• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dom Ogród Wszystkich Istot

Jak sprawić by bryła naszego domu nie była martwa, lecz stała się przestrzenią zieloną, przyjazną nie tylko dla ludzi? Zapraszamy do uczestnictwa w naszym projekcie damy Wam do dyspozycji narzędzia, materiały, wsparcie i wiedzę specjalistów, tak byście mogli zmieniać świat wokół siebie.

kwi 27-28

sobota - niedziela, godz. 10:30, 12:00, 13:30

Gdańsk, ul. Zdrojowa 2
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
maj 19

niedziela, godz. 10:00 - 15:00

Kniewo,
bilety 39 zł
ulgowy 10-36 zł
Dom Ogród Wszystkich Istot to działanie artystyczne z udziałem mieszkańców Gdańska, zorganizowane zgodnie z ideą dizajnu partycypacyjnego. Będziecie projektować adaptację zewnętrznych elementów waszych domów w ten sposób, by mogła ona stać się przestrzenią przyjazną dla jak największej ilości roślin, ptaków i owadów. Zastanowicie się, jak wykorzystać do tego balkony, tarasy, parapety, ściany czy dachy. Każdy budynek posiada potencjał, który może być w tym celu wykorzystany. Musicie go tylko odkryć. W tym celu wspólnie przeanalizujemy strukturę budynku i znajdziemy rozwiązanie dla każdego z uczestników projektu.

Przygotowane projekty będziecie wcielać w życie. Zgromadzicie informacje, w jaki sposób, mając do dyspozycji skromne środki, możecie uzyskać jak najlepsze efekty. Pomogą wam w tym warsztaty ceramiczne i stolarskie. Będziemy również wymieniać się sadzonkami własnej hodowli.

Stwórzmy razem silny zespół, którego członkowie i członkinie od maja do września 2023 r. będą działać w swoich indywidualnych przestrzeniach, lecz podzielą się z innymi swoimi doświadczeniami! Pomoże w tym strona internetowa, na której będziemy na bieżąco zamieszczać dokumentację wszystkich osiągnięć. Poprzez udział w tym projekcie we własnym zakresie będziecie działać na rzecz bioróżnorodności w Gdańsku!

Terminarz spotkań:
5.09.2023 Podczas spotkania Kamila Chomicz opowie nam o sposobach wzmacniania i ochrony bioróżnorodności dzikich pszczół zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich. Kamila od kilku lat obserwuje, fotografuje oraz nagrywa dzikie pszczoły. Do tej pory zaobserwowała około 100 gatunków dzikich pszczół w Polsce. Każde spotkanie z pszczołami jest dla niej ekscytujące i zaskakujące zachwycają ją ich odmienne sposoby życia, zbierania pyłku oraz budowania gniazd. Poza tym, że owady zapylające pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu ziemskich ekosystemów, bioróżnorodność dzikich pszczół jest dla niej wartością samą w sobie. W trakcie spotkania wykonamy bomby nasienne dla dzikich zapylaczy.

12.09.2023 Warsztaty stolarskie z Justyną Manuszewską. Celem ich będzie podnoszenie umiejętności technicznych uczestników, a ponadto konstruowanie budek lęgowych dla ptaków. Zbliża się jesień, jest więc szansa na odpowiednie przygotowanie się do przyszłego sezonu. Zgodnie z ideą naszego projektu, budki powinny zostać zawieszone w pobliżu miejsc zamieszkania uczestników, by w ten sposób budować zażyłość pomiędzy ludźmi i ptakami.
Warsztaty dofinansowano przez Radę Dzielnicy Orunia Św. Wojciech - Lipce.

19.09.2023 Spacer po Oruni. Szczegóły wkrótce.

26.09.2023 Warsztat pisania manifestów prowadzony przez Agnieszkę Wołodźko artystkę, kuratorkę i badaczkę kultury. Manifest to specyficzna zwięzła forma literacka, która z reguły dokonuje krytycznej oceny zastanego stanu rzeczy i proponuje jego zmianę zgodnie z zadeklarowanymi przekonaniami jego autorów. Zazwyczaj przybierając formę drukowaną, staje się narzędziem politycznej lub światopoglądowej walki. Nauczymy się formułowania tego typu tekstu, przygotowując manifest postulujący ułożenie na nowo relacji człowieka z przyrodą w przestrzeni miejskiej.

Zapisy i informacje: zapisystacja@gak.gda.pl

Prowadzenie projektu:
Agnieszka Wołodźko artystka, kuratorka i badaczka kultury. Zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, sztuką zaangażowaną, fotografią, instalacją, ceramiką, pracami dźwiękowymi i akcjami, publikuje teksty o sztuce i kulturze współczesnej. Specjalizuje się w realizacji projektów partycypacyjnych, w ramach których angażuje osoby bez specjalistycznego przygotowania do wspólnych działań twórczych. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obroniła doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
______________________
Jak do nas dojechać?
GAK Stacja Orunia mieści się przy ul. Dworcowej 9, w dzielnicy Orunia Św. Wojciech - Lipce.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
autobus (4 min. pieszo od Stacji Orunia): Gościnna - 132,189, 200, 205, 207, 289
pociąg ( 2 min. pieszo od Stacji Orunia) stacja Gdańsk Orunia
rower - obok naszej placówki znajduję się stojak, gdzie możesz zaparkować swój rower.

Informacja o biletach

Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl

Opinie

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?