stat
Impreza już się odbyła

Dla Katedry - koncert solidarności z katedrą Notre Dame

W geście solidarności z paryską katedrą Notre Dame, z paryżanami, Francuzami i wszystkimi, których poruszył pożar tego symbolu, dzięki współpracy z Teatrem Muzycznym i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych z inicjatywy Marszałka Województwa Pomorskiego zapraszamy na koncert pt. "Dla Katedry".

w każdy wtorek (do 26.10), godz. 18:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 15 - 18 zł

3 - 12 grudnia 2021, godz. 17:30

Gdańsk
bilety 20 - 990 zł
Kup bilet
Aktorzy Teatru Muzycznego wykonają kilka utworów z przedstawienia "Notre Dame de Paris". Zabrzmi m.in.: "Katedra" w wykonaniu Macieja Podgórzaka, "Belle" w wykonaniu Krzysztofa Kowalskiego, Artura Guzy, Macieja Podgórzaka i "Dzwony" w wykonaniu Krzysztofa Kowalskiego.

muzyka dawna - koncerty w Trójmieście


Kościół św. Jana w Gdańsku, to miejsce, które szczególnie solidaryzuje się z ostatnią tragedią, jaka spotkała katedrę Notre Dame w Paryżu. Wybudowany w XIV w., przebudowywany i rozbudowywany w kolejnych latach, przez wieki pełnił funkcję sakralną, by w 1945 roku spłonąć w pożarze. Mury ocalały, jednak zniszczeniu uległo wiele elementów architektonicznych, jak więźba dachowa, dach, okna i posadzka. Pożar spowodował liczne spękania i naruszenie konstrukcji. W gruzach legły m.in. bliźniacze kamieniczki barokowe przy południowej ścianie prezbiterium. W latach powojennych podjęto się kilku prac zabezpieczających przed dewastacją, niestety bezskutecznie. W maju 1986 r. jeden z filarów zawalił się niszcząc kolejne elementy kościoła i naruszając konstrukcję. Po pracach zabezpieczających, trwał jako magazyn kamiennych detali architektonicznych ocalonych z ruin Głównego Miasta do 1995 r., kiedy to Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku podjęło się opieki, odbudowy i adaptacji kościoła z przeznaczeniem na centrum kultury - Centrum św. Jana. Dzięki pracy zespołu NCK, samorządu województwa pomorskiego i Miasta Gdańska stał się rozpoznawalny na kulturalnej mapie Pomorza, Polski, a nawet Europy, jako niepowtarzalne miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań ludzi kultury.

Na koncert "Dla Katedry" zapraszają:
- Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk
- Dyrektor Teatru Muzycznego - Igor Michalski
- Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury - Lawrence Ugwu
- Duszpasterstwo Środowisk Twórczych wraz z ks. Krzysztofem Niedałtowskim

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką: