Cztery laureatki 14. Nagrody Literackiej Gdynia

Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia
Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

W piątkowy wieczór, podczas uroczystej galiMuzeum Emigracji ogłoszone zostały tegoroczne laureatki Nagrody Literackiej Gdynia. Kostki Literackie otrzymały: Olga Drenda, Małgorzata Lebda, Zyta Rudzka i Bogusława Sochańska.Nagroda Literacka Gdynia co roku przyznawana jest w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. Wcześniej ogłaszanych jest po pięciu kandydatów z każdej kategorii, którzy rywalizują ze sobą o statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

W tym roku nagrody zostały przyznane po raz czternasty. Na czele kapituły ponownie stanęła prof. Agata Bielik-Robson, jednak skład jury nieco się zmienił. Małgorzatę Łukasiewicz, Marka Bieńczyka oraz Jacka Gutorowa zastąpili nowi członkowie kapituły: Eliza Kącka, Adam Lipszyc i Tomasz Swoboda. Laureatów wybierali też prof. Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Kruszyński, prof. Aleksander Nawarecki i Natalia Gromow.

Wieczory literackie w Trójmieście


Do konkursu zgłoszono 435 tytułów wpisujących się w poszczególne kategorie: eseistyka - 66, poezja - 161, proza - 129, przekład - 79. Nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia poznaliśmy już w maju, a w piątkowy wieczór podczas uroczystej gali nagrodzeni zostali laureaci. Wieczór rozpoczął się od występu Dylan.pl, którego lider, Filip Łobodziński, był równocześnie jednym z nominowanych do nagrody w kategorii przekład na język polski.

- Wszystko, co dialektyczne, a więc nieoczywiste, delikatne i skłonne do dialogu, od literatury pochodzi. I może też dlatego literatura ma tak wielką moc formułowania, której nic nigdy nie zastąpi. Żaden Twitter, żaden blog i żadne internetowe forum, które wbrew swojej nazwie nie przypomina wcale ateńskiej agory, a raczej spartański plac walk, gdzie uczestnicy ćwiczą się w sztuce nierozmowy i szybkiego zadawania ciosów - mówiła przewodnicząca Kapituły, prof. Agata Bielik-Robson, witając przybyłych na galę gości.
Jako pierwsza przyznana została nagroda w kategorii eseistyka. Otrzymała ją Olga Drenda za esej "Wyroby. Pomysłowość wokół nas".

- To rzecz uczona, lecz z erudycją się nieobnosząca, poparta dogłębnymi, rozległymi studiami, ale wokół tych badań wrzasku nierobiąca, intelektualnie rygorystyczna, a zarazem niesystemowa i niesystematyczna, wnikliwa a przystępna - mówił o nagrodzonej książce Adam Lipszyc, członek kapituły.
Laureatką nagrody w kategorii poezja została Małgorzata Lebda za tom poetycki "Sny uckermärkerów".

- Jeśli miałabym komuś dedykować tę nagrodę, to chcę ją zadedykować czytelnikom, bo przygoda z pisaniem okazała się być dialogiem. To nie tylko komunikat, który ja wysyłam do innych, ale okazało się, że ta i wcześniejsze książki pozwoliły mi poznać niesamowite historie i niesamowitych ludzi - powiedziała nagrodzona.
Nagroda w kategorii proza powędrowała do Zyty Rudzkiej za powieść "Krótka wymiana ognia".

Recenzje książek z Trójmiasta


Ostatnią nagrodą, w kategorii przekład na język polski, uhonorowana została Bogusława Sochańska za tłumaczenie "Alfabetu" (autorka oryginału: Inger Christensen).

Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w niedzielę (1 września) o godz. 17 w Konsulacie Kultury w Gdyni. W ten weekend czeka nas też dużo innych atrakcji w ramach festiwalu Miasto Słowa, m.in. literacki piknik rodzinny, spotkania autorskie, koncert Dylan.pl, debaty, pokazy filmowe i warsztaty kulinarne. Pełen program festiwalu znajduje się w naszym Kalendarzu Imprez.

Opinie (13)

 • Winszuję!

  Gratulacje dla Laureatek :) Eviva l'arte! P.S. czy Pan Filip Łobodziński nie wystąpił w dzieciństwie w filmie "Podróż za jeden uśmiech"? Tak czy inaczej film super!

  • 3 3

 • (2)

  Prawdziwy literat, pisarz czy poeta, nie bedzie uczestniczyl w tym cyrku Szczurka. On po prostu wydaje swoje ksiazki i nie potrzebuje miernego pijaru od miernego urzednika.

  • 7 10

  • Powiedzialbym nawet, ze to Szczurek potrzebuje dobrych autorow, a nie dobrzy autorzy Szczurka! (1)

   • 1 1

   • Alez oczywiscie! Przeciez wlasnie o to chodzi! O pijar, zwykly pijar...

    • 1 0

 • Wszystko pieknie tylko urzad miasta zabiera prawa autrskie a ponadto czy nie ma spraw o wyzszym priorytecie

  NIe wiem jak teraz, ale jeszcze niedawno regulamin tej nagrody przewidywal przekazanie majatkowych praw autorskich dla organizatorow. Czyli bierzesz udzial w tym "cyrku" i nie mozesz juz nigdy pozniej wydac swojej ksiazki, bo prawa do jej wydania ma miasto. Ciekawe czy nadal tak jest?

  Ponadto czy w Gdyni nie ma wazniejszych spraw? Zaniedbane szpitale, dziury w jezdniach jak tylko wyjechac poza scisle centrum, brak kluczowych ulic, dantejskie korki (vide estakada kwiatkowskiego). Do roboty sie brac a nie bawic sie w literackie nie wiadomo co!

  Chcialbym wiedziec ile ten konkurs kosztuje miasto, a tak naprawde ile kosztuje mieszkancow. I pewnie jeden konkrus to niewiele, ale podobnego marnotrastwa pieniedzy jest tu mnostwo, a jak wiadomo ziarnko do ziarnka.....

  • 7 8

 • Przecież to tylko chodzi o lans pewnego pana...

  • 5 6

 • dla mnie to jest żałosne ta cała sytuacja, te panie powinny ze sceny skrytykować prezydenta

  za odrzucenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. To był prawdziwy sprawdzian tego czy Gdynia to miasto europejskie czy azjatyckie i jak podchodzi się do praw kobiet. A nie teraz z mniejszym lub większym wdziękiem odgrywać rolę przysłowiowego kwiatuszka do kożucha bo łaskawie 4 babeczki stanęły na podium jakiegoś konkursu bez większego znaczenia dla reszty miasta i jego mieszkańców. Wstyd.

  • 3 8

 • brawo (1)

  ale co z tunelem pod torami na Chyloni? Czy mieszkańcy płacący podatki muszą finansować niemalże nikogo nie interesując spędy dostając w zamian godzinne stanie na przejeździe żeby dotrzeć do domu, z którego następnego dnia udadzą się do pracy aby zapłacić kolejne podatki? Dziesiątki milionów na imprezy, gale, nagrody itp i tak co roku.

  • 11 5

  • yyyy tunel...?

   nie da się ale były pokazy samolotów:)

   • 4 0

 • gruszecka cos czyta?

  nie wygląda...

  • 3 1

 • Gratulacje!

  Hmmm. Nawet taka piękna i mądra inicjatywa, i czternastoletnia tradycja może być hejtowana.
  Jednak pewne jest przecież, że gdyby nie tacy Laureaci i tacy Organizatorzy, to tych hejcików byłoby znacznie więcej i byłyby znacznie gorszej "jakości". Ich autorzy przecież też się uczą, a w tym przypadku i kultury, i kultury słowa jednocześnie. Należy zatem mieć nadzieję, że za parę lat będą już pisali ładne teksty. A może nawet i literackie?

  • 4 2

 • Hmm...

  Są lepsze tomiki wierszy w 2018 niż ten Lebdy. Przedziwne kryteria ma jury....

  • 1 0

 • Liga broni, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?

 

Najczęściej czytane