• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić z choinką po świętach?

Patryk Szczerba
8 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Choinki często lądują w pojemnikach, a najlepiej zostawiać je po prostu przy altanach. Choinki często lądują w pojemnikach, a najlepiej zostawiać je po prostu przy altanach.

Co zrobić z choinką po świętach? To pytanie na początku stycznia zadaje sobie wielu mieszkańców, którzy planują pozbyć się drzewka, jednocześnie nie chcąc zaśmiecać otoczenia. Choinki z doniczek można ponownie zasadzić, a pozostałe postawić przy altanie albo pociąć gałązki i zastosować jako nawóz w ogrodzie.Jaką choinkę ubierałe(a)ś w tym roku?

Każdy ma nieco inne podejście do tego, jak długo warto trzymać choinkę po świętach i Nowym Roku. Jedni, bez względu na stan, pozbywają się jej po święcie Trzech Króli (6 stycznia), które już za nami. Inni dopiero, gdy zacznie mocno gubić igły lub po prostu się znudzi. Są też tacy, którzy trzymają drzewko w domu aż do 2 lutego zgodnie z tradycją praktykowaną w kościołach.

Tak czy owak - w końcu trzeba będzie się go pozbyć. Wyrzucanie drzewek na terenach leśnych jest zabronione. Choinki podlegają selektywnej zbiórce odpadów zarówno za sprawą swojego rozmiaru, jak i ze względu na to, że są biodegradowalne.

Niektórzy ułatwiają sobie wyniesienie choinki, wyrzucając drzewko z balkonu, jak pewni mieszkańcy Gdyni.

Choinka spadająca z balkonu w centrum Gdyni


Podpowiadamy, jak pozbyć się choinki w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

Odbiór choinek w Gdyni w styczniu i lutymW Gdyni, w blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi, tak żeby nie blokować do nich dostępu. Natomiast mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni zostawić drzewko przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6 w dniu planowanego wywozu.

Drzewka są odbierane w styczniu i lutym zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych dla poszczególnych dzielnic. Harmonogram można sprawdzić na stronie internetowej.

Do końca lutego odbiór choinek w GdańskuW Gdańsku choinki będą odbierane do końca lutego wyłącznie z nieruchomości zamieszkałych. Choinkę należy postawić przy wiacie śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz odpadów bio.

- Prosimy nie wrzucać choinek do pojemników na odpady. W przypadku dużych choinek, z uwagi na ryzyko uszkodzenia pojazdu, odbiór może nastąpić w ciągu ok. tygodnia niezależnie od harmonogramowego odbioru odpadów bio - informują urzędnicy.
Pełny harmonogram wywozu odpadów można znaleźć na stronie internetowej.

W Sopocie odbiór choinek z odpadami zielonymiW Sopocie choinki można się pozbyć, wystawiając ją wraz z odpadami zielonymi przed posesją. Harmonogram odbioru odpadów bio, do których zalicza się choinki, jest dostępny tutaj.

Co ważne: przed wystawieniem drzewka należy je oczyścić ze wszystkich bombek, łańcuchów i innych pozostałości po ozdobach świątecznych.

Choinka była w doniczce? Posadź ją w ogródkuCo zrobić, gdy nie chcemy wyrzucać choinki? Drzewko można posadzić. Świerk lub jodłę w donicy należy przetrzymać do wiosny na balkonie lub w innym chłodnym miejscu i poczekać na odpowiednie warunki pogodowe.

Nie należy sadzić ich w dniu, kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Ziemia również nie może być zmrożona.

- Świerk i jodła dorasta do wysokości - w zależności od odmiany - od 3 do 50 m. W zależności od wielkości bryły korzeniowej najpierw wykopujemy odpowiednio duży dół, który powinien być dwa razy większy od samej bryły. Po wykopaniu dołu należy spulchnić dno. Gdy mamy już przygotowany dół, wkładamy do niego delikatnie korzenie drzewka i zasypujemy je ziemią z donicy, a potem ziemią z wykopu - informują pracownicy z Wydziału Ogrodnika Miasta UM w Gdyni.
Nie zapomnijmy, by zasadzone drzewko solidnie podlać.

Leśnicy zachęcają też, by zużytą choinkę rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Pozostałości można użyć jako nawóz pod rośliny w ogrodzie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (162)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?

 

Najczęściej czytane