• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Czekając na... / Święto wiosny (28 opinii)

balet teatr tańca
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Bałtycki Teatr Tańca
czas trwania:
40 min. (pierwszy spektakl), przerwa i 35 min. (drugi spektakl)
data premiery:
24 sierpnia 2011
6.0
29 ocen
Czekając na... / Święto wiosny
spektakle Izadory Weiss w Bałtyckim Teatrze Tańca

CZEKAJĄC NA...
premiera 8 sierpnia 2011 (na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu)

Muzyka: Philip Glass, Antonio Vivaldi, Marin Marais, Kronos Quartet, Janis Joplin

Izadora Weiss o spektaklu: Godot - Beckettowska postać parabolicznie zastępująca Boga we współczesnym świecie stała się przysłowiowym znakiem niespełnionego oczekiwania, niezrealizowanych tęsknot, marzeń, które nie mają szans na spełnienie. W naszym spektaklu opowiadamy o tych, którzy czekają. Opowiadamy o napięciu, jakie rodzi się podczas oczekiwania. Każde napięcie komplikuje relacje pomiędzy ludźmi. Bycie razem ulega nieustannym przemianom.

Nic nie może być stabilne, kiedy każda monada oczekuje na więcej, niż zostało jej dane, więcej, niż może sama wywalczyć w konfrontacji z pragnieniami innej monady. Nasz spektakl nie jest jednak traktatem filozoficznym o pomysłach Leibnitza i Hegla, którego triadę wykorzystujemy tylko do obserwowania jak miłość pomiędzy dwojgiem ludzi rodzi własne zaprzeczenia. To przeciwieństwa, które poprzez inne osoby zamieszane w życie dwojga, kreują uspokajające zmysły trójkąty i ich kombinacje. Interesuje nas konflikt pomiędzy uczuciem domagającym się wierności, a seksualnością niespokojną i wiecznie poszukującą nowej zdobyczy. Nie można opowiedzieć o tym lepiej, niż przy pomocy instrumentu, jakim jest teatr tańca, gdzie odwieczne relacje pomiędzy ciałami stają się czystą poezją.

Libretto i choreografia: Izadora Weiss
Kostiumy: Hanna Szymczak

Obsada:
Franciszka Kierc / Paulina Wojtkowska
Beata Giza / Agnieszka Wojciechowska
Sayaka Haruna / Natalia Madejczyk

Michał Łabuś / Bartosz Kondracki
Filip Michalak / Daniel Flores Pardo
Oscar Pérez Romero / Filip Löbl


ŚWIĘTO WIOSNY
25 marca 2011 (podczas wieczoru Wojciecha Misiuro i Izadory Weiss "Sen / Święto wiosny")

Muzyka: Igor Strawiński

Marek Weiss o spektaklu: "Święto wiosny" Igora Strawińskiego jest dziełem powszechnie uznawanym za najtrudniejsze w repertuarze szanujących się zespołów baletowych na całym świecie. Trzeba wielu lat pracy choreografa z tancerzami, żeby stworzyć fundament, na którym można pokusić się o próbę zrealizowania gęstego zapisu muzycznego, jaki genialny kompozytor zaproponował wiele lat temu zespołowi Diagilewa. Niżyński, który był pierwszym choreografem tego baletu, stworzył pewien kanon ruchowy i interpretacyjny, z jakim przez długi okres dyskusja była prawie niemożliwa. Dopiero realizacja Bejarta przełamała ten wzorzec i wytyczyła nowe możliwości. Wielki spektakl Piny Bausch zamknął pewien etap poszukiwań na gruncie tej muzyki i spowodował, że każdy, kto próbuje się zmierzyć z tym zadaniem, musi przyjąć go za jeden z punktów odniesienia. Liczne realizacje z lepszym lub gorszym skutkiem dokładają do tego zbiorowego dorobku swoje wartości. Za każdym razem mając świadomość że próbują zdobyć najwyższy szczyt w baletowym paśmie.

Twórca i dyrektor artystyczny Bałtyckiego Teatru Tańca, Izadora Weiss, jest choreografem, który swoimi dotychczasowymi realizacjami udowodnił umiejętność kreowania wzruszających spektakli, zdobywających wszędzie uznanie krytyki i entuzjazm publiczności. Jej praca nad własnym językiem tańca i sposobu wyrażania emocji rokuje nadzieje, że spektakl "Święto wiosny" tego niezwykłego zespołu pod jej kierownictwem stanie się kolejnym wydarzeniem w intensywnym życiu artystycznym naszego teatru i głębokim przeżyciem dla każdego widza. Nadzieję na to daje również mecenat Audi nad całym przedsięwzięciem, ponieważ dzięki temu nasze ambicje artystyczne zyskują poważne wsparcie finansowe.

Przesłanie spektaklu związane jest z powszechną dzisiaj walką demokratycznych struktur globalizującego się społeczeństwa o odbudowanie prawdziwie partnerskich relacji między kobietą a mężczyzną i oczyszczenie terenu walki płci z męskiego szowinizmu i przemocy. Traktowanie kobiety jako przedmiotu służącego zaspokojeniu seksualnych potrzeb i fantazji wciąż jest tematem bolesnym. Przy niezmiennie brzmiących deklaracjach o równouprawnieniu i szacunku dla płci słabszej wciąż widzimy wokół nas niezliczone akty przemocy i pogardy wynikające nie tylko z patologicznych odruchów poszczególnych osobników, ale z powszechnego przyzwolenia, tradycji i kultywowania fałszywych wartości. Nasze "Święto wiosny" jest gwałtownym znakiem sprzeciwu wobec takiego stanu rzeczy.

Libretto, choreografia: Izadora Weiss
Scenografia: Hanna Szymczak
Asystent scenografa: Anna Cierpiał
Reżyser świateł: Mirosław Poznański

Obsada:
Amelia Forrest
Beata Giza
Tura Gómez Coll
Franciszka Kierc
Natalia Madejczyk
Agnieszka Wojciechowska
Paulina Wojtkowska

Graziano Bongiovanni
Hodei Iriarte Kaperotxipi
Bartosz Kondracki
Michał Łabuś
Radosław Palutkiewicz
Oscar Pérez Romero
Harry Price

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (28) 2 zablokowane

 • fenomenalne (opinia sprzed 10 lat)

  tańczyłam w balecie i mam doświadczenie a nie jak niektórzy co sie wypowiadaja niby "eksperci" to było fantastyczne przedstawienie

  • 0 2

 • z dzieckiem 11 lat? (2) (opinia sprzed 12 lat)

  czy spektakl może obejrzeć dziecko w wieku 11 lat, zainteresowane przede wszystkim tańcem a nie tematyką seksualności? czy raczej się córką nie wybierać?

  • 9 1

  • z dzieckiem... (opinia sprzed 11 lat)

   Raczej nie polecam wszelakich wytworów p. I.Weiss - jedynym na który odważyłbym się wybrać z dzieckiem jest jej spektakl Windows (zaskoczył mnie bardzo pozytywnie poziomem jaki przedstawili tancerze)- dodatkowo jest w puszczany z dwoma najlepszymi jak dotąd spektaklami jakie widziałem w Operze Bałtyckiej mianowicie Six Dances i No more play oba są krótkimi etudami światowej sławy choreografa Jiří Kyliána. Jeżeli Twoja córka interesuję się tańcem to polecam właśnie te dwa wyżej. Spektakle Izadory Weiss są marnymi kalkami przedstawień wielkich choreografów...

   • 4 0

  • "Święto wiosny" (opinia sprzed 12 lat)

   to udany, ale bardzo brutalny spektakl. Obawiam się, że dla 11-latki może być zbyt drastyczny. Dlatego odradzałbym wizytę akurat na tym spektaklu.

   • 5 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  (opinia sprzed 12 lat)

  Dlaczego tancerze mają takie nieestetyczne fryzury? Wyglądają jakby tygodniami włosów nie myli. Fujjjjj!

  • 5 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  (3) (opinia sprzed 12 lat)

  Jaki wielkim znawcą tańca musi być autor artykułu dajac sobie prawo na tak krytyczny komentarz ???? Nie Panu oceniać ten spektakl!!!!

