Wiadomości

stat

Dusza Jarmarku odtrutką na wyścigi wśród straganów

Podczas Duszy Jarmarku można zwiedzać zakamarki klasztoru, m.in. kryptę pod kaplicą św. Jacka.
Podczas Duszy Jarmarku można zwiedzać zakamarki klasztoru, m.in. kryptę pod kaplicą św. Jacka. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

W trakcie biegania między straganami i kupowaniem staroci warto zwrócić uwagę na miejsce, bez którego Jarmark św. Dominika w ogóle by nie istniał - Kościół św. Mikołaja. Tam po raz kolejny ojcowie Dominikanie organizują Duszę Jarmarku.Jarmark odbywa się już od 750 lat, ale dopiero od kilku ostatnich w ramach jego obchodów organizowana jest Dusza Jarmarku - swoista odtrutka dla straganów rozstawionych w centrum miasta, wypełnionych najróżniejszymi pamiątkami i gadżetami. To właśnie tu przed ponad siedmioma wiekami odbył się pierwszy odpust z okazji dnia św. Dominika, który później zapoczątkował Jarmark, jedną z największych plenerowych imprez w Europie.

- Pod postacią wydarzeń, organizowanych w ramach Duszy Jarmarku, staramy się nadać jarmarkowi duchowo-religijnego charakteru - tłumaczy Ojciec Michał Mitka, przeor klasztoru oo. Dominikanów w Gdańsku. - W tym roku chcemy także zwrócić uwagę na znaczenie Dominikanów, którzy przybyli do Gdańska w 1227 roku na zaproszenie Księcia Świętopełka i organizujemy wystawę "Dominikańskie korzenie Jarmarku".

Na wystawie zobaczymy relikwie dwóch pierwszych polskich Dominikanów - Bł. Czesława i św. Jacka - którzy po przyjęciu habitu zakonnego w 1221 roku w Rzymie, zostali wysłani z misją założenia w Państwie polskim pierwszych klasztorów dominikańskich. Św. Jacek powołał do istnienia m.in. klasztory w Krakowie i Gdańsku. W Bazylice Mariackiej znajduje się jego kaplica, w której ma miejsce wystawa.

Oprócz niej turyści i mieszkańcy Trójmiasta będą mogli, jak co roku, zwiedzić zakamarki kościoła: krypty, wieży i inne miejsca. W krypcie znajduje się wystawa grafik Cezarego Paszkowskiego. 14 sierpnia odbędzie się nocne zwiedzanie kościoła, które poprowadzi Ojciec Jacek Krzysztofowicz, poprzedni przeor gdańskiego klasztoru.

Przed kościołem cały czas odbywa się Sztuczka Street, na której można oglądać i kupować prace studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ramach Duszy Jarmarku 11 sierpnia odbędą się Zaduszki Memlingowe, połączone z wykładem i prezentacją multimedialną "Próżność, czy głębia wiary? Klejnoty w gdańskim Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga", 13 sierpnia odbędzie się dyskusja panelowa "Spowiedź bez końca", a cztery dni później zostaną odprawione uroczystości św. Jacka. Przez cały czas trwania Duszy Jarmarku w kościele św. Mikołaja Polska Filharmonia Bałtycka organizuje także koncerty organowe.

Zakamarki Klasztoru i wystawę "Dominikańskie korzenie Jarmarku czyli sylwetki św. Jacka" można zwiedzać codziennie, w godzinach: poniedziałek-czwartek 9-11, 14-17:30, 19-20; piątek 9-11, 14-15; 16-17:30, 19-20, sobota 9-11, 19-20. Szczegóły odnośnie pozostałych elementów wydarzenia można znaleźć tutaj - Dusza Jarmarku.

Opinie (9) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

czerwca

Ucho Prezesa czyli Scheda Sopot, Opera Leśna

01

lipca

Kino Letnie w Orłowie 2019 Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

02

lipca

Kino Letnie w Orłowie 2019 Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

Rozrywka

Jemy na mieście: Wozownia Gdańska - kuchnia polska w smacznym wydaniu
Jemy na mieście: Wozownia Gdańska
Dropkick Murphys w Gdańsku. Relacja z koncertu na scenie Plener 33 w stoczni
Dropkick Murphys otworzyli scenę w stoczni

Kulinaria

Okiem dietetyka: wędliny sklepowe pod lupą
Okiem dietetyka: wędliny sklepowe
Jemy na mieście: Wozownia Gdańska - kuchnia polska w smacznym wydaniu
Jemy na mieście: Wozownia Gdańska

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to: