• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Czytaj niebezpiecznie | Anna Marchewka rozmawia z Pawłem Mościckim i Małgorzatą Szczurek

Czy w literaturze można odnaleźć nadzieję i zbudować świat, w którym da się jeszcze wspólnie żyć? Dla tej nadziei trzeba wystawić się na pewne ryzyko ryzyko lektury niebezpiecznej.

Nowy cykl wydarzeń przy Długiej 35 poświęcony jest książkom, postaciom i zjawiskom literackim, których oddziaływanie testuje granice intelektualnego i społecznego eksperymentu. Będą to rozmowy o zrzeszaniu się w języku i o formach oporu poprzez lekturę.

Podczas pierwszego spotkania Anna Marchewka, kuratorka cyklu, rozmawiać będzie z Pawłem Mościckim i Małgorzatą Szczurek przede wszystkim o książkach Azar Nafisi Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy i Czytając "Lolitę" w Teheranie.

Co może czytelniczka/czytelnik w burzliwych czasach? Wobec widoku cudzego cierpienia, wobec przytłaczających i budzących poczucie bezradności obrazów przemocy? Gdy brakuje tchu, bo narasta poczucie zagrożenia, bo wybuchają i nie gasną kolejne wojny, bo potężnieje konserwatywna cofka, bo autorytaryzmy nabierają mocy, bo wolność słowa coraz częściej podmieniana jest na przekłamania?
Może spróbować wrócić do czytania i w lekturze szukać źródła wiedzy o zdarzeniach, ludziach, sprawach, czytać nie tyle po to, by znaleźć ukojenie, ale by wybijać się ze strefy komfortu, przekraczać granice przyzwyczajeń, przekonań, by mierzyć się z pytaniami o to, czego jeszcze nie wiemy, narażając się na dyskomfort niepewności i trudności związane ze zmianą sposobu myślenia, może i nawet postrzegania świata.

Tej wiosny postanawiamy nie robić uników. Czytanie to awantura, która sprowadzić może czytających na manowce, ale też wyprowadzić w nieznane, zmienić perspektywę, dodać swobody. W kolejnych miesiącach testować będziemy proponowaną przez Nafisi metodę czytania równoległego, zestawiania książek oświetlających problem Wobec wojny, a podczas pierwszego ze spotkań porozmawiamy z Małgorzatą Szczurek i Pawłem Mościckim o tym, czym jest dla nich niebezpieczne czytanie, o możliwości budzenia poczucia sprawczości w osobach czytających, o aktywizmie literackim, o politycznym wymiarze lektury, możliwości prowadzeniu rozmowy ponad podziałami (czy mimo podziałów), a w końcu i o nadziei, że książki mogą być narzędziem do zmiany świata na lepsze.
 Przed rozmową zachęcamy do sięgnięcia po książki Azar Nafisi Czytaj niebezpiecznie. Wywrotowa siła literatury na burzliwe czasy i Czytając "Lolitę" w Teheranie, dostępne między innymi w księgarni Tajne Komplety Gdańsk przy Długiej 35 w ramach otwartej czytelni Czytaj niebezpiecznie.

Opinie

Sprawdź się

Co to są rzygacze?

 

Najczęściej czytane