Wiadomości

stat

Dusza Jarmarku odtrutką na wyścigi wśród straganów

Podczas Duszy Jarmarku można zwiedzać zakamarki klasztoru, m.in. kryptę pod kaplicą św. Jacka.
Podczas Duszy Jarmarku można zwiedzać zakamarki klasztoru, m.in. kryptę pod kaplicą św. Jacka. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

W trakcie biegania między straganami i kupowaniem staroci warto zwrócić uwagę na miejsce, bez którego Jarmark św. Dominika w ogóle by nie istniał - Kościół św. Mikołaja. Tam po raz kolejny ojcowie Dominikanie organizują Duszę Jarmarku.Jarmark odbywa się już od 750 lat, ale dopiero od kilku ostatnich w ramach jego obchodów organizowana jest Dusza Jarmarku - swoista odtrutka dla straganów rozstawionych w centrum miasta, wypełnionych najróżniejszymi pamiątkami i gadżetami. To właśnie tu przed ponad siedmioma wiekami odbył się pierwszy odpust z okazji dnia św. Dominika, który później zapoczątkował Jarmark, jedną z największych plenerowych imprez w Europie.

- Pod postacią wydarzeń, organizowanych w ramach Duszy Jarmarku, staramy się nadać jarmarkowi duchowo-religijnego charakteru - tłumaczy Ojciec Michał Mitka, przeor klasztoru oo. Dominikanów w Gdańsku. - W tym roku chcemy także zwrócić uwagę na znaczenie Dominikanów, którzy przybyli do Gdańska w 1227 roku na zaproszenie Księcia Świętopełka i organizujemy wystawę "Dominikańskie korzenie Jarmarku".

Na wystawie zobaczymy relikwie dwóch pierwszych polskich Dominikanów - Bł. Czesława i św. Jacka - którzy po przyjęciu habitu zakonnego w 1221 roku w Rzymie, zostali wysłani z misją założenia w Państwie polskim pierwszych klasztorów dominikańskich. Św. Jacek powołał do istnienia m.in. klasztory w Krakowie i Gdańsku. W Bazylice Mariackiej znajduje się jego kaplica, w której ma miejsce wystawa.

Oprócz niej turyści i mieszkańcy Trójmiasta będą mogli, jak co roku, zwiedzić zakamarki kościoła: krypty, wieży i inne miejsca. W krypcie znajduje się wystawa grafik Cezarego Paszkowskiego. 14 sierpnia odbędzie się nocne zwiedzanie kościoła, które poprowadzi Ojciec Jacek Krzysztofowicz, poprzedni przeor gdańskiego klasztoru.

Przed kościołem cały czas odbywa się Sztuczka Street, na której można oglądać i kupować prace studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ramach Duszy Jarmarku 11 sierpnia odbędą się Zaduszki Memlingowe, połączone z wykładem i prezentacją multimedialną "Próżność, czy głębia wiary? Klejnoty w gdańskim Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga", 13 sierpnia odbędzie się dyskusja panelowa "Spowiedź bez końca", a cztery dni później zostaną odprawione uroczystości św. Jacka. Przez cały czas trwania Duszy Jarmarku w kościele św. Mikołaja Polska Filharmonia Bałtycka organizuje także koncerty organowe.

Zakamarki Klasztoru i wystawę "Dominikańskie korzenie Jarmarku czyli sylwetki św. Jacka" można zwiedzać codziennie, w godzinach: poniedziałek-czwartek 9-11, 14-17:30, 19-20; piątek 9-11, 14-15; 16-17:30, 19-20, sobota 9-11, 19-20. Szczegóły odnośnie pozostałych elementów wydarzenia można znaleźć tutaj - Dusza Jarmarku.

Opinie (9) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

grudnia

Remcon 2019 Gdynia, SP 31

16

grudnia

Dziadek do Orzechów - Narod... Gdynia, Gdynia Arena

16

grudnia

Kabaret Neo-Nówka Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Makłowicz, Popielarz i Dymek uczą gotować w Trójmieście
Gotowanie z szefem kuchni w Trójmieście

Kulinaria

Makłowicz, Popielarz i Dymek uczą gotować w Trójmieście
Gotowanie z szefem kuchni w Trójmieście
Świąteczne piwa z browarów restauracyjnych
Świąteczne piwa z małych browarów

Planuj z nami tydzień

Polski rock, choinkobranie, giełda retro. Planuj tydzień
Planuj tydzień: choinkobranie, retro, rock

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?