• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Dwoistość" - Beata i Marcelina Cedrzyńskie

19 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 12:30

Gdynia,
Wstęp wolny

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł
Galeria Debiut zaprasza 26 listopada o godzinie 12:30 na otwarcie wystawy "Dwoistość" Beaty i Marceliny Cedrzyńskich.


BEATA CEDRZYŃSKA urodzona w Gdańsku. Dyplom obroniła na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku, promotor prof. Teresa Miszkin. W latach 2002-2012 zatrudniona na ASP w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora.

Autorka i uczestniczka około 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace prezentowały między innymi: Narodowe Muzeum Sztuki Mołdawii w Kiszyniowie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria Kaas w Innsbrucku, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Galeria Sandhofer w Innsbrucku i Salzburgu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria Sztuki Współczesnej Centrum Nauki i Sztuki-Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galeria Brotzinger Art w Pforzheim, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Galeria Refektarz w Kartuzach, Miejska Galeria Sztuki w Mosinie, Galeria Test w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku, Galeria ZPAP w Łodzi, Galeria ZPAP w Szczecinie, Galeria Sztuki Współczesnej Miejsce Szuki 44 w Świnoujściu, BWA w Kielcach, BWA w Rzeszowie, BWA Galeria Sanocka, BWA Galeria Zamojska, BWA w Pile, MBWA w Lesznie, BWA w Olkuszu, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, BWA w Bielsko-Białej, BWA w Bydgoszczy, BWA w Wałbrzychu, BWA w Tarnowie oraz BWA w Szczecinie.

Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, między innymi: Grand Prix - Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nagrody kwartalnika "Format" 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych "Promocje 99", wyróżnienia honorowego I Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ,,Zdarzenia" 2000, Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni - Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011, wyróżnienia honorowego IV Międzynarodowego Biennale Obrazu ,,Quadro - Art" Łódź 2014, Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska 2014, Grant Rektora PJATK 2015 i 2016, wyróżnienia honorowego Jury 25 Festiwalu Malarstwa Współczesnego Szczecin 2016, nagroda naukowo-dydaktyczna Rektora PJATK - 2012, 2015 i 2019, Grand Prix 7 Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. Andriollego 2021.

Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Rzeszowie, BWA w Zamościu i BWA w Olkuszu, MBWA we Włocławku, Galerii Andriollego w Nałęczowie, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA. Autorka licznych publikacji, między innymi: "Obrazy", "Zderzenia", "Outsider", "Osobność", "Ciało i sacrum. Retrospektywa.", "Powłoki" (Biblioteka Narodowa). Teksty krytyczne (recenzje) autorstwa: prof. Marii Targońskiej, prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Jacka Strzeleckiego, prof. ASP dr hab. Grzegorza Radeckiego, dr Andrzeja Saja, dr Doroty Grubby-Thiede, dr Krzysztofa Jureckiego, Jolanty Ciesielskiej, Jarosława Denisiuka, Jerzego Kamrowskiego, Małgorzaty Dorny (Wendrychowskiej), Andrzeja Pawełczyka.

W ramach wystawy DWOISTOŚĆ będzie prezentowała prace najnowsze, szczególnie rozpoczęty w 2019 roku cykl Powłoki, obejmujący zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle.

Wystawie będzie towarzyszyć publikacja monograficzna: Beata Cedrzyńska - POWŁOKI / LAYERS, wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2019, ISBN 978-83-8127-402-9, recenzent: prof. Maria Targońska, teksty: dr Krzysztof Jurecki (Sakralność a kwestia nowoczesności sztuki Beaty Cedrzyńskiej. Założenia sztuki zawsze są istotne), Andrzej Pawełczyk (Powłoki - Zawsze fragment).
---------------------
MARCELINA CEDRZYŃSKA urodzona w 1995 roku w Gdyni. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie, Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych W Gdańsku i Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Dyplom magisterski uzyskała z wyróżnieniem w 2021 roku. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestniczka m.in pokonkursowej wystawy II Ogólnopolskiego Biennale Rysunku "Czas Ruch Przestrzeń" w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku (2021), międzynarodowej wystawy zbiorowej "Twarda Woda" Miras Art Gallery w Ufie/Rosja (2021), wystawy indywidualnej "Grafika i Fotografia" Sztumskiej Galerii Sztuki (2018) oraz Biblioteka Miejska i Stacja Kultura w Rumi (2019). Laureatka takich nagród i wyróżnień jak: III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym - Labirynt Wyobraźni 2013, wyróżnienia w III Ogólnopolskim Biennale Grafiki Projektowej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych 2014. Uczestniczka w 2019 roku targów plakatów w Berlin Graphic Days. Zajmuje się czynnie działalnością artystyczną o obszarze rysunku i grafiki. W ramach wystawy "Dwoistość" Marcelina Cedrzyńska prezentuje cykl grafik artystycznych pt. "Zwierzę-istota czująca" i prace stanowiące dalsze rozwinięcie interesującej jej problematyki stosunku współczesnego człowieka do świata zwierząt. Bohaterami tych prac są często zwierzęta uważane za pospolite, eksploatowane w naszej codzienności jako zwierzęta hodowlane. Wykorzystywane w przemyśle rolnym, rozrywkowym i spożywczym znajdują się na peryferiach naszych zainteresowań. Zobrazowanym zwierzętom zasadniczo odmawiamy wszelkich praw, wypierając obraz okrucieństwa, jaki staje się nieodłącznym elementem ich egzystencji. Masowy przemysł tworzy niezwykle krótkotrwałą i tragiczną formę ich wegetacji, w której nie tylko sama śmierć, ale i cały żywot przebiega w sposób urągający istocie czującej. Motywacją powstania grafik jest pokazanie cierpienia zwierząt. Prezentowane wielkoformatowe prace w Galerii Debiut zrealizowane są w technikach cyfrowych i sprowadzone są czarno-białej kolorystyki.
-------------------------
Wystawa potrwa do 21.12.2021 r.
poniedziałek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00

Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8

Opinie

Sprawdź się

Które muzeum w Trójmieście posiada taras z widokiem na Zatokę Gdańską?