, gdy w rzeczywistości większość scen powiela krzywdzące stereotypy i jest zwyczajnie nie na miejscu. Uważam że dało się to zrobić o wiele lepiej i przede wszystkim ze smakiem, jeżeli bazujemy na czymś tak dobrym jak dzieła Szekspira.

  • 2 18

  • Spektakl wart polecenia (opinia sprzed 1 roku)

   Całkowicie się nie zgadzam gdyż uważam że jest to obecnie najbardziej aktualne przedstawienie Szekspira w skrócie w Teatrze Szekspirowskim
   Podziwiam kondycję aktorów, którzy np w minioną niedzielę grali dwa sety 16.00 i 18.00
   Byłem już dwa razy i zamierzam jeszcze nie raz się wybrać
   Dziękuję bawiłem się super , a myślę, że Szekspir nie lubił malokontentów tylko ludzi z poczuciem humoru
   Wszystkiego dobrego

   • 2 0

  • Dobra rada (opinia sprzed 1 roku)

   Osobo! No weź... jeżeli coś Ci się nie podoba, to po prostu wyjdź i daj się bawić innym. Bo chyba zauważyłaś, że pozostali dobrze się bawili?

   • 4 0

 • Dobra rada (opinia sprzed 1 roku)

  Sprowokowana wypowiedzią jednej osoby muszę powiedzieć, że to nie jest przedstawienie dla ludzi, którzy nie mają poczucia humoru. Dla wszystkich pozostałych tak! Byłam na tym dwa razy i w lipcu też się wybieram. I tyle w temacie:)

  • 8 0

 • Idealny na te czasy! (opinia sprzed 1 roku)

  Nie wiedziałem kiedy zleciały mi te dwie godziny spektaklu! Zapomniałem o tej szarej Polsce choć na chwilę! Chciałem dobrze się bawić i tak było!
  Good Job!

  • 25 4

 • Szekspir w Szekspirowskim (opinia sprzed 1 roku)

  Wiedziałem, że to będzie Szekspir z przymrużeniem oka /jak na plakacie/ i nie zawiodłem się! Dwie godziny bardzo dobrej zabawy. Dodam jeszcze, że moja partnerka była zachwycona!

  • 30 2

 • Super - niekonwencjonalne podejście do Szekspira (opinia sprzed 1 roku)

  Ja uważam, że przedstawienie jest super. Świetna gra aktorów, Rudy ma taką dykcję, że czapki z głów. Oglądając je minimalna znajomość Szekspira była by wskazana, bo bardziej można wtedy wychwycić smaczki. Faktycznie taka trochę kabaretowa wersja i nie należy się nastwiać na ambitne podejście do twórczości. Bawiłam się świetnie, dialogi i sytuacje mnie ubawiły.

  • 30 1

 • Opinia (opinia sprzed 1 roku)

  Bardzo słabe przedstawienie, żarty jakieś wymuszone

  • 2 17

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery