Wiadomości

stat

Co w wielkiej płycie piszczy?

W warsztatach w CSW Łaźnia wzięli udział studenci urbanistyki i architektury m.in. z Trójmiasta, Poznania, Łodzi i Warszawy
W warsztatach w CSW Łaźnia wzięli udział studenci urbanistyki i architektury m.in. z Trójmiasta, Poznania, Łodzi i Warszawy fot. Anna Szynwelska

Jedni uważają je za kiepski symbol PRL-owskiej architektury, inni doceniają ich funkcjonalność i specyficzny urok. Przez pięć dni młodzi architekci poznawali w Łaźni tajniki budowy modernistycznych osiedli z wielkiej płyty, biorąc udział w warsztatach i słuchając wykładów specjalistów z Polski i Szwajcarii. 


 
Przez kilka pierwszych miesięcy mojego pobytu w Gdańsku miałam okazję mieszkać na dziesiątym piętrze w jednym z monumentalnych bloków na Przymorzu i muszę stwierdzić, że nie było to doświadczenie zbyt przyjemne. Latem upał nie do wytrzymania, zimą bezskuteczna walka z  administracją o ciepłe kaloryfery. Dodatkową atrakcję stanowiła zaskakująca akustyka tego miejsca, dzięki której wiedziałam dokładnie, ile bramek strzelili (albo raczej nie strzelili) Polacy we właśnie transmitowanym meczu, oglądanym przez sąsiada z dołu. Kolejnymi cechami charakterystycznymi były: szara, zaniedbana klatka schodowa i archaiczna winda, która często doprowadzała mnie do stanu przedzawałowego, zatrzymując się między jednym a drugim piętrem.
 
Piotr Fortuna, jeden z architektów prowadzących warsztaty w Łaźni, przyznaje, że jakość to główny problem polskich budynków z wielkiej płyty:  - W rodzimym budownictwie wielkopłytowym wiele elementów jest niedopracowanych, a standard mieszkań nie jest zbyt wysoki. Chcemy jednak udowodnić młodym projektantom, że budownictwo masowe może iść w parze z wysoką jakością wykonania.
 
Podczas trwających pięć dni warsztatów studenci architektury i urbanistyki m.in. z Trójmiasta, Poznania, Łodzi i Warszawy mieli okazję przyjrzeć się dokładnie jednemu z gdańskich osiedli i konsultować własne pomysły ze specjalistami w tej dziedzinie. - Podczas pierwszej części warsztatów szczegółowo przeanalizowaliśmy architekturę osiedla na Zaspie, w drugiej - studenci stworzyli wstępny szkice wspólnie wypracowanego masterplanu  - mówi Piotr Brzoza.
 
Za punkt wyjścia posłużyły im przykłady szwajcarskiego budownictwa neomodernistycznego. - Szwajcarzy nie odcinają się od przeszłości, ale uczą się na błędach i wyciągają z nich wnioski  - wyjaśnia Piotr Brzoza. -  Rozwiązania architektoniczne zaczerpnięte z tradycji modernizmu wciąż są bardzo popularne. W Polsce wielkie osiedla mieszkaniowe nadal będą powstawać, ale dobrze by było, gdyby młodzi projektanci nauczyli się, jak tworzyć takie obiekty bez mankamentów charakterystycznych dla budowli z okresu "wielkiej płyty".
 
Chociaż, jak przyznają obydwaj architekci, czasu na wypunktowanie i znalezienie rozwiązań dla wszystkich problemów  rodzimych osiedli mieszkaniowych z lat 60. i 70. nie starczyło, jednak projekt studentów uważają za bardzo obiecujące. - Staraliśmy się nie narzucać im żadnego konkretnego rozwiązania, ale pokazać, że jest wiele dróg i możliwości wyboru przy budowaniu nowych obiektów wielkoskalowych - mówi Piotr Fortuna. -  Młodzi mają mnóstwo dobrych pomysłów - wprowadzenie nowej linii tramwajowej, zagospodarowanie terenów zielonych, stworzenie bulwaru. Stawiają też na jakość, a nie na ilość - a to bardzo ważne.
 
Treść wykładów, wyniki przeprowadzonych analiz i rozwiązania zaproponowane przez studentów podczas warsztatów zostaną opublikowane w wydawnictwie pt. "Modernizm - pomiędzy wielka płytą a minimalizmeme" na początku przyszłego roku.

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów. Akcja lokali z centrum Gdańska
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów

Sprawdź się

Ile rejsów odbył w swojej "karierze" parowiec Sołdek?