• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Chopin na blokowisku (1 opinia)

"Chopin na blokowisku" to ciekawa propozycja dla osób poszukujących nietypowych wydarzeń w przestrzeni publicznej. Na gdańskim osiedlu Zaspa malowany jest przez dwóch artystów Piotra Szwabe i Jacopo Ceccarelli dedykowany Chopinowi mural, którego oficjalna prezentacja nastąpi podczas wernisażu 5 października 2010 r. Kluczowym punktem wydarzenia będzie odbywający się pośród bloków plenerowy koncert muzyki Chopina wykonany przez Gdański Chór Puzonowy - studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, z udziałem carillonu mobilnego. To szansa obcowania ze sztuką dla każdego mieszkańca osiedla Zaspa (20 000 osób). Projekt jest próbą zwiększenia dostępności do czynnego uczestnictwa w kulturze zarówno związanej ze sztukami wizualnymi, jak i muzyką poważną. Start godz. 17, ul. Dywizjonu 303 15f.

Program

1. F. Chopin (opr. A. Rosiński) - Preludium e moll op. 28 nr 4 (chór puzonów , carillon)
2. F. Chopin - Mazurek op. 7 nr 2 (carillon solo)
3. J. S. Bach (opr. T. Kassak) - Chorał z "Weihnachtsoranorium" (chór puzonów)
4. J. S. Bach (opr. T. Kassak) - Aria z Suity ork. D-dur (chór puzonów)
5. F. Chopin (opr. K. Pawłocki) - Preludium F-dur op. 28 (chór puzonów , carillon)
6. F. Chopin - Dwa preludia z op. 28 A-dur i Des-Dur (carillon solo)
7. F. Chopin (opr. T. Kassak) - Etiuda E-dur (chór puzonów)
8. F. Chopin - Etiuda C-dur op10 nr 1 (carillon solo)
9. T. Kassak - Rag Waldiego (chór puzonów)

Wykonawcy:

Monika Kaźmierczak - carillon (2, 6, 8)
Anna Kasprzycka - carillon (1, 5)
Gdański chór puzonowy pod kier. Tadeusza Kassaka w składzie:
Jacek Bałka, Artur Borkowski, Kamil Chojna, Radosław Gduła, Krzysztof Gudelun,
Marek Sikora, Mariusz Stawski, Tomasz Szymański (1, 3, 4, 5, 6, 7, 9)

O artystach

Piotr Szwabe vel Pisz - rocznik 1975. Malarz ścienny i sztalugowy, poeta i animator kultury z gdańskiego klubu Winda, kurator Otwartej Galerii Malarstwa Ściennego Węzeł Kliniczna 2000-2002. Kurator Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Stypendysta College of Art w Londynie (1997) i absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego (1998). W latach 2000-2002 - otrzymał stypendium kulturalne Miasta Gdańska. Współtwórca trójmiejskiej formacji artystycznej "Pracownia Ludzie Gdańsk" (aktywny udział 1998 - 2000) oraz malarskiej grupy SAM.
W swoich pracach pokazuje sceny z codzienności, prywatnego życia, intensywnie przygląda się najbliższemu otoczeniu. intryguje go umysłowa drobnomieszczańska tandeta. stara się opisywać to, co go otacza, a jest to na ogół rzeczywistość banalna i zarazem bardzo inspirująca. tematy, które porusza to: miłość, seks, wiara, religia i tolerancja. jest w swym działaniu lekko cyniczny, ironiczny, naiwny wręcz karykaturalny, ale po to by jak najlepiej ukazać jakiś problem.

Gdański Chór Puzonów powstał w 2009 roku z inicjatywy puzonisty, kameralisty, kompozytora, aranżera, animatora życia muzycznego Tadeusza Kassaka, autora hejnału Sopotu, pedagoga gdańskiej Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki, byłego puzonisty /1974 - 2009/ Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.
Głównym celem Gdańskiego Chóru Puzonów jest wspólne muzykowanie, ale przede wszystkim kontynuacja wielowiekowej tradycji chórów puzonowych.
W repertuarze zespołu znajdziemy dzieła od renesansu aż po lata współczesne ze stylistyką muzyki klasycznej, pop i jazzu. Dzieła takich kompozytorów jak: L.Anderson, J. S. Bach, F.Chopin, E.Clapton, Ch.Corea, E.Morricone, W.A.Mozart, S.Scheidt, F.Suppe, A.Zieliński oraz wielu innych zapewniają różnorodne, często zadziwiające wrażenia artystyczne.
W Gdańskim Chórze Puzonów, którego brzmienie z natury jest dostojne i pełne majestatu muzykują zarówno studenci gdańskiej Akademii Muzycznej jak i zawodowi puzoniści z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i są to:

Jacek Bałka,
Artur Borkowski,
Kamil Chojna,
Radosław Gdula,
Krzysztof Gudelun,
Tadeusz Kassak - kierownik artystyczny zespołu
Marek Sikora - PFB,
Mariusz Stawski - PFB,
Tomasz Szymański

Carillonistki

Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonistką. Ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku studiowała Teorię Muzyki, uzyskując w 2003 roku tytuł magisterski. Podczas studiów otrzymywała stypendia naukowe, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta (2002). W 2000 roku brała udział w kursie gry carillonowej, prowadzonym przez prof. Gerta Oldenbeuvinga (Holandia). W 2001 została jedną z miejskich carillonistek. W 2003 roku zdobyła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo (Holandia). W tym samym roku dzięki stypendium Huyghensa zaczęła studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej (Amersfoort), otrzymując w roku 2004 jako pierwsza Polka tytuł licencjacki Bachelor of Music in Carillon. W 2004 roku zdobyła także drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo (Holandia). W roku 2005 uzyskała tytuł magisterski Master of Arts w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej. Jest dwukrotną stypendystką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na carillonowe kursy mistrzowskie w Belgii i Holandii (2006, 2007). Obecnie jest asystentką na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy carillonu. Aktywnie koncertuje, m.in. w Irlandii, Holandii, Litwie, Danii, Francji i Belgii, a także podczas wielu ważnych wydarzeń miejskich.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • małe sprostowanie

    Pan Piotr Szwabe w klubie Winda nie pracuje już od kilku lat.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który tytuł jest najdłużej wystawianą sztuką na świecie?

 

Najczęściej czytane