  • 2 16

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   (opinia sprzed 12 lat)

   Izo, nie unoś się...

   • 1 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   (1) (opinia sprzed 12 lat)

   a komu?

   • 9 0

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

    komu wolno? (opinia sprzed 12 lat)

    tylko i wyłącznie Izadorze i Markowi Weissom - inni nie mają kwalifikacji :)

    • 16 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  a mi się podobało (1) (opinia sprzed 12 lat)

  na balecie się nie znam zupełnie, jedyny taniec z jakim miałam do czynienia to sportowy taniec towarzyski (uprawiany przez 4 lata).nie mam pojęcia o personalnych wojenkach w Operze, nie wiem kto ma jakie kompetencje, ani kto kogo promuje.Na spektakl trafiłam przypadkiem - i podobało mi się i to bardzo. brawo!

  • 5 8

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   (opinia sprzed 12 lat)

   pierwszy raz byłaś w Operze?Gwarantuje, że już drugi spektakl Izadory wyda Ci się łudząco podobny.A po obejrzeniu trzeciego stwierdzisz, że masz dejavu...

   • 3 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  czekam.... (1) (opinia sprzed 12 lat)

  czekam na cos nowego,ciekawego a przede wszystkim spektaklu ,,koloru".Spektaklu radosnego z pozytywnym zakończeniem .Spektakl ,,Czekając ma..." podobał mi sie i tancerze -B.Giza -rewelacyjna tancerka ze znakomitym warsztatem oraz F.Michalak ,który pokazal taniec na najwyższym poziomie.Brawo dla TANCERZY !

  • 5 6

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   (opinia sprzed 12 lat)

   chyba się nie doczekasz...

   • 2 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  A mnie się podobało!!! (4) (opinia sprzed 12 lat)

  Święto wiosny widziałam po raz drugi i po raz drugi zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Jestem pełna uznania dla Pani Weiss. Cieszę się, że mamy w Tromieście taki zespół.

  • 8 30

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   mnie również (1) (opinia sprzed 12 lat)

   przynajmniej nie było tak usypiające, jak spektakl Holland Dance, po którym nie wiadomo, co autor miał na myśli. miejscami nierówno, ale mimo wszystko przyjemnie było na to popatrzeć. a i z kobiet podobała mi się najbardziej Iuliia Lavrenova jako najbardziej energiczna, a nie anemiczna jak Giza. tak więc kwestia gustu... a o gustach się nie dyskutuje. osobiście klasykę wolę na sali ćwiczeń niż na scenie. rozumiem, że wypowiadają się tu głównie wielbiciele klasyki i uważam, że macie do niej prawo, bo jak nie w operze, to gdzie? ale nie krytykujcie repertuaru skierowanego do wielbicieli tańca współczesnego, bo my też chcemy mieć coś do oglądania. poza tym, przecież to było pokazywane w ramach Bałtyckich Spotkań Teatrów Tańca, a nie Bałtyckich Spotkań Klasyki ;)

   • 4 10

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

    dobradobra ale klasyki w 3city nigdzie ni uja!!!!! (opinia sprzed 12 lat)

    taktak moi kochani...

    • 4 1

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   I PEWNIE MASZ NA NAZWISKO WEISS.ŻAL MI CIEBIE (opinia sprzed 12 lat)

   • 10 5

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   (opinia sprzed 12 lat)

   jak z lasu jesteś to ci się podobało ;)

   • 10 5

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  (1) (opinia sprzed 12 lat)

  czekajac na Godota ...

  • 4 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

   Intrygujące... (opinia sprzed 12 lat)

   Pluszowego?

   • 0 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  Czekając na... (opinia sprzed 12 lat)

  wymianę władz w operze

  • 20 4

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Czekając na... Święto wiosny

  Czekając na... (opinia sprzed 12 lat)

  Z tańcem współczesnym "Czekając na..." moim zdaniem wiele nie ma wspólnego - wyszło klasycznie nieporadnie. Kiepski pomysł, fatalna realizacja. Współczuję tancerzom i tancerkom biorącym w tym udział. Egzamin zdany, ale jakoś tak smutno, no.

  • 16 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery