• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Czekając na Turka - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 660-59-46
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 15 min.
w ramach wydarzenia:
VI Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
8.0
2 oceny
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejwskiej w Krakowie
Czekając na Turka
Andrzej Stasiuk

Premiera: 19 czerwca 2009

Spektakl jest częścią projektu "After the Fall - Europe After 1989", realizowanego przez Goethe Institut, Staatschauspiel Dresden i Theaterbüro Mülheim i współfinansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszonych zostało 19 pisarzy z 15 krajów. Ich zadanie polegało na napisaniu sztuk, odzwierciedlających rezultaty społecznych i politycznych przemian w ich krajach w ciągu 20 lat od upadku muru berlińskiego, dzielącego nie tylko miasto, ale i całą Europę na dwa obozy.

Akcja sztuki rozgrywa się na Przełęczy Dujawa na granicy polsko-słowackiej, w granicznym łańcuchu Beskidu Niskiego. W miejscu tym, do grudnia 2007 roku, działało drogowe przejście graniczne Konieczna - Becherov. Obecnie, po wejściu Polski do strefy Schengen, przejście zniknęło, a pojawiło się oczekiwanie na NOWE, ale czy na pewno LEPSZE? I czy przez wszystkich witane z taką samą radością?

Czy to prawda, że granica, "najświętsza ziemia kraju" została sprzedana i przez przełęcz poleci "magistrala łącząca dwa światy, zlewisko rzek morza Bałtyckiego i zlewisko morza Czarnego, karpacka brama, sześciopasmówka Dujawa..."? A jak już powstanie, to "stamtąd, z całego tamtąd, z północy na południe i tamtąd z południa na północ. Wszystko tędy pojedzie, arbuzy, volvo, kebaby, ryby, drożdże, plejstejszyny, rachatłukum, serwery, dekodery, kumin, czarczafy, imbryki, hybrydowe silniki, zebediko, lampy, alladyny, technologie, futurologie, orient, okcydent, aja sofia, brama brandenburska, pomidory, zmywarki, posypywarki, kremy do wąsów, inne kremy..."?

Ale STARE, powołując się na wolność wyboru, jakoś nie chce się modernizować.

Reżyseria i ruch sceniczny: Mikołaj Grabowski
Scenografia i kostiumy: Magdalena Musiał
Muzyka: Mikołaj Trzaska

Obsada:
Jan Peszek, Piotr Głowacki, Iwona Bielska, Paulina Puślednik (PWST), Jacek Romanowski, Wiktor Loga-Skarczewski, Zbigniew Wiktor Kaleta, Katarzyna Krzanowska, Krzysztof Wieszczek

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